DKMS – zostaję dawcą

DKMS zostać dawcą
Decyzja o zostaniu potencjalnym dawcą szpiku była dla mnie jedną z najbardziej oczywistych, a zostanie dawcą i możliwość uratowania komuś życia byłaby dla mnie zaszczytem.

Najtrudniej jednak było mi zmobilizować się i dowiedzieć się:
– czy zostanie dawcą jest bezpieczne oraz
– jak mogę zostać dawcą – droga ta okazała się prostsza, niż mogłam to sobie wyobrazić.
Nie musiałam nigdzie jechać, nic zapłacić. Wypełniłam zgłoszenie na oficjalnej stronie DKMS, a już po kilkunastu dniach w mojej skrzynce na listy czekała na mnie przesyłka z kompletem dokumentów oraz pałeczkami do pobrania śliny z jamy ustnej.
Pobranie materiału wg załączonej instrukcji było dziecinnie proste. Wypełniłam jeszcze formularz zgłoszeniowy długości 1 strony A4 i wraz z patyczkami spakowałam do koperty zwrotnej, dołączonej do zestawu. Po drodze do pracy wrzuciłam do skrzynki na listy. Teraz czekam już tylko na potwierdzenie, że zostałam potencjalnym dawcą szpiku.
 zostaję dawcą DKMS
Mam dla Was kilka ciekawostek związanych z byciem dawcą (informacje pochodzą z oficjalnej strony www.dkms.pl):
1. Mit:
Komórki macierzyste są pobierane z rdzenia kręgowego
Fakt:
Bardzo często mylone jest pojęcie szpiku kostnego i rdzenia kręgowego. Przy pobraniu komórek macierzystych nie jest naruszony rdzeń kręgowy dawcy. Komórki macierzyste pobierane są albo z krwi obwodowej (zabieg trwa 3-4 godziny) albo z talerza kości biodrowej (zabieg pod pełna narkozą).
2. Mit:
Komórki macierzyste pobierane są w trakcie skomplikowanej operacji
Fakt:
Komórki macierzyste pobierane są albo z krwi obwodowej, albo z talerza kości biodrowej. W ok 80% przypadków pobiera się komórki macierzyste z krwi obwodowej. Zabieg pobrania tą metodą wykonywany jest ambulatoryjnie i nie wymaga pobytu w klinice.
3. Mit:
Przekazanie komórek macierzystych powoduje uszczerbek na zdrowiu dawcy
Fakt:
W ciągu około dwóch tygodni organizm dawcy samoistnie odtwarza komórki macierzyste. Dając je choremu dajemy szansę na nowe życie, sami nie ponosząc żadnego uszczerbku na zdrowiu.
W ciągu 10 lat od rejestracji, maksymalnie 5 na 100 zarejestrowanych osób zostaję dawcą. W ciągu pierwszego roku od daty rejestracji, tylko 1% młodych dawców ma szansę na zostanie faktycznym dawcą.
Nie podjęliście jeszcze decyzji? Zastanawiacie się jakie są szanse na zostanie dawcą? Czy zostanie dawcą jest ryzykowne albo bolesne? Tutaj znajdziecie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania:

A
 czy Ty zastanawiałeś się kiedyś, czy zostać dawcą?
Subscribe
Powiadom o
guest
10 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments