Jak się przygotować do ciążowej sesji zdjęciowej?
Sesja ciążowa od zawsze była moim ogromnym marzeniem. Tak rzadko mamy z mężem okazję stanąć razem przed obiektywem, a okres oczekiwania na Dziecko, na Cud Narodzin jest tak wyjątkowy, że po prostu musiałam mieć z tego okresu cudowną pamiątkę. Dziś, gdy są za nami trzy ciążowe sesje zdjęciowe, przygotowałam dla Was mały poradnik, jak się do takiej sesji przygotować.
Aby sesja zdjęciowa była udana, oczywiście potrzebny jest dobry fotograf – o tym, czym się kierować przy wyborze fotografa do rodzinnej sesji zdjęciowej, napiszę w kolejnym poście. Dziś natomiast skupię się na tym, że bez względu na to, przed obiektywem jak fantastycznego fotografa staniemy, warto się do tego dobrze przygotować, aby efekt końcowy był dokładnie taki, jak sobie wymarzyliście. Zdjęcia, które możecie tu podziwiać, wykonała dla nas niezwykła Magdalena Mizera, która przejechała pół Polski, aby spełnić nasze marzenie o jasnej, romantycznej sesji brzuszkowej na polu lawendy.
1. Miejsce i sceneria
Do rodzinnych sesji zdjęciowych uwielbiam wykorzystywać nasze naturalne otoczenie, takie jak nasz dom, sypialnia, pokój dziecięcy czy ogródek. Idealnie też sprawdzają się tutaj plenery, które kojarzą nam się z relaksem i spędzaniem czasu w rodzinnym gronie: park, plaża, łąka czy droga. Kluczem do sukcesu każdej sesji jest jednak brak tłumów – nieproszeni goście są w stanie zepsuć każde zdjęcie, dlatego zanim wybierzecie się w plener, upewnijcie się, w jakich godzinach najlepiej jest wykonać tam zdjęcia, aby uniknąć obcych osób na zdjęciach.
Jeśli zaczęliście już przygotowywać pokój dla Waszego Dziecka czy nawet kącik dla Noworodka w Waszej sypialni, będzie on stanowił przepiękną i naturalną scenerię dla Waszej brzuszkowej sesji zdjęciowej, nada jej osobistego charakteru i będzie dodatkową pamiątką.
2. Porządek
Nic tak bardzo nie psuje zdjęcia, jak niechciane elementy na nim, a nie chodzi przecież o to, aby nasz fotograf musiał w postprodukcji wycinać na zdjęciu porozrzucane skarpetki, kurz na szafce czy innych, niechcianych „bohaterów drugiego tła”. Oczywiście, Wasze zdjęcia zwykle będą koncentrowały się na pierwszym planie, ale drugi plan, nawet bardzo rozmyty dzięki jasnemu obiektywowi i zastosowaniu małej głębi ostrości, potrafi popsuć odbiór zdjęcia, szczególnie jeśli w tle są intensywne, niespójne z pierwszym kadrem kolory.
Ta sama zasada odnosi się do sesji plenerowych – zwróć uwagę na to, czy na plaży nie leżą śmieci, nie stoją kolorowe parawany, a w parku pod ławką nie ma rozbitych kolorowych butelek. Czasami wystarczy zrobić kilka kroków w bok, aby zmienić całościowy odbiór zdjęcia..
3. Pora dnia
Planując brzuszkową sesję zdjęciową w Waszym domu zastanówcie się, kiedy jest tam najlepsze światło do fotografowania i wykorzystajcie właśnie ten czas. Pamiętajcie, że może to być zupełnie inna pora dnia w przypadku Waszej sypialni, pokoju dziecięcego czy ogródka.
W przypadku sesji plenerowej obowiązuje dokładnie taka sama zasada – tutaj pod uwagę należy wziąć także porę roku i wysokość słońca nad horyzontem. W porze letniej wykonanie zdjęć plenerowych w pełnym słońcu w okolicach samego południa jest praktycznie niemożliwe. Jest natomiast coś takiego w fotografii jak „złota godzina” – to godzina tuż po wschodzie słońca i tuż przed jego zachodem – zapewnia nam jedyne w swoim rodzaju przecudowne ciepłe światło i długie cienie.
Planując idealną porę na ciążową sesję zdjęciową weź pod uwagę to, kiedy najlepiej i najatrakcyjniej się czujesz. Jeśli wieczorem masz tendencję do zbierania wody i opuchnięć, zaplanuj sesję na godziny poranne. I na odwrót – jeśli rano jesteś szczególnie zmęczona, najprawdopodobniej więcej energii będziesz miała w godzinach popołudniowych
4. Stroje
Dobrze, jeśli Wasze stroje pasują do siebie stylem i kolorystyką. Na każdą sesję przygotowuję ze dwa warianty ubrań i ostateczną decyzję o tym, co założyć, podejmujemy razem z fotografem, który ma w głowie cały kadr. Staram się nie łączyć kilku wzorów, ani zbyt wielu kolorów. Ważne jest także to, aby ubrania pasowały do siebie pod kątem charakteru – jeśli ja jestem w jeansach, Wojtek nie zakłada garnituru i na odwrót. Oprócz tego, że stroje wszystkich osób na zdjęciu powinny do siebie pasować, zastanów się nad tym, co będzie stanowiło tło dla nich i również uwzględnij je w tej kolorystycznej układance. Pamiętaj, żadnych skarpetek! Obowiązuje niepisana zasada, że na zdjęciach mamy albo bose nogi, albo buty. Skarpetki nigdy, ale to nigdy nie wyglądają dobrze na zdjęciach.
W przypadku ciążowej sesji zdjęciowej zwróć uwagę na to, czy wybrane do zdjęć ubrania podkreślają Twój piękny brzuszek czy niepotrzebnie go ukrywają i maskują. Nie sprawdzi się najlepiej w tej roli na przykład czarna sukienka – chyba że staniesz bokiem do obiektywu. Jeśli akurat masz malutki brzuszek lub ubrania, które nosisz na co dzień go nie podkreślają, możesz zrobić to, przewiązując pod biustem wstążkę.
5. Makijaż i fryzura
Aparat to taki… zjadacz makijażu, dlatego nie bój się podkreślić mocniej oczu czy policzków, najprawdopodobniej na zdjęciu wyjdą i tak delikatniej niż widzisz je w lustrze. Uważaj jednak, aby nie przedobrzyć – ja stosuję w makijażu, także fotograficznym, zasadę jednego mocnego elementu i decyduję, czy będą to oczy czy usta. Dobrze, jeśli makijaż jest matowy – nadmiar rozświetlacza może niekorzystnie wyglądać na zdjęciu, niczym lustro odbijające światło, pozbawiając nieodwracalnie skóry faktury w tym miejscu. W ciepłe czy upalne dni warto pamiętać także o zmatowieniu Panów – idealnie nada się do tego puder transparentny (jako Wedding Planner zawsze mam go przy sobie na ślubnych realizacjach) czy bibułki matujące – zabierz je ze sobą na sesję razem z pomadką lub błyszczykiem, jeśli planujesz ich użyć. Jeśli Twój partner ma skłonność do czerwienienia się, nie bój się nałożyć mu odrobiny swojego kryjącego podkładu w miejsca z taką tendencją.
Pamiętaj, żeby pomalować się tego dnia w sprawdzony i ulubiony sposób, to nie jest najlepszy dzień na makijażowe eksperymenty. Nie próbuj więc pierwszy raz narysować kreski na powiece czy nowego podkładu ani tuszu do rzęs.
Tutaj również polecam postawić na naturalność, ale ładnie podkreśloną. Jeśli sesja ma mieć naturalny, romantyczny charakter, nie sprawdzą się tutaj wymyślne loki od fryzjera. Włosy ładnie odbite, podobne do tych, które nosisz na co dzień, to klucz do pięknych, naturalnych zdjęć brzuszkowych.
Zwróćcie uwagę także na Wasze dłonie i stopy, te pierwsze z pewnością będą głównymi bohaterkami Waszych brzuszkowych fotografii.
6. Pozy
Najlepiej będzie, jeśli przejrzycie kilka profesjonalnych ciążowych sesji zdjęciowych i zobaczycie, jakie pozy sprawdzają się najlepiej. Możecie także zapisać sobie w telefonie kilka ulubionych pozycji, aby na sesji spróbować je odtworzyć.
Jest jedna poza, która sprawdza się najlepiej – ręka położona na lub pod brzuszkiem, albo dwie ręce na raz. Ten prosty gest ma w sobie coś bardzo magicznego.
7. Detale, gadżety, rekwizyty
Pomyśl, czy nie chciałabyś zaprosić do sesji rekwizytów, które podkreślą jej charakter. Zdjęcia z USG, maleńkie buciki, wstążka przewiązana nad lub na brzuszku, balon z helem czy odpowiednie napisy pomogą Wam stworzyć niezapomniany nastrój i klimat na zdjęciach. Możesz także skorzystać z neutralnych pomysłów, takich jak wianek z kwiatów.
8. Na kilka godzin przed sesją
Jeśli na sesji zdjęciowej będziesz miała odkryte ramiona, nie zakładaj tego dnia bielizny na ramiączkach – mogą odcisnąć się na tyle mocno, że będą widoczne na zdjęciach. To samo tyczy się nóg – jeśli planujesz wystąpić w kreacji, która je odsłania, zrezygnuj tego dnia z noszenia skarpetek, które mogą pozostawić brzydkie ślady w miejscach uciskającej gumki.
9. Przekąski i napoje
Ciążowa sesja zdjęciowa trwa zwykle od jednej do nawet kilku godzin i jest to czas spędzony dość intensywnie. Warto więc wcześniej przygotować sobie zestaw przekąsek i napoi dla Was wszystkich. Najlepiej sprawdzą się tutaj łatwe do jedzenia, lekkie przekąski, które nie są brudzące ani nie mają intensywnego zapachu. Pamiętaj, aby po jedzeniu poprawić makijaż ust.
10. W którym tygodniu ciąży najlepiej wykonać sesję ciążową?
Najczęściej na brzuszkową sesje zdjęciową idealnie sprawdza się siódmy i ósmy miesiąc ciąży, gdy brzuszek jest już pięknie zaokrąglony, a Ty masz jeszcze siłę i ochotę na stawanie przed obiektywem. Nie polecam sesji zdjęciowej w 9 miesiącu, może okazać się ona dla Ciebie zbyt męcząca lub zwyczajnie możesz z nią nie zdążyć i zamiast stanąć przed obiektywem z brzuszkiem, staniesz już z Maluszkiem na ręku. Co nie znaczy, że sesja noworodkowa nie jest cudownym pomysłem! Na pewno napiszę także o niej.
Ciąża to jeden z największych darów, jakie można otrzymać od życia. Ogromnie się cieszę, że dzięki takim wyjątkowym zdjęciom udaje nam się jeszcze lepiej uchwycić wspomnienia.
A jak jest u Was? Myśleliście o ciążowej sesji zdjęciowej? A może macie już takie cudowne zdjęcia w swoim albumie?
Baby
super sesja
Konrad Żurawski
Śliczna sesja zdjęciowa, przygotowana w fantastycznym miejscu 🙂
https://monikabienik.pl/
Zdjęcia ciążowe to wyjątkowa pamiątka… Dziwię się czasami, że ludziom szkoda wydać 600 zł na sesję, a potem pójdą dwa razy do sklepu i tyle samo wydadzą n pierdoły 😉 a taka sesja to przecież pamiątka dla nas i dla kolejnych pokoleń… bezcenna pamiątka! ja mimo, że jestem fotografem przynajmniej raz w roku wykupuję sesję dla siebie i swojej rodziny 🙂
Maria
Wspaniały, bardzo przydatny post!Fotografia ciążowa to wspaniała pamiątka nie tylko dla nas, ale i dla malucha, który ma przyjść na świat, dlatego warto się na nią zdecydować. Co prawda my swoją sesję mamy już za sobą (odbyła się w naszej rodzimej Bydgoszczy i efekty są super), ale wpis zapisuje na przyszłość 🙂
Joanna
Gratuluję trójki dzieciaczkow Ja mam dwie pociechy ale przy żadnej nie zdecydowałam się na sesję. Niestety ja należę do tej grupy kobiet, które w ciąży wyglądają i czują się fatalnie, więc nie chciałam później wspominać tego okresu. Ale Pani zdjęcia są przepiękne.
Agnieszka
Dziękuję Ci Asiu! Ja na tych zdjęciach też już nie czułam się ze sobą najlepiej, ale tak marzyłam o tej ciąży, o sesji… no musiałam ją mieć, choć brzucho jak piłka lekarska 😉
Kasia_Noss
Przepiękne zdjęcia, jestem pod wrażeniem!
emi banasiak
Super pomocny post:) właśnie za tydzień razem z mężem mamy zaplanowaną sesje brzuszkową i kompletnie nie wiedzialam jak mamy sie do niej zorganizowac
Agnieszka Kudela
Bardzo dziękujemy 🙂
Sandra Nowicka-Nowak
Piękny i przydatny post! Wykonywaliśmy ostatnio sesję w lawendzie- jednak dla nas lepsza pora na zdjęcia to lekki zachód słońca.
Agnieszka Kudela
Godzina przed zachodem słońca to idealna pora – niestety pole było już w tych godzinach wynajęte i musieliśmy się dopasować 🙂
Marta Wilk
Cudownie napisane! Szczegółowo i lekko. Tekst, który wielu pomoże nie tylko przy ciążowej sesji 🙂
Agnieszka Kudela
Bardzo się cieszę 🙂 Drobne starania składają się na wielki efekt 🙂
Magdalena Mizera
Sesja z Wami była cudowna – jeszcze chyba nigdy nie miałam tak doskonale przygotowanych modeli do zdjęć 🙂 Aguś, ułatwiłaś mi pracę w 100%! Chyba będę odsyłać moje klientki do tego posta 😉 Do zobaczenia jak już maluszek będzie z Wami – to dopiero będzie wyzwanie 🙂