Przepis na chleb orkiszowy – smaczny i zdrowy
Wspominałam Wam o tym, że u nas w domu jemy domowej roboty chleb. Początkowo piekła go dla nas wszystkich nasza Mama, a dziś bez problemu piekę go sama. Jest pyszny, niemalże wiecznie świeży i bardzo zdrowy. Z mąki prosto z młyna, takiej od Świętej Hildegardy. To niemal jedyne pieczywo, które jemy w naszym domu. To nasz rodzinny chleb pieczony z miłości do Dzieci, Wnuków i… zdrowia.
Pieczemy chleb niezależnie od okoliczności. Czujemy, że w ten sposób dajemy swojej Rodzinie wszystko to co najlepsze. Strasznie ubolewam nad tym, że tak ciężko jest kupić dobry, smaczny i zdrowy chleb. Bez ulepszaczy. Nie pieczony w głęboko mrożonego ciasta… przez 6 miesięcy mrożonego. Początkowo ciężko było mi się przestawić na pieczenie chleba w domu i mieliśmy to szczęście, że pyszny, Mamuniowy chleb przyjeżdżał do nas raz w tygodniu. Dziś udało nam się wypracować czas na pieczenie świeżego chleba częściej, aby tym mrożonym ratować się w ostateczności. Dziś razem z moją Mają zdradzimy Wam, jak upiec go samemu.
Składniki:
- mąka orkiszowa 700 – 500g + mąka orkiszowa 2000 – 500 g (chleb ciemniejszy) lub mąka orkiszowa 700 – 1000g (chleb jaśniejszy)
- drożdże wyborne – 50g lub suszone drożdże w proszku – 2 opakowania (jedno jest na 0,5 kg mąki)
- 800 ml ciepłej wody
- 2 łyżeczki soli nieoczyszczonej i niejodowanej
- 2 łyżeczki octu spirytusowego
- masło klarowane – do wysmarowania foremek
- otręby orkiszowe – do wysypania wysmarowanych foremek
Mąkę początkowo kupowałyśmy w młynie w Pruszczu Gdańskim, później zamawiałyśmy przez internet z innego młyna – bardzo ważne, aby mąka pochodziła z upraw od świętej Hildegardy. Wtedy najprawdopodobniej będzie to prawdziwy, zdrowy orkisz, a nie „podróbka”.
Przygotowanie:
- do miski wrzucamy 500g mąki orkiszowej 700 i 500g mąki orkiszowej 2000, dodajemy 2 łyżeczki soli
- do dwóch szklanek wlewamy po 200ml wody i do każdej szklanki z wodą wrzucamy po 25g drożdży, odstawiamy na 5 minut, aby drożdże się rozpuściły
- w tym czasie smarujemy foremki masłem klarowanym i wysypujemy otrębami orkiszowymi
- po rozpuszczeniu drożdży mieszamy je w szklance i wlewamy je do miski
- do 400ml ciepłej wody dodajemy 2 łyżeczki octu spirytusowego i wlewamy do miski
- miskę montujemy na robocie kuchennym wraz z odpowiednim mieszadłem do chleba i włączamy na bieg 1 na 20 minut
- po 20 minutach zmieniamy bieg robota kuchennego na 2, na którym robot pracuje kolejne 10 minut.
Jeżeli nie posiadacie robota kuchennego, ciasto możecie wyrobić ręcznie w misce przez 15 minut.
Jeśli masz Thermomix, ustawiam na funkcję wyrabiania ciasta na chleb na 15 minut – ciasto wyrobione w Thermomixie jest jakby bardziej napowietrzone, ciasto rośnie wyżej, a chleb jest smaczniejszy.
Natomiast z uwagi na rozmiar naczynia musisz podzielić przepis na pół i na raz piec jeden chleb.
Po zakończeniu pracy robota ciasto wygląda następująco:
Wyrobione ciasto przenosimy mokrą ręką do plastikowej miski, również zwilżonej wodą (aby ciasto się nie przykleiło miska musi być mokra).
Miskę z ciastem układamy na dużym frocianym ręczniku, przykrywamy bawełnianą ściereczką i zostawiamy do wyrośnięcia na około 15-20 minut w zależności od tego jak ciepło mamy w pomieszczeniu (im cieplej tym krócej).
