Jak zrobić sztukaterię na ścianie?

jak zrobić sztukaterię na ścianie

Jak zrobić sztukaterię na ścianie – zobacz krok po kroku jak w jedno popołudnie możesz odmienić swoje wnętrze, montując sztukaterię na ścianie.

 

Od zawsze podobała mi się sztukateria. Gdy urządzałam swoje ostatnie biuro Konsultanta Ślubnego, postanowiłam dodać elegancji temu wnętrzu i  prostymi narzędziami, z pomocą Wojtka, wykonać sztukaterię na ścianie.

 

Przygotowując się do napisanie tego posta, zobaczyłam, że… nawet nie pokazałam Ci mojego poprzedniego biura na blogu. Ale mogłaś podglądać je na innych zdjęciach i na moim Instagramie, który jeśli lubisz wnętrzarskie klimaty, koniecznie polub.

 

 

Jak zrobić sztukaterię na ścianie?

 

 

Lista rzeczy, których potrzebujesz, by samodzielnie zrobić sztukaterię na ścianie:

  • listwy dekoracyjne
  • mała piłka
  • skrzynka uciosowa do cięcia pod kątem 45 stopni
  • klej do sztukaterii
  • pistolet do kleju do sztukaterii
  • farba w tym samym kolorze co ściana (lub celowo w kontrastowym, jeśli taki efekt chcesz osiągnąć)
  • poziomica laserowa

 

 

Pierwsza rzecz, którą zrobiłam, to wybrałam listwy do sztukaterii na ścianie. Wybór padł na listwy o szerokości 25 mm – zdecydowałam, że wszystkie będą tej samej szerokości. Oglądałam w kilku marketach różne listwy, w dobrej cenie, ale w dotyku były styropianowe, więc nie urzekły mnie. Na szczęście moja koleżanka Kasia jest architektem i zawsze służy mi pomocą w wyborze dobrych materiałów do wykończeń – Ty też możesz skorzystać z jej porad, którymi dzieli się na swoim blogu Mo Home.

 

Kasia poleciła mi kiedyś do domu i do biura listwy firmy Orac Dekor. Różnica między listewkami z marketu a tymi była tak widoczna, że niewiele wyższa cena nie miała już znaczenia.

 

sztukateria ściany

 

Projekt sztukaterii na ścianie

 

Najpierw zmierzyłam naszą ścianę, by sztukateria była równo rozłożona. Ja swój plan zrobiłam w Photoshopie, ale spokojnie wystarczy Ci kartka papieru w kratkę.

 

Wyszłam od tego, jaki wymiar ma ściana – moja miała 315 cm szerokości i 257,5 cm wysokości.

 

Po kolei zdecydowałam, że:

  • chcę 3 kolumny sztukaterii oddzielone poziomą listwą
  • poziomą listwę chcę mieć na wysokości 90 cm
  • wszędzie będą 15 cm odstępy – zarówno od ścian, podłogi i sufitu, jak i między oknami.

 

Reszta wyliczyła się niemal sama – zaznaczyłam po 15 cm od wspomnianych punktów, a później podzieliłam resztę ściany na równe odstępy.

 

Choć wybrałam trzy okna – równie dobrze mogłam zdecydować się na dwa większe lub jedno duże. Mi przyświecał taki zamysł, żeby sztukateria będzie jedyną dekoracją tej ściany – dlatego chciałam zrobić ją gęściej.

 

Gotowy plan wyglądał tak:

 

sztukateria

 

 

Dzięki mojemu zrobionemu wcześniej planowi wiedziałam, jakiej długości  listwy muszę dociąć.

 

 

Jak docinać sztukaterię?

 

 

Bardzo prostym narzędziem: za pomocą piłki i skrzynki uciosowej do cięcia pod kątem – nie jest ona droga, to koszt ok. 7-10 zł.

 

Poucinałam listewki  do odpowiednich długości. Listewki, które były przeznaczone do montażu w ramach poziomej linii obcięłam na prosto, zaś te, które stworzą „okna” – pod kątem 45 stopni.

 

sztukateria jak zrobić

jak docinać sztukaterie

 

Kolejna rzecz którą zrobiłam po docięciu listewek, było oskrobanie miejsca ucięcia, by zlikwidować wszelkie nierówności – tu skorzystałam z nożyka do tapet.

 

jak kleić sztukaterię

 

Najważniejszym przyrządem, bez którego nie wyobrażam sobie tej pracy, jest poziomica laserowa. Na pustą ścianę poziomicą rzucaliśmy obraz linii w odpowiednich miejscach (15 cm od ściany, podłogi i boków), a od linii odrysowywaliśmy już tylko odstępy, które miały stanowić okna. Czyli od ściany 15 cm, później kolejne 85 cm okno, znów 15 cm przerwy, 85 cm cm drugie okno, kolejne 15 cm przerwy, 85 cm trzecie okno i 15 cm do kolejnej ściany.

 

sztukateria ścienna jak zrobić

sztukateria jak montować

sztukateria na ścianie

sztukateria drewniana

 

 

Klejenie sztukaterii na ścianie

 

Gdy mieliśmy już linie, zabraliśmy się do przyklejania sztukaterii na ścianie. Do kleju mieliśmy pistolet, co ułatwiło nam mocowanie. Nałożyliśmy klej montażowy na listewki i przycisnęliśmy do ściany w odpowiednim miejscu na tyle długo, by klej mocno trzymał – nie było to więcej niż kilkanaście sekund.

 

jak przykleić sztukaterięsztukateria ścienna

sztukateria w nowoczesnym salonie

sztukateria na ściany

 

Jeśli między listewkami, w łączeniach, są jakieś szparki, przed malowaniem można je wypełnić akrylem. U nas na szczęście obyło się bez tego.

 

Malowanie sztukaterii

Gdy odebraliśmy biuro, miało świeżo pomalowane ściany, na które nakleiliśmy listewki sztukateryjne. Po naklejeniu same listewki pomalowaliśmy pędzelkiem tą samą farbą, którą pomalowana była ściana. Wykonaliśmy tę pracę dwukrotnie dla dobrego krycia.

 

Dasz wiarę, że to już wszystko? Zajęło nam to tylko jedno popołudnie! Czy w Twojej głowie też już powstaje sztukateria w salonie? A może jednak w sypialni?

6 komentarzy
Zostaw komentarz:

  • 26.01.2021

    Dobre zajęcie na konieczność siedzenia w domu, która w miły sposób urozmaici nasze wnętrze 😀 pozdrawiam 😉

  • 12.08.2020

    Podczas lock down robiłam sama chleb, muszę do tego wrócić i skorzystać z Twojego przepisu 😀

  • 15.04.2020

    Świetnie wygląda! Sztukateria dodaje wnętrzu elegancji i niepowtarzanego stylu!

  • Mateusz
    Odpowiedz
    10.03.2020

    Przepiękne. Akurat jestem na etapie budowy domu i muszę do tego przekonać żonę! Koniecznie!!

  • Edyta
    Odpowiedz
    09.03.2020

    Super pomysł. Wyszło przepięknie i elegancko. Pozdrawiam.

    • 10.03.2020

      bardzo się cieszę, że się podoba 🙂