Ekologiczna wyprawka szkolna i kącik do nauki dla zerówkowicza

Wyprawka szkolna – dwa słowa, które, mimo pełni wakacji, krążą po głowach rodziców wszystkich „szkolniaków”. Jak zrobić wyprawkę szkolną, by nie obciążyć domowego budżetu, dziecko było zadowolone, a cały proces kompletowania był kolejną wartościową ekolekcją?

 

 

Stało się! Nasz mały synek Mikołaj już wcale nie jest taki mały. Musimy więc po raz pierwszy zmierzyć się z zadaniem, jakim jest…

 

Wyprawka szkolna 2020

 

Jak ją zorganizować i nie zwariować? Sama doskonale pamiętam, że wyprawka szkolna była zawsze dużą radością dla mnie, a dużym obciążeniem finansowym dla mojej mamy. Radziła sobie z tym doskonale, kompletując wyprawkę już od czerwca, co miesiąc kupując kilka potrzebnych rzeczy, by nie obciążać zbyt mocno jednorazowo domowego budżetu.

 

 

Teraz, gdy sama stanęłam przed zrobieniem pierwszej wyprawki szkolnej dla Mikołaja, który idzie w tym roku do zerówki, zebrałam kilka punktów, którymi warto się kierować przy organizacji kącika do nauki dla dziecka i  kompletując szkolną wyprawkę.

 

Pierwsze biurko

To biurko z naszego domowego biura – odkąd do biura chodzimy na piechotę, pracę w domu ograniczyliśmy do minimum i zwyczajnie go nie potrzebujemy. Początkowo myśleliśmy, że jego wadą jest to, że jest to biurko podwójne i już wybieraliśmy nowe, ale nic bardziej mylnego. Młodszy brat Mikołaja – Maksio – a wiec dumny trzylatek, który na każdym kroku naśladuje swojego brata, pęka z dumy i ramię w ramię urzędują. Takie podwójne biurko zajmuje też o wiele mniej miejsca niż dwa biurka obok siebie, więc jeśli masz dwójkę dzieci w jednym, niedużym pokoju to będzie to strzał w dziesiątkę.

 

Do tego dołożyliśmy na próbę krzesełka z naszej jadalni – to te same wielofunkcyjne krzesła Kidsmill, które Maksio ma od urodzenia, gdyż rosną razem z dzieckiem.

 

 

Dlaczego nie wybraliśmy standardowego krzesła biurowego na kółeczkach?

Krzesełko dla dziecka powinno zapewniać podparcie trzem punktom:

 

pośladkom (siad całymi pośladkami tak, by kość ogonowa i guzy kulszowe były podparte), stopom (powinny stać W CAŁOŚCI na podłodze) oraz łokciom (tak, by opierały się o blat na całej długości, a nie tylko na na przedramionach). Przy krześle z kółkami dziecko może się kręcić, odsuwać, samodzielnie zmieniać wysokość siedzenia, a przez pierwsze lata szkoły nie ma także mowy o tym, by nóżkami dosięgnęło podłogi.

 

 

Edukacja ekologiczna

Wyruszając na wyprawkowe zakupy, warto zadbać o edukację ekologiczną, zanim rzucimy się w wir zakupowego szaleństwa i wyrobimy w dziecku nawyk kupowania wszystkiego, co wpadnie mu w ręce i może się przydać w szkole.

 

 

Kupuj tylko to, co naprawdę potrzebne

Sprawdź – może szkoła przedstawiła listę niezbędnych przedmiotów? Może się okazać, że Twoje dziecko nie potrzebuje 3 długopisów, ale 3 ołówków – ponieważ dopiero uczy się pisać, albo nie potrzebuje kredek olejnych i wystarczą zwykłe.

 

 

Szukaj podwójnego zysku

Sklep Auchan znam od ponad 20 lat i bardzo podoba mi się, jak na przestrzeni lat zmienia się oferowany asortyment – pamiętam, jak ogromnym kosztem była dla nas wyprawka, a tegoroczna wyprawkowa kolekcja „POP and COOL” dostępna w sklepach Auchan zachęca nas do bycia eko! nie tylko składem produktów, ale także ich genialną ceną.

 

A więc zyskujemy podwójnie – po pierwsze dbamy o planetę i edukujemy dzieci, a po drugie – więcej pieniędzy zostaje w naszym portfelu.

 

 

Wybieraj to, co jest trendy

A co jest trendy? I do tego nie wyjdzie z mody? Ekologia oczywiście! Kolorowe postacie z kreskówek szybko mogą znudzić się Twojemu dziecku, a bycie eko wciąż będzie na topie. Postaw na uświadamianie swojego dziecka już od najmłodszych lat o tym, jak dbać o środowisko naturalne i dlaczego jest to takie ważne.

 

 

Wybieraj produkty wykonane z recyklingu

Wbrew pozorom jest takich sporo. Wystarczy przyjrzeć się opakowaniu – z pewnością producent umieścił na nim taką informację.

 

 

Możecie także zakupić flamastry wyprodukowane z butelek z recyklingu w opakowaniu wykonanym w 90% z tektury z odzysku – dodatkową zaletą jest to, że spierają się z ubranek w 35’C.

 

 

Świetną opcją są długopisy i ołówki automatyczne, wykonane z plastikowych butelek,

 

 

a także ekologiczne zeszyty, których papier pochodzi ze specjalnie zasadzonych w tym celu drzew.