Po 15-20 minutach dzielimy w misce ciasto na dwie równe części i każdą z nich przekładamy mokrymi dłońmi do osobnej foremki.
Po przełożeniu ciasta ustawiamy je znów na frocianym ręczniku, przykrywamy ściereczką i pozostawiamy do wyrośnięcia na około 20 minut. Ciasto powinno wypełnić foremki.
W tym czasie nagrzewamy piekarnik do 230’C. Kratkę w piekarniku ustawiamy na poziomie 2.
Po wyrośnięciu ciasta w foremkach
Wkładamy je do nagrzanego na 230’C piekarnika.
Chleby pieczemy przez 15 minut w temperaturze 230’C, następnie zmniejszamy temperaturę do 200’C, otwieramy piekarnik i pędzlujemy chleb pędzlem umoczonym w zimnej wodzie. A wszystko po to, aby skórka chleba była chrupiąca.
Zamykamy piec i pieczemy przez kolejne 40 minut w temperaturze 200’C.
Po 40 minutach wyciągamy chleb z pieca:
Wyrzucamy z foremek na bawełnianą ściereczkę, stawiamy go na sztorc aby odparował.
Po chwili przykrywamy ściereczką i… najlepiej dopiero po około 8 godzinach nadaje się on do jedzenia, wtedy da nam z siebie więcej dobrego.
Kto ma ochotę na kromeczkę?
Iwona
Aga, wszystko zrobiłam jak jest napisane ale chyba coś poszło nie tak. Ciasto przełożone do formy w ogóle mi nie wyrosło a u Ciebie wygląda bosko. Praktycznie po wypieczeniu wyszedł mi płaski placek 🙁 Co zrobiłam nie tak? Czy temperatura otoczenia w kuchni ma jakieś znaczenie?
Aga
Wyglada super. Na pewno spróbuję.
Agnieszka
jak spróbujesz – to na pewno nie pierwszy raz upieczesz 🙂
piotr
Zdrowe jedzenie jest bardzo ważne i dlatego dobrze jest skorzystać z tego powyższego przepisu. Należy pamiętać, aby w sklepach kupować tylko produkty, które są warte swojej ceny. Wszystko, co jemy na wpływ na nasze zdrowie.
Aga
Świetnie wyrósł, bardzo często mam problemy z wyrastaniem chleba, nie wiem od czego to zależy 🙁
lifeplanet
Chlebek wygląda apetycznie!
Ania
mam jedno pytanie, czy można dorzucić jakieś nasionka np.słonecznik,siemię i w jakiej ilości?
Agnieszka Kudela
Na pewno możesz! Ja nigdy nie dodaję, natomiast myślę, że dałabym ok. 1,5-2 łyżki nasionek na kg mąki.
Ania
jak obiecałam tak piszę:}
chlebuś wyszedł cudowny ,pięknie wyrósł,smakuje obłędnie prawdziwy domowy chleb a przy tym zdrowy
dziękuje bardzo za przepis:)
Pozdrawiam
Zdrowie
Wygląda wspaniale. Smakuje zapewne też. Musi ładnie pachnieć w całym domu.
Ania
Wyrasta właśnie w foremkach,napisze jak się upiecze.
Marta
Myślę, że dzisiaj zrobię chleb podany przez Ciebie w przepisie! W końcu trzeba działać 😉
Agnieszka Kudela
Super! Daj znać, jak wyszło 🙂
Ann
Hej, chciałabym wypróbować przepis. Ile suszonych drożdży dodać?
Jola
Upiekłam ten chlebek z dziećmi, mamy teraz przez to wszystko co się dzieje tyle czasu dla nas. Codziennie coś innego pieczemy, ale chlebek wyszedł naprawdę przepyszny!
Andrzej
Bardzo podoba mi się styl w jakim napisałaś ten przepis. Wszystko jest napisane jasno i zrozumiale. Do tego stopnia, że nawet taki laik kulinarny jak ja, będzie wstanie przygotować sobie taki chlebek w domu. A przynajmniej mam taką nadzieję.
zosienka
Jak pięknie wszystko przygotowałaś <3 ja dodaje jeszcze takich nasionek, ale wczesniej je podrpażam – https://konopiafarmacja.pl/produkty-konopne/99-nasiona-konopi-nieluskane-250g.html
Patrycja
Piekarnik jak u ustawiasz? na termoobieg czy grzałka góra-dół
Agnieszka Kudela
Zwyczajnie. Góra-dół 🙂
Patrycja
Dziękuję :* A jak dajesz drożdże instant to również dajesz do mąki 800ml wody? Wtedy dajesz do 800ml wody 2 łyżeczki octu Tak?
Agnieszka Kudela
Tak! Musisz to robić na wyczucie. Ja wlewam 3,5 szklanki wody z 2 łyżeczkami octu i patrzę, jaka jest konsystencja ciasta. Powinno być dość gęste, jeżeli tak jest, to nie dodaje więcej wody, a jeżeli jest za gęste, to wtedy po troszeczkę dolewam wody i obserwuję – tak naprawdę wszystko zależy od wilgotności mąki. Jeśli jest mokra, to wody potrzeba mniej – jak przyniesiesz mąkę ze sklepu i pieczesz od razu chleb, to wody wystarczy nawet 3,5 szklanki, a jak pozbędzie w szafce i to obok kuchenki, to po jakimś czasie trzeba dać 4 pełne szklanki ciepłej wody bo mąka jest już bardzo sucha i potrzebuje więcej wody.
Judi
Czy drożdże można zastąpić soda lub proszkiem do pieczenia? Niestety mam alergie na drożdże 🙁
Agnieszka
niestety nie wiem – nie próbowałam, ale chleb jest tak pyszny, że polecam spróbować
Judi
Czy drożdże można zastąpić soda lub proszkiem do pieczenia? Niestety mam alergie na drożdże 🙁
Ivai Q
Upiekłam dziś z jednej porcji.. GENIALNY! 😀 A już nie wspomnę jak zaplusowałam w oczach męża! Ciasto jest tak idealne jako „baza”, że kolejny bochenek upiekę z jakimś nasionkowym wsadem 🙂
Magdalena
A ja mam pytanie, czy jeżeli chciałabym zrobic ciasto tylko w jednej foremce, to czy druga czesc mogę zamrozic?
Z gory dziekuje za odpowiedz.
Pozdrawiam serdecznie
Magdalena
Agnieszka
Na pewno możesz upieczony chleb zamrozić – praktykuję to i po odmrożeniu jest pyszny i chrupiący, wspaniały. Ciasta nigdy nie mroziłam, zawsze już upieczony. Ale jeśli odważysz się spróbować to oczywiście daj mi znać 🙂
www.fashionable.com.pl
Pięknie wygląda. Kiedyś też moja mama piekła nam chleb, ale my obecnie jemy tak mało pieczywa, no i wciąż jesteśmy w biegu, więc nie pieczemy sami. Dodatkowo coś mi się porobiło na stare lata, że razowy chleb i koktajle mleczne, które kiedyś uwielbiałam teraz ciężko mi wchodzą, a bardzo żałuję.
maykowo.wordpress.com
Ojej! Ale apetycznie wygląda…smakuje zapewne też. Koniecznie muszę wypróbować przepis…tylko trzeba się zaopatrzyć w odpowiednią mąkę. My raz w tygodniu jeździmy do piekarni na Obłuże (gdzie do niedawna mieszkaliśmy) i kupujemy zapas na tydzień. Tamtejszy chleb jako jedyny daje radę smakowo. Pozdrawiam!
agnieszka.piotrowiak
Ciekawy przepis, orkiszowego jeszcze w domu nie piekłam. Muszę wypróbować 🙂 Ja również nie wyobrażam sobie już jedzenia innego pieczywa niż to, które pieczemy sami w domu. Dla odmiany stawiam na chleb na zakwasie, jest chyba jeszcze bardziej wartościowy od tego na drożdżach. Ostatnio pokazywałam na blogu mój domowy chleb pszenno-żytni z dodatkami. Najbardziej to zazdroszczę mąki prosto z młyna!
Agnieszka
Super! Cieszę się, że coraz więcej z nas dba o to co je. Dla nas chleb na zakwasie jest niestety zbyt ciężki i niektóre wrażliwe brzuszki w naszej rodzinie nie najlepiej się po nim czują, dlatego pieczemy na drożdżach.
Amelka
Czy ten chleb wychodzi klejący ?
Agnieszka
Nie, nie jest klejący. Zdarza się klejący, jeśli mąka jest zawilgocona – wtedy trzeba ją przesuszyć w foremce do pieczenia na kaloryferze na kilka dni.