Jak zaplanować Święta Bożego Narodzenia?

jak przygotowac sie do swiat

Choć przygotowania do świąt rozpoczynamy najczęściej w grudniu, to już teraz warto sobie wszystko zaplanować. Dziś przygotowałam dla Was plan takich przygotowań, dzięki którym wierzę, że przygotowania będą przyjemnością, a nie szaleństwem.

Od czego więc zacząć, aby nie oszaleć i nie wejść w Nowy Rok z długami?


1. Budżet

W moim rodzinnym domu na Święta odkładało się przez cały rok – co miesiąc z góry ustalona kwota lądowała (a nawet dalej ląduje) w skarbonce. Dzięki temu świąteczny budżet był z góry dość konkretnie określony, a dzięki oszczędnościom nie musieliśmy rozpoczynać Nowego Roku na minusie.

Określenie budżetu na Święta jest ogromnie ważne – tak naprawdę dopiero po odpowiedzeniu sobie na pytanie, ile możemy i chcemy wydać, możemy przejść do planowania pozostałych punktów.

Jeśli masz już kwotę, którą chcesz przeznaczyć na Święta, podziel ją na mniejsze budżety na wydatki związane ze świątecznymi:

  • kartkami,
  • wystrojem (dekoracje, choinka),
  • prezentami i ich pakowaniem,
  • ubraniami,
  • a przede wszystkim świątecznym menu i napojami.

A co najważniejsze – trzymaj się raz określonego budżetu!


2. Kartki świąteczne

Jeśli ten zwyczaj jest w Waszej rodzinie wciąż żywy – to gratuluję! Jeśli został zapomniany, czyż ten rok nie jest idealny, aby świąteczne kartki znów zagościły w naszych domach?


3. Motyw przewodni

Dekoracji, choinki, pakowania prezentów… Zanim wyruszysz na świąteczne zakupy, gdzie ze wszystkich sklepowych witryn będą kusiły Cię przepiękne dekoracje w kolorach tęczy, zanim odpalisz komputer i będą goniły Cię produkty z sklepów internetowych, które odwiedziłaś, a na maila zaczną spływać newslettery z promocjami życia – warto, abyś miała plan na to, jak ustroisz Wasz dom na święta, jakie dekoracje już posiadasz, a jakie będziesz chciała dokupić. Koniecznie zdecyduj się na kolory przewodnie, do których możesz dodać motyw wiodący. Jak to zrobić? Przeczytasz w osobnym poście na ten temat. I pamiętaj – trzymaj się założonego na ten cel budżetu. Idealnie sprawdzą się tu pomysły na takie dekoracje, które nie nadwyrężą portfela i nie zagracą domu. Co roku wykorzystuję do tego celu gałązki, bombki, świeczniki, wstążki, sznurki… Tutaj sprawdzisz moje pomysły na świąteczny stół.


4. Porządki

Najważniejsze to zaangażować w sprzątanie całą rodzinę. Dobrze zacząć już teraz i rozpisać porządki na cały miesiąc, dzięki temu dni przed samymi świętami będą przyjemnością, a nie męką. Osobiście dzielę dom na strefy i poświęcam im kolejne tygodnie. Co w naszym domu odróżnia świąteczne porządki od tych zwyczajnych? Są one połączone z ograniczeniem ilości posiadanych rzeczy i ich lepszą organizacją. Jeśli temat Cię interesuje, sprawdź jak wprowadziłam minimalizm do mojej toaletki.


5. Menu

Zanim przystąpisz do przygotowywania świątecznego menu – ustal z rodziną i bliskimi gdzie i w jakim składzie spędzacie te Święta.  Odpowiedzcie sobie na pytanie, czy będą one finansowane tylko przez gospodarzy, czy może w formie składkowej, gdzie każdy przyniesie swoje 2-3 swoje popisowe dania – ten model idealnie sprawdza się przy dużych rodzinach i ograniczonych budżetach. Nie da się ukryć – goszczenie 20 osobowej rodziny na Wigilii i jeden czy dwa dni świąt to spory wydatek.

Jak wygląda moja lista gości?

Otwieram arkusz kalkulacyjny i w pierwszej kolumnie wypisuję wszystkie osoby, z którymi spędzę te Święta. Kolejne kolumny to Wigilia, Pierwszy Dzień Świąt, Drugi Dzień Świąt – to w nich zaznaczam z kim widzę się w danym dniu, co pozwala wygenerować fajne podsumowanie ilościowe i jest wyjściem do stworzenia listy prezentów.

Dzięki temu zobaczysz też, ile miejsc przy stole i krzeseł potrzebujesz na dany dzień, co pomoże Ci rozplanować domową przestrzeń.


6. Prezenty

Choć spotkałam się już ze Świętami bez prezentów, jeśli Twoje takie nie będą – koniecznie spisz listę osób, które chcesz obdarować. Spójrz na budżet, jaki na ten cel przygotowałaś i rozdziel go wedle uznania. Zanim ruszysz w szał zakupów, spróbuj znaleźć prezentowe inspiracje przez Internet. Jeśli zdecydujesz się na zakupy odpowiednio wcześniej, zrobienie ich zdalnie jest również świetnym pomysłem – pozwala zaoszczędzić wiele czasu, nerwów i pieniędzy. W grudniu przygotuję dla Was na pewno post z prezentowymi inspiracjami.

7. Stroje

Polecam odpowiednio wczesne skompletowanie świątecznej garderoby – zestawy, w których dobrze będzie się czuła cała rodzina i ewentualne dokupienie tylko brakujących elementów. Zapobiegniesz w ten sposób nieplanowanym i impulsywnym zakupom ubrań na widok świątecznych promocji. U nas zwyczajem jest także świąteczna sesja zdjęciowa, do której kompletuję stroje i gadżety – taką sesję mam zamiar wykonać w tym roku na początku grudnia, aby zdjęcia wykorzystać do budowania świątecznego nastroju, a może także do kartek świątecznych.

Osobiście lubię mieć także świąteczne akcenty również w trakcie świątecznych przygotowań, stąd rok temu kupiłam dla siebie i Mikołaja świąteczne piżamki – były idealne do ubierania choinki w wigilijny poranek.


8. Choinka

Gdy masz już motyw przewodni oraz plan Świąt możesz zaplanować: gdzie i kiedy stanie choinka oraz kto i jak ją przystroi. Jeśli wyprawiacie Wigilię w domu, a wszystkie potrawy szykujesz sama, warto rozważyć przygotowanie choinki nieco wcześniej niż w wigilijny poranek. W tym roku poważnie rozważam postawienie choinki na początku grudnia – świąteczny zapach to jeden z moich ulubionych sposobów na radzenie sobie z jesienną chandrą.

 

A jak ma się Twój plan na świąteczne przygotowania? Czekam na Twój komentarz

PS A jeśli podoba Wam się u mnie i chcesz być na bieżąco – zapraszam także na mój FB i Instagram.

5 komentarzy
Zostaw komentarz:

  • 30.10.2020

    Prezenty i choinka – najważniejsze dwie rzeczy, o które warto zadbać na święta 🙂 oczywiście do tego dobry humor, rodzina i święta z pewnością będą udane

  • 04.07.2019

    Świetny wpis

  • Anita
    Odpowiedz
    26.04.2019

    ładny wpis , dobra organizacja to podstawa udanych świąt 🙂

  • Świat bombki
    Odpowiedz
    26.01.2018

    U mnie niestety nie widać, że idą święta, puki nie ubiorę choinki.

  • 25.11.2016

    powtór do wysyłania kartek świątecznych to piękny plan! jak wielka szkoda, ze mało kto w dzisiejszych czasasch pielęgnuje ten niezwykle miły zwyczaj