 

 

Znajdziesz też takie zeszyty, które mają szarą lub brązową okładkę, ale wystarczą kolorowe flamastry, zestaw naklejek i już – Twoje dziecko ma nie tylko ekologiczny zeszyt, ale także oryginalny, niepowtarzalny i ozdobiony własnoręcznie!

 

A takie naturalne segregatory będą ozdobą każdego pokoju czy domowego biura.

 

 

Coś w duchu DIY możesz wykonać też, prosząc bliską osobę, na przykład Babcię, o uszycie piórnika. Tutoriale znajdziesz na YT, na przykład tutaj.

 

Hitem są też niedrewniane kredki, także takie, które mają gumki do zmazywania – idealne na pierwsze lata w szkole, gdy niewprawne rączki wyjeżdżają za linie.

 

 

Wybieraj przybory nietoksyczne

Pamiętaj, że dzieci ze swoimi przyborami mają długi kontakt: zadbaj o to, by farby, kredki, kleje były bezpieczne, jak kleje bez rozpuszczalników czy gumka do mazania bez PVC i drażniących substancji zapachowych.

 

 

Wybieraj produkty wielorazowe

Stawiaj na wariant eko: długopisy z wymiennym wkładem, drewniana linijka czy metalowa temperówka, która posłuży dłużej i można wymienić jej ostrze.

 

 

Pomocne gadżety

Na koniec wybraliśmy też kilka papierniczych gadżetów, takich jak masa do mocowania obrazków na ścianie i z jej pomocą udekorowaliśmy pokój obrazkami,

 

 

a przestrzeń nad biurkiem rodzinnymi zdjęciami.

 

 

Fantastyczne są też naklejkowe zakładki do książek, za pomocą których zaznaczamy to, gdzie skończyliśmy czytać albo zadania plastyczne, które chcemy później wykonać.

 

 

Oczywiście, nie mogliśmy wyjść bez piórnika – wybraliśmy taki bez wyposażenia, a w miejsce na plan lekcji włożyliśmy rodzinne zdjęcie.

 

 

Plecak mamy akurat jeszcze z przedszkola i na razie przy nim zostaniemy, ale wybór plecaków, tornistrów, workoplecaków czy worków na stroje sportowe oraz buty na zmianę przerosła nasze oczekiwania.

 

Kupiliśmy także farbki, pędzelki, temperówki, kredę do pisania po chodniku i gry w klasy, bibułę i genialną motywacyjną tablicę z naklejkami…

 

 

Jesteśmy gotowi na zerówkę!

 

 

A jak u Was?

16 komentarzy
Zostaw komentarz:

  • 22.09.2020

    ładny pokoik , a krzesełka bardzo funkcjonalne , bo i rodzic może usiąść i spokojnie tłumaczyć .Zawsze jak robię zakupy to są one przemyślane i w ten sposób mam to co zaplanowane było .

    • 08.10.2020

      u nas jeszcze maluch własnie chce zacząć układać i bawić się roborobo tak sobie wymyślił, cóż jak dla mnie jest to super alternatywa, dla zwykłych zabawek czy gier komputerowych.

  • 21.09.2020

    Zawsze moje zakupy są przemyślane i tym razem też tak było .Stawiam oczywiście na ekologię i wszystko co zdrowe .

  • 17.09.2020

    Ja zawsze robię sobie ściągawkę wówczas unikam niepotrzebnych rzeczy.Oczywiści patrzę aby kupować nietoksyczne i ekologiczne.

  • 07.09.2020

    Ja akurat kupowałam wyprawkę do przedszkola i starałam się kupować tylko to, co najważniejsze i w rozsądnych ilościach. Sama pamiętam, że jako dziecko miałam parę rodzajów farb, a tak naprawdę przydały mi się jedne.

  • 04.09.2020

    Ja się stosuję do zasady „nie zabieraj dziecka do sklepu” i wtedy mogę kupić rozsądnie. Niestety mąż bierze dzieci do sklepu i np idąc po ołówek wróci z kilkoma torbami wszystkiego co dzieci powiedziały, że potrzebują 🙂

  • 20.08.2020

    Sama z chęcią pracowałabym przy takim biurku :))

  • 19.08.2020

    Nietoksyczne,ekologiczne co znaczy o wiele zdrowsze i tego się trzymajmy.

  • 12.08.2020

    Ja się chyba zawsze bardziej stresuję nowym rokiem szkolnym niż moje dzieci 😀 Wczoraj już czytałam o plecakach na dzieciswiat.pl (i akurat tą tematyką się polecam zainteresować szczególnie bo sama pamiętam jak to było mieć niedopasowany tornister), a dzisiaj czas na zrobienie listy drobnostek. Chociaż przyznam szczerze, że dopiero czytając ten wpis zaczęłam zastanawiać się nad wyborem ekologicznych przyborów.

    • 14.08.2020

      oj tak – sama nie miałam pojęcia, że ekologiczne przybory są tak łatwo dostępne i tak przyjazne dla kieszeni 🙂

    • Nataiia
      22.08.2020

      Skąd takie piękne skarbonki?:)

  • 10.08.2020

    Zawsze zachwycałem się zawartością nie patrząc co z czego jest wykonane,teraz wiem że to bardzo pomocne.

  • 10.08.2020

    Podejście ekologiczne jest niesamowite. Bardzo za to szanuje mocno!

  • Anna
    Odpowiedz
    05.08.2020

    Chciałam zapytać skąd jest tapeta na ścianie z biurkiem ta w modelkę?