Kiedy najlepiej wykorzystać urlop ojcowski?

urlop ojcowski

Kiedy jest najlepszy czas na wykorzystanie 14 dniowego urlopu ojcowskiego? Co mi się wydawało, a jak było w praktyce?

 

[zdjęcie: Gosia Michalak] Gdy zaszłam w ciążę i rozmawiałam z koleżankami o urlopie ojcowskim, od razu wpadłyśmy na pomysł, że urlop ojcowski wykorzystalibyśmy dopiero kilka miesięcy po porodzie, a czas ten przeznaczylibyśmy na dodatkowe rodzinne wakacje. W mojej głowie zupełnie odrzuciłam pomysł wykorzystania urlopu ojcowskiego od razu po porodzie – zwyczajnie byłoby mi szkoda ” tracić” tyle czasu wolnego w okresie, gdy i tak ani nie czuję się najlepiej, ani z Maluszkiem nie da się nigdzie pojechać, ani nawet za bardzo wyjść z domu na dłużej niż kwadrans.

 

W praktyce nasz pierwszy poród zakończył się cesarskim cięciem, po którym bardzo trudno było mi wrócić do pełni sił – moje rekonwalescencja była widocznie wolniejsza niż koleżanek z oddziału. To dlatego przy wypisie ze szpitala otrzymaliśmy 2 tygodniowe zwolnienie lekarskie dla mojego męża na opiekę nade mną po stanie cesarskiego cięcia. Oznaczało to, że Wojtek nie wrócił po porodzie do prowadzenia firmy, tylko w pełni poświęcił ten czas naszej rodzinie.

I powiem Wam, że to były najpiękniejsze dwa tygodnie w moim życiu!

Ten absolutnie niezwykły czas powrotu do domu ze szpitala z nowo narodzonym, tak ogromnie wyczekiwanym Skarbem, czas, który Tata i Mąż mógł w pełni poświęcić na opiekę nad swoją nową, właśnie powiększoną rodziną, bez codziennego pędu z domu do pracy i z pracy do domu, to największy skarb, jaki los mógł nam podarować. Przez ten czas byliśmy z Mikołajkiem w pełni zaopiekowani, doglądnięci, najważniejsi i zawsze na pierwszym miejscu. Nie było mowy w tym czasie o żadnym moim baby bluesie, o ogromnym zmęczeniu, o myśleniu co zrobić na obiad, o zakupach i problemach życia codziennego. To był niezwykły, magiczny czas, który już nigdy się nie powtórzył. Czas nauki życia w nowym składzie, nauki nowego Członka naszej Rodziny, a co najważniejsze, nie byłam w tym sama, byliśmy pełną rodziną. Wspólnie uczyliśmy się rozpoznawać sygnały wysyłane przez naszego Maluszka, wspólnie na nie reagowaliśmy, na spokojnie odbyliśmy wizytę patronażową w przychodni czy wizyty położnej.

 

Sama nigdy bym nie zaplanowała tylu dni wolnego w terminie zaraz po porodzie, zwyczajnie było mi go „szkoda” na takie zwykłe codzienne sprawy, które okazały się najpiękniejszymi, najcenniejszymi chwilami w moim życiu, ogromnie pozytywnie wpływając na budowanie i wzmacnianie więzi w naszym domu.

 

Dlatego po porodzie spytaj swojego lekarza, czy nie przysługuje Ci opieka męża nad Tobą. Jeśli nie przysługuje, a Twój mąż jest zatrudniony na mocy umowy o pracę, to nie wahaj się ani chwili – wykorzystajcie Wasz urlop ojcowski od razu, te pierwsze dwa tygodnie już się nigdy nie powtórzą. A na wakacje będziecie pewnie jeździć do końca życia.

 

I jak Wam się podoba taki plan?
[fb_button]

 

 

A teraz urlop ojcowski w pigułce:

 

Zanim zaczniemy mówić o tym, kiedy najlepiej wykorzystać urlop ojcowski, sprawdźmy komu przysługuje, ile trwa i ile mamy czasu na jego wykorzystanie.

 

Co to jest urlop ojcowski?

Urlop ojcowski przysługuje pracownikowi – ojcu, który w tracie trwania stosunku pracy został ojcem zarówno biologicznie, jak i poprzez przysposobienie.

 

Ile wynosi urlop ojcowski?

Urlop ojcowski trwa 2 tygodnie – 14 dni kalendarzowych – bez względu na to, czy urodziło się jedno czy więcej dzieci przy jednym porodzie.

 

Czy urlop ojcowski trzeba wykorzystać jednorazowo?

Urlop ojcowski można wykorzystać na dwa sposoby:

– 14 dni kalendarzowych jednorazowo,
– 14 dni kalendarzowych w dwóch częściach, ale żadna z nich nie może być krótsza niż 7 dni, a więc w praktyce można rozbić go na dwie, 7 dniowe części.

 

Kiedy można wykorzystać urlop ojcowski?

Z urlopu ojcowskiego można skorzystać w ciągu 24 miesięcy od narodzin Dziecka, mamy więc na to aż 2 lata. Jeśli w tym terminie urlop nie zostanie wykorzystany – przepada, nie przysługuje za niego ekwiwalent finansowy.

 

Jak otrzymać urlop ojcowski?

Aby skorzystać z urlopu ojcowskiego, należy złożyć pisemny wniosek do swojego pracodawcy na minimum 7 dni przed jego rozpoczęciem. Tutaj pobierzesz Wniosek o udzielenie urlopu ojcowskiego – WZOR.

 

Jakie wynagrodzenie przysługuje na urlopie ojcowskim?

Pracownik przebywający na urlopie ojcowskim otrzymuje 100% swojego wynagrodzenia – tak samo jak na urlopie wypoczynkowym.

7 komentarzy
Zostaw komentarz:

  • 11.05.2020

    Świetny artykuł! Naprawdę, rodzice potrzebują czasu, aby móc cieszyć się tą wyjątkową chwilą! Gratulacje!

  • Anna
    Odpowiedz
    13.09.2019

    Gdzieś czytałam że w przypadku własnej działalności można iść na urlop i uzyskać świadczenie z tego tytułu, ale nie ogranicza to możliwości prowadzenia działalności – w praktyce pobieramy świadczenie, a możemy pracować.

  • 01.04.2019

    Mój mąż urlop ojcowski wykorzystał na wspólny wyjazd dopiero przed drugimi urodzinami synka… i muszę przyznać, że w naszym przypadku to był genialny pomysł, bo nasz niespełna dwulatek to dziecko z napędem turbo i wsparcie taty 24/7 było błogosławieństwem 😛

  • Julia Bednarek
    Odpowiedz
    08.08.2017

    Urlop ojcowski trzeba wybrać przed 1 urodzinami dziecka. Potem wszystko przepada.

    • 08.08.2017

      Kiedyś był rok, od 2 stycznia 2016 mamy na wykorzystanie aż 2 lata 🙂

  • 25.07.2017

    Ja też myślałam, że urlop 14-dniowy warto wziąć jak najszybciej – także po to, by załatwić formalności.

  • 20.07.2017

    oj tak – teraz też zaplanowałam mężowi „urlop” w tym okresie – prowadząc własną firmę nie przysługuje nam ten przywilej „urlopu ojcowskiego”, więc sami go sobie zorganizujemy 🙂