Pokój przedszkolaka, czyli jak wydzielić funkcjonalne strefy w pokoju dziecięcym

pokój dziecięcy przedszkolaka blog parentingowy

Wraz z rosnącym dzieckiem zmieniają się jego potrzeby, dlatego stopniowo część mebelków i gadżetów znikała z Mikołajkowego pokoju dziecięcego, zastępowana elementami bardziej odpowiednimi dla dorastającego chłopca. I tak z naszego pokoju niemowlaka pozostała tylko szafa i łóżko, a pokój ewoluował w pokój dziecięcy przedszkolaka z wydzielonymi strefami do spania, nauki i zabawy. Zapraszam Was do środka.

 

Drogowskaz do urządzania pokoiku przedszkolaka

Decydując się na nową aranżację i układ pokoiku, zdecydowaliśmy, że drogowskazem, który będzie wiódł nas przez cały proces urządzania pokoiku dla trzylatka, będzie światło. Dzięki  temu nasz pokoik będzie nie tylko funkcjonalny, ale także przyjazny dla naszego wzroku.

 

Strefa nauki

 

Jakie biurko dla przedszkolaka warto wybrać?

 

Oczywiście gdