Z uśmiechem na twarzy człowiek podwaja swoje możliwości

szczoteczka elektryczna oral-b dla dzieci

To przysłowie japońskie to nie tylko mądre słowa – zobacz moich 10 dowodów na to, jak w prosty sposób możesz podwoić swoje możliwości i najważniejsze – podwoić je u naszych dzieci już od najmłodszych lat wdrażając dobre i zdrowe nawyki.

 

Jak skutecznie sprawić, aby dziecko z radością zaczęło myć codziennie ząbki?

 

Chciałabym Ci dziś opowiedzieć o nawykach – jestem pewna, że ten krótki sposób przyda się nie tylko naszym dzieciom, ale i nam – dorosłym – choć w zupełnie innych tematach.

 

Nawyk to taki „automat” – raz wyrobiony działa dalej już bez naszego świadomego wysiłku, gdyż staje się naturalną częścią naszego życia – jak oddychanie czy mycie rąk po skorzystaniu z toalety – nie musimy już o tym ciągle myśleć, staje się to naturalną częścią naszego życia. Nawyk to ogromne ułatwienie – sprawia, że nie musimy walczyć ze sobą, ani z dziećmi, aby coś robić – to dlatego jeśli wyrobimy w dziecku nawyk mycia zębów, stanie się on częścią codzienności naszych dzieci, a w ich – i naszym – życiu skończą się codzienne walki – nie tylko te ze szczoteczką w ręku.

 

Jak działają nawyki i czym są?

 

Nasz umysł robi wszystko, aby zminimalizować wysiłek – mentalną energię przeznaczaną na powtarzalne zachowania, które realizujemy każdego dnia. Nawyk to regularnie powtarzana czynność, która nie wymaga naszego świadomego zaangażowania.

 

Dlatego codzienna walka o mycie zębów skończy się, gdy tylko nasze dziecko wyrobi sobie – z naszą pomocą oczywiście – nawyk mycia zębów – nigdy więcej nie będziesz musiała motywować dziecka do mycia zębów.

 

Jako ciekawostkę powiem Ci, że nawyk to też nawykowa myśl lub emocja – dlatego nawyk jest w stanie zmienić nawet zatwardziałego pesymistę w optymistę.

 

Ile trwa wyrabianie nawyku?

 

Wyrabianie nawyku trwa… od 18 do 254 dni – średnio 66 dni. Najważniejsze jest Twoje zaangażowanie w wyrabianie nawyków u dzieci, a za najtrudniejsze uznaje się pierwszych 5 dni.

 

5 podstawowych zasad wyrabiania nawyków:

1. Tylko 1 nawyk na raz

W przypadku ważnych nawyków ważne, aby na początku wyrabiać tylko 1 nawyk na raz – chodzi o to, aby cała uwaga dziecka była skoncentrowana na wyrabianiu tego nawyku. Im bardziej zaangażujemy się na start – tym większa szansa na jego wyrobienie.

 

2. Na fali motywacji

Nie tylko dzieciom, ale i dorosłym, zwykle najłatwiej jest zacząć na fali motywacji – a nie da się ukryć, że dla wielu dzieci taką falą i energią może być radość z posiadania nowej szczoteczki do zębów, dopasowanej do jego wieku.

 

mycie zębów niemowlakamycie zębów dla dziecimycie zębów dzieci

 

Motywacja ma jednak do siebie to, że jest sinusoidą – raz rośnie, a raz spada, dlatego nowy nawyk utrzymamy jedynie wtedy, gdy mamy dobrą strategię. Kluczem skutecznego nawyku jest to, że niezależnie od tego, czy po kilku dniach czy tygodniach nasze dziecko jest nadal zmotywowane, będzie bez problemu i marudzenia myło codziennie ząbki. Docelowo dobry nawyk pozwoli dziecku działać bez względu na to, czy jest zmotywowane, czy nie – więc koniecznie doczytaj kolejne 3 punkty, aby zwiększyć szanse na Wasz sukces.

 

Pamiętam, jak u Młodszego Synka o wiele łatwiej było wyrobić nawyk mycia ząbków – po prostu naśladował swój autorytet – starszego brata. Dlatego świetnym pomysłem jest, abyś dołączyła do dziecka w czasie mycia ząbków przynajmniej na etapie wyrabiania nawyku – zapewni Wam to z pewnością świetną zabawę, a dziecku pozwoli brać przykład z Ciebie – nie od dziś wiadomo, że dzieci najlepiej uczą się nie słuchając na, ale naśladując.

 

Pamiętaj, że technika mycia zębów szczoteczką manualną i elektryczną jest zupełnie inna – dlatego jeśli Ty posiadasz szczoteczkę elektryczną, Twoje dziecko będzie naśladowało Twoje ruchy, które nie będą skuteczne w przypadku szczoteczki manualnej – i na odwrót. Dlatego nasz Maksiu czeka na swoją elektryczną szczoteczkę do zębów – jaką? Opowiem Ci poniżej.

 

 

3. Mały nawyk

Wyrabiać nawyk mycia zębów u dziecka możesz zacząć nawet od 15 sekund mycia zębów – nie czas trwania nawyku na początku jest kluczowy, ale jego powtarzalność. Jak już wyrobicie nawyk, powolutku, stopniowo – niemal niezauważalnie – będziecie zwiększać czas mycia zębów aż do 2 minut – rekomendowanych przez dentystów.

 

Chodzi o to, aby nowy nawyk był początkowo jak najłatwiejszy, a motywacja jak największa – dzięki temu zwiększamy szansę na wyrobienie tego nawyku.

 

szczoteczka elektryczna dla dzieci oral b

 

 

Pomyśl, o ile łatwiej byłoby Ci wyrobić nawyk robienia 5 przysiadów po przebudzeniu niż 150? Natomiast jeśli wyrobisz już w sobie nawyk robienia 5 przysiadów dziennie, o wiele łatwiej byłoby Ci zwiększyć ich ilość do 6, 10, 20, 50… 150 przysiadów. Dlatego wyrobienie nawyku mycia zębów przez 15 sekund dziennie ma o wiele większe szanse na powodzenie, niż gdybyście od razu zaczęli od 120 sekund czyli 2 minut i… zniechęcili się oboje.

 

Śmiało więc wyróbcie najpierw nawyk wieczornego mycia zębów, a dopiero później dołóżcie nawyk porannego mycia zębów.

 

A ten sposób na wyrabianie nowych nawyków koniecznie wypróbuj na sobie!

 

4. Bodziec

Aby nie zapomnieć o wyrabianiu nowego nawyku, warto jest znaleźć w ciągu dnia dla niego „kotwicę” – inną czynność, którą dziecko już nawykowo wykonuje codziennie.

 

U nas pierwszą kotwicą do wyrabiania nawyku mycia zębów była wieczorna kąpiel – nasze dzieci codziennie wieczorem kąpią się w wannie (dzięki temu łatwiej nam było wyrobić nawyk zasypiania, bo zakotwiczyliśmy go również przy kąpieli). Dzięki temu – osadzając nowy nawyk pod ten już posiadany – zmniejszamy prawdopodobieństwo zapomnienia o nawyku, gdy jest on jeszcze słabo wykształcony i dodatkowo go wzmacniamy.

 

Jeśli w Waszym domu wieczorna kąpiel nie jest tak regularna, możecie spróbować podczepić nawyk mycia ząbków na przykład pod kolację – zawsze po kolacji dziecko idzie umyć ząbki.

 

5. Celebracja!

Ważne, aby dziecko doceniło samego siebie po umyciu zębów każdego dnia – może zawsze sobie klaskać, powiedzieć ulubioną rymowankę – tak zwany gest sukcesu. Ważne jest to, aby dziecko nauczyło się samo siebie nagradzać, a nie tylko było nagradzane przez nas – dzięki temu jego gest sukcesu będzie solidny i zależny od samego dziecka, a nie od czynników zewnętrznych.

 

U nas funkcję celebracji pełni rodzinna, szczoteczkowa, autorska wyliczanka, którą można wykonać samodzielnie – choć wiadomo, że w kupie raźniej!

 

szczoteczka elektryczna dla dzieci 3+szczoteczka elektryczna dla 2 latkaoral b szczoteczka elektryczna dla dzieciszczoteczka do zębów elektryczna dla dzieci

 

 

Wykorzystaj siłę małych nawyków

Przez pierwszych 14 dni wyrabiaj w dziecku nawyk mycia zębów przez 15 sekund, a dopiero po tym czasie, gdy nawyk będzie ustanowiony – zwiększajcie jego intensywność.

 

Kiedy dziecko powinno zacząć myć zęby?

 

Pamiętam, jak zaskoczona byłam, gdy okazało się, że już od 1 ząbka powinniśmy wprowadzić mycie zębów u dzieci do rytualnych zabiegów higienicznych. Pamiętam, jak było to o tyle trudne, że moje dzieci nawet w tym okresie nie siedziały! Szczęśliwie okazało się, że dziecięca szczoteczka do zębów – pod opieką dorosłego – to rewelacyjne narzędzie do łagodzenia dokuczliwych objawów związanych z ząbkowaniem, a taka forma właśnie zabawy sprawiła, że szczoteczkową rutynę łatwiej było nam przemycić w codziennym życiu.

 

Jak dobrać szczoteczkę do mycia zębów?

 

Każda szczoteczka do mycia zębów powinna być dostosowana zarówno do wieku dziecka, jak i do tego, ile ząbków posiada oraz czy są to zęby stałe czy mleczne.

 

Poradnik doboru szczoteczki do zębów

 

0-2 lata

W tym wieku poleca się dzieciom manualne szczoteczki do zębów, na przykład „Oral-B Baby” szczoteczka do zębów z postacią Kubusia Puchatka – ma miękką główkę, która chroni delikatne dziąsła oraz miękkie włókna i antypoślizgową rączkę, by chronić dziąsła i delikatnie czyścić.

 

pierwsza szczoteczka do zębów oral-bpierwsza szczoteczka do zębów

 

Polecanie na początek manualnej szczoteczki do zębów ma trzy korzyści.  Po pierwsze takie mycie zębów manualną szczoteczką wspomaga rozwój manualny dziecka, a po drugie manualna szczoteczka uznawana jest za bezpieczniejszą, gdyż nie zawiera drobnych części ani baterii, a po trzecie często pozwala się dziecku łatwiej oswoić z higieną jamy ustnej.

 

 

Natomiast – jak już wspomniałam o słabszych zdolnościach manualnych dziecka – wiąże się to także z tym, że dziecko mycie zębów w tym wieku może traktować jako zabawę – oczywiście tylko pod okiem opiekuna, a za ich prawidłowe umycie odpowiedzialny jest rodzic.

 

jak wyrobić nawyk

 

O ile nasz Maluch posiada ząbków kilka, codzienna ich higiena nie powinna zajmować nam zbyt wiele czasu, natomiast wraz ze wzrostem ilości ząbków musimy wykazać się coraz większą dokładnością, starannością i precyzją. Dlatego z pomocą może przyjść nam tutaj szczoteczka elektryczna z okrągłą główką, która choć przeznaczona dla dziecka w wieku od 3 do 6 lat, może być z powodzeniem używana przez dzieci młodsze jeśli pomagają w tym rodzice, na których spoczywa zapewnienie bezpieczeństwa dziecku. Pozwoli ona nam znacznie skrócić czas mycia ząbków i zwiększyć efektywność mycia. Jak?

 

Najprostsza elektryczna szczoteczka do mycia zębów – na przykład model dla dzieci „Oral-B Kids” czy dla dorosłych „Oral-B Vitality” – wykonuje 7600 ruchów oscylacyjno-rotacyjnych tzw. 2D na minutę, podczas gdy dorosły człowiek myjący swoje zęby wykonuje ich maksymalnie 600. Różnica kolosalna – prawda?

 

szczoteczka elektryczna dla dzieci oral b

 

Dodatkowo mycie zębów szczoteczką elektryczną jest o wiele łatwiejsze – koniec z szorowaniem i słabszymi efektami – teraz wystarczy powoli prowadzić końcówkę szczoteczki od ząbka do ząbka, przeznaczając na każdy ząbek po kilka sekund.

 

szczoteczka elektryczna dla 3 latka

 

3-5 lat

W tym wieku obok manualnego szczotkowania zębów, z powodzeniem możesz zaproponować dziecku szczoteczkę „Oral-B Kids” z jednym z ulubionych motywów z bajek – takich jak Kraina Lodu, Toy Story, Auta czy Gwiezdne Wojny. Możesz zdecydować się na wersję elektryczną, która wykonuje delikatny ruch 2D oscylacyjno-rotacyjny, a jej główka jest odpowiednio mniejsza niż te dla dorosłych, z wyjątkowo miękkimi włóknami – idealne dla wciąż wrażliwych dziąseł, a wbudowany timer pomaga w budowaniu nawyku mycia zębów, a później w jego rozwijaniu – szczoteczka daje znać co 30 sekund.

 

 

 

Dla dzieci, które potrzebują dodatkowej motywacji do tego, aby przekonać się do mycia zębów, zespół Oral-B wyszedł na przeciw i zaprojektował specjalną darmową aplikację do mycia zębów dla dzieci Disney Magic Timer pomagającą w nauce i wydłużaniu nawyku mycia zębów – która towarzyszy dziecku w trakcie mycia ząbków przez 2 minuty. Badania pokazują, że aż 90% dzieci szczotkuje zęby dłużej korzystając z tej aplikacji. [Oral-B Kids Brushing Study]

 

Wystarczy pobrać darmową aplikację, zeskanować postać ze szczoteczki i w trakcie 1 lub 2 minut (czas można ustawić) mycia zębów w aplikacji będzie pojawiał się obrazek – widoczny w 100% po tym czasie, na koniec dziecko dodatkowo otrzymuje nagrodę – na ekranie odsłania się obrazek z ulubioną postacią z bajki, a dodatkowo zbiera się naklejki za umycie ząbków w wirtualnym albumie.

 

mycie zębów aplikacja dla dzieci

 

6+ lat

Gdy pojawiają się pierwsze stałe ząbki, warto zmienić główkę szczoteczki na taką, która posiada środkowe włókna dłuższe od tych zewnętrznych – dzięki takiej budowie pomoże dziecku umyć dokładnie pierwsze stałe zęby, które mają charakterystyczne bruzdy, do których dzieciom trudno dotrzeć, a w których to w pierwszej kolejności rozwija się próchnica.

 

Elektryczna szczoteczka „Oral-B Junior” posiada główką posiadającą włosie środkowe dłuższe od zewnętrznego – dzięki temu o wiele lepiej pozwala dzieciom domyć pierwsze zęby stałe, które posiadają charakterystyczne dla siebie bruzdy na powierzchni.

 

W porównaniu do modelu Kids wykonuje ruch 3D –  do ruchu oscylacyjno-rotacyjnego został dodany ruch pulsacyjny, dzięki któremu włókna szczoteczki dogłębniej penetrują trudno dostępne miejsca, których ilość wzrasta wraz z ilością ząbków stałych.

 

Szczoteczka ta w wersji „Oral-B Junior Smart” posiada dodatkowo czujnik siły nacisku, który pozwala chronić delikatne dziąsła, a także dodatek FunZone w aplikacji Oral-B, który przesyła do aplikacji informacje (Bluetooth) w czasie rzeczywistym i  pomaga poprawić nawyki w prawidłowym szczotkowaniu zębów.

 

U nas z okazji pierwszych dwóch stałych ząbków, Mikołaj otrzymał nową szczoteczkę do zębów – dla starszaków – właśnie „Oral-B Junior”, a tę Kids z nową główką otrzymał Maksiu.

 

szczoteczka elektryczna dla dzieci 7+

 

 

Dla nastolatków

Szczoteczka „Oral-B Teen” to oprócz ruchu 3D także 3 tryby pracy: czyszczenia codziennego, delikatnego czyszczenia i wybielania. Świetnie sprawdza się przy używaniu aparatów ortodontycznych dzięki wymiennym końcówkom Ortho – dedykowana do aparatów ortodontycznym oraz Sensi Ultra Thin.

 

Za pomocą technologii Bluetooth szczoteczka ta – podobnie jak wersja Junior Smart –  łączy się z aplikacją Oral-B i może być pomocna w wyrabianiu dobrych nawyków mycia zębów.

 

A jaka szczoteczka dla dorosłych?

 

Do dziś pamiętam swoją pierwszą elektryczną szczoteczkę do zębów, którą dostałam na Święta Bożego Narodzenia. Byłam wtedy w 8 klasie szkoły podstawowej i nosiłam stały aparat ortodontyczny. Choć była to szczoteczka typu 2D – różnica była tak kolosalna, że już nigdy nie wróciłam do manualnej szczoteczki do mycia zębów.

 

Z uśmiechem na twarzy człowiek podwaja swoje możliwości

 

Dziś doskonale wiem, że uśmiech podwaja nasze możliwości, a podam Ci tu co najmniej 10 powodów:

 

1. Inni ludzie czują się lepiej w otoczeniu ludzi uśmiechniętych, gdyż zwiększa to szanse na to, że miło spędzimy czas.

 

2. Mamy tendencję do odzwierciedlania emocji innych – dlatego towarzystwo uśmiechniętej osoby sprawia, że częściej się uśmiechamy.

 

3. Uśmiech jak nic innego pozwala nam zrobić dobre pierwsze wrażenie i wzbudzić sympatię do nas.

 

4. Uśmiech pomaga wzbudzić zaufanie.

 

5. Uśmiech sprawia, że wyglądamy na bardziej kompetentnych i pewnych siebie – badania pokazują, że profesjonaliści uśmiechający się na zdjęciach są uznawani za bardzie kompetentni i pewni siebie i chętniej zatrudniani przez pracodawców i wybierani przez klientów.

 

6. Uśmiech jesteśmy w stanie wyczuć nawet przez telefon!

 

7. Śmiech pełni funkcję społeczną – pomaga nawiązywać więzi.

 

8. Śmiech wydziela w naszym mózgu hormony szczęścia – endorfiny. Uśmiech to taka krzywa co wszystko prostuje 🙂

 

9. Uśmiech to najlepszy środek antystresowy! Uśmiech to magiczny grymas – wystarczy się uśmiechnąć, aby poczuć się lepiej, poczuć w środku nas szczęście – uśmiechając się – nawet fałszywie – w naszym mózgu powodujemy wydzielanie się hormonów szczęścia, które sprawiają, że nasz dzień, a także całe życie staje się lepsze.

 

Nie wierzysz? To mam dla Ciebie genialne ćwiczenie. Włóż sobie między zęby ołówek, który wymusi podobny do uśmiechu grymas – badania pokazują, że będziesz wtedy używała dokładnie tych samych mięśni, których używasz przy uśmiechu i nie ma znaczenia czy uśmiech jest szczery czy fałszywy i będziesz szczęśliwsza. To tak świetny sposób na poprawę humoru. Działa?

 

10. Ludzie świetnie potrafią odróżnić prawdziwy uśmiech od tego wymuszonego – dlatego wymuszaj uśmiech, gdy sama chcesz się poczuć lepiej, ale na co dzień postaraj się stać po prostu bardziej pozytywną i uśmiechniętą osobą, a ćwiczenie – nawet sztucznego uśmiechu – Ci w tym pomoże, gdyż pomoże Ci wygimnastykować te mięśnie. Warto też mieć pod ręką listę rzeczy i osób, o których wystarczy, że pomyślisz, a prawdziwie się uśmiechniesz. Będzie to bardzo pomocne przed spotkaniami, na których Ci zależy.

 

Aby uśmiechać się szczerze i bez kompleksów lubię wiedzieć, że mam zadbany i zdrowy uśmiech.

 

Dlatego sama na co dzień używam elektrycznej szczoteczki do zębów z okrągłą główką – dziś przynajmniej 2 razy dziennie używam szczoteczki Oral-B Genius X 20000N w kolorze Rose Gold, która oprócz ruchu 3D wyposażona jest w czujniki ruchu, a także jest wspomagana sztuczną inteligencją, która rozpoznaje  to jak szczotkuję zęby i w aplikacji każdorazowo pokazuje czy prawidłowo i dokładnie wyszczotkowałam wszystkie powierzchnie zębów.

 

oral b genius xnajlepsza szczoteczka elektryczna

 

Dodatkowo szczoteczka ta posiada pierścień SmartRing 360 i nowoczesny czujnik nacisku, który automatycznie zwalnia prędkość, gdy szczotkuję zęby zbyt mocno. Co więcej, szczoteczka działa przez ponad 2 tygodnie po jednym naładowaniu.

 

Szczoteczka ta posiada aż 6 trybów szczotkowania, w tym pielęgnację dziąseł, delikatne czyszczenie, wybielanie oraz czyszczenie języka.

 

Lubisz przydatne gadżety? To etui na szczoteczkę ładuje szczoteczkę i telefon jednocześnie, dzięki portowi USB.

 

Jedna szczoteczka dla całej rodziny?

To jak najbardziej możliwe! Choć jak widzisz na co dzień używamy szczoteczek dopasowanych do naszego wieku i myjemy zęby „stadnie”, to na wyjazd, gdy musimy oszczędzać miejsce, pakujemy już tylko końcówki i jedną szczoteczkę – właśnie Genius – jej tryb piórkowy odpowiada trybowi szczoteczki dziecięcej od 3 roku życia.

 

Rodzina to jest siła

W naszym domu nic nie działa tak dobrze jak wspólne spędzanie czasu – i nie mam na myśli tu tylko wspólnej zabawy czy posiłków, ale także kąpieli czy mycia zębów. To rytuały, które wykonujemy zwykle cała rodziną – gdy Mikołaj i Maksio kąpią się w wannie, Mama i Tata krzątają się po łazience, szykują ręczniki, piżamki oraz oczywiście następuje wspólne mycie zębów. Początkowo zaczynaliśmy od mycia zębów z Mamą czy Tatą, co było bardzo pomocne na etapie wyrabiania nawyku, dziś już nie jest to konieczne, choć bardzo pomocne, szczególnie gdy pracujemy nad wydłużeniem czasu mycia zębów przez dzieci.

 

Jak nauczyć dziecko prawidłowo myć zęby?

Naszym dzieciom trudno było zrozumieć, dlaczego ząbki trzeba być tak długo. Dlatego – w ramach rodzinnej przygody z rodzicami – wybraliśmy się z Mikołajkiem do higienistki stomatologicznej, aby bazując na sile autorytetów, porozmawiać o prawidłowej higienie małych ząbków.

 

Nauka mycia zębów dla dzieci

Pierwszym krokiem była nauka mycia ząbków na smoku – ale on ma dużo ząbków! Mikołaj sam zobaczył ile czasu zajmuje, aby każdy ząbek z każdej strony choć przez chwilę pomasować szczoteczką – był w szoku! W pierwszym etapie Mikołaj uczył się myć ząbki prowadzony przez higienistkę stomatologiczną – Pani Róża była niezastąpiona!

 

nauka mycia zębów dla dziecitechnika mycia zębów u dzieci

 

Drugim krokiem było mycie ząbków smoka samodzielnie.

 

instrukcja mycia zębów dla dzieci

 

Aby w końcu przejść do nauki mycia własnych ząbków. Ale co tu myć, jak ząbki takie białe?

 

mycie zębów dziecka

 

Płytka nazębna – bakteryjna – biofilm – jest niewidzialny dla oka, ale świetnie można go zabarwić i rozróżnić biofilm wczesny i późny – ten szczególnie niebezpieczny. Mikołaj zgodził się na wykonanie testu, w którym do jego ząbków została przyłożona gąbeczka z fioletową substancją, po której kontakcie biofilm zabarwiał się na odpowiedni kolor – czerwony oznaczający świeży biofilm, a niebieski świadczący o późnym biofilmie.

 

 

Po wybarwieniu ząbków higienistka przystąpiła do ich dokładnego czyszczenia – a Mikołaj zabawił się w detektywa biofilmu i przyglądał się myciu ząbków w lusterku i po chwili już sam pokazywał higienistce jeszcze w trakcie zabiegu gdzie musi doczyścić ząbki.

 

pierwsza wizyta u dentysty

 

Kolejnym krokiem była nauka mycia ząbków przez Mikołaja – oczywiście wciąż w lusterku, pod okiem higienistki, aż doczyścił wszystkie ząbki.

 

pierwsza wizyta u dentysty dziecka

 

Oczywiście nie mogło też obyć się bez jazdy na fotelu stomatologicznym!

 

nauka mycia zębów dla dzieci

 

I gotowe!

 

elektryczna szczoteczka do zębów dla dzieckaszczoteczka do zębów dla dzieci elektryczna

 

Po takim kolorowym eksperymencie przynajmniej na jakiś czas mam zagwarantowane dbanie o czas mycia ząbków – a co więcej, Mikołaj jako autorytet dla młodszego brata załatwił ten problem dla całej dwójki.

 

Przynajmniej do następnej wizyty w gabinecie stomatologicznym. Mikołaj ma już kilka za sobą i z radością czeka na kolejne.

 

A jak u Was wygląda codzienna higiena ząbków? Nawyk czy jednak walka?

Mam nadzieję, że po zastosowaniu się do 5 kroków wyrabiania nawyków żadne zdrowe zmiany nie będą straszne.

1 Komentarz
Zostaw komentarz:

  • 25.01.2020

    Dziękuję za artykuł. U nas zdecydowanie higiena! 🙂