Jak się przygotować na powrót do domu z Noworodkiem?

powrót do domu z noworodkiem

Wiedziałam, że dzień, w którym po raz pierwszy przyjdę z upragnionym Dzieckiem do domu na zawsze pozostanie w mojej pamięci. Postanowiłam więc dobrze się do niego przygotować.

1. Wyprawka i kącik dla Dziecka

Przygotowania na przyjęcie dziecka rozpoczęliśmy około 5 miesiąca ciąży. Uważam,  że drugi trymestr jest idealnym czasem na przygotowania, na które mamy wtedy ogromną ochotę i zazwyczaj najlepsze samopoczucie. Osobiście w 9 miesiącu marzyłam tylko o tym, aby… urodzić.

Dlatego około 8 miesiąca miałam już niemal wszystko gotowe: pokoik, ubranka i prawie wszystkie dziecięce akcesoria i gadżety. Wtedy także przygotowałam i zorganizowałam w pokoju Dziecka i w naszej sypialni wszystko tak, jakby Dziecko już z nami mieszkało: pieluszki, ubranka i kosmetyki pod ręką, wszystko uprane, uprasowane. Wojtek w ogóle nie mógł tego zrozumieć. Ale to dzięki temu jak pierwszy raz weszliśmy z Mikołajem do domu, do Jego pokoju, gdy położyłam go na przewijaku, wszystko miałam na wyciągnięcie ręki. Wtedy Wojtek powiedział, że wspaniale to wszystko wymyśliłam i przygotowałam. Pozwoliło to zaoszczędzić nam wielu niepotrzebnych stresów.

Moje porady odnośnie wyprawki znajdziecie tutaj.

2. Porządek

Są dwie rzeczy za które uwielbiam hotele: hotelowa czystość i hotelowe śniadania. Bardzo zależało mi na tym, aby w Dniu powrotu ze szpitala do domu było czyściutko jak w hotelu. Z całym szacunkiem do Wojtka wiedziałam, że sprzątając na wiele rzeczy nie zwraca on uwagi, że dni mojego pobytu w szpitalu będzie poświęcał na pępkowe (a jakże!), pracę i codzienne odwiedziny więc czasu na sprzątanie nie będzie miał zbyt wiele. Dodam, że 2 miesiące wcześniej przeprowadziliśmy się i wiele rzeczy nie miało jeszcze swojego miejsca, a ja w ostatnich miesiącach (zagrożonej) ciąży nie miałam fizycznej możliwości sprzątania. Rozważaliśmy już nawet jednorazowe wynajęcie firmy sprzątającej, ale zupełnie niepotrzebnie. Moja Mama i Siostra zrobiły mi niesamowitą niespodziankę i gdy byłam w szpitalu przyjechały, zakasały rękawy i wszystko idealnie wysprzątały. Dziękuję <3

3. Pościel

Na urodzenie Dziecka kupiłam sobie piękną pościel z satynowej bawełny, którą jeszcze przed porodem wyprałam w dziecięcym proszku i wyprasowałam i poprosiłam Wojtka, aby założył ją na nasz powrót. Mmmm, teraz to było już lepiej niż w 5 gwiazdkowym hotelu.

4. Odwiedziny

Coraz więcej moich koleżanek nie życzy sobie w dniu powrotu ze szpitala żadnych odwiedzin. A ja staropolskim zwyczajem, gdy to kobietę, MATKĘ witały w domu inne Kobiety z najbliższego otoczenia, na dzień powrotu z Mikołajem zaprosiłam najbliższe nam i Mikołajowi Kobiety czyli moją Siostrę z dziećmi, Mamę i Teściową. Oczywiście nie zostały u nas na 3 tygodnie, ani nawet na kolację, ale było to niezwykle miłe przeżycie mieć je w tak ważnej chwili przy sobie.

5. Lista numerów

Tak jak kazała mi starsza Siostra, przygotowałam sobie listę niezbędnych numerów, a na niej znajdowały się kontaktu do osób z mojej okolicy:

  • położna laktacyjna dojeżdżająca do domu
  • położna środowiskowa
  • lekarz pediatra dojeżdżający do domu.

Dzięki nim czułam się dużo bezpieczniej.

6. Urlop tacierzyński

Długo zastanawialiśmy się kiedy warto wykorzystać urlop tacierzyński. Nasza decyzja padła na pierwsze 2 tygodnie po przyjściu z Noworodkiem ze szpitala i uważam, że to najlepsza decyzja na Świecie. Dzięki temu mogliśmy razem uczyć się Maluszka i opieki nad nim, wspierać i niesamowicie zbliżyć się do siebie. Kiedy wszyscy pytali jak się czuję, czy mam „Baby Blues” nie wiedziałam o czym mówią. 2 tygodnie później jak zostałam sama z Noworodkiem już wiedziałam. Ale w pamięci miałam te absolutnie cudowne 14 dni w pełnej rodzinie 24/7. Nie zamieniłabym ich na żadne inne.

(Ostatecznie wychodząc ze szpitala otrzymałam zwolnienie dla Wojtka na opiekę nade mną, gdyż byłam po operacji i nie musieliśmy wykorzystywać w tym terminie urlopu tacierzyńskiego. Wykorzystaliśmy go jak Mikołaj miał 11 miesięcy i… no nie ma czego porównywać! Jeśli macie wybór i możliwość wykorzystajcie urlop tacierzyński zaraz po porodzie i powrocie do domu.)

A jak to było lub będzie u Was?

PS Jeśli podoba Ci się u mnie – bądź na bieżąco i koniecznie zaobserwuj mnie na Facebook’u oraz Instagramie

Subscribe
Powiadom o
guest
13 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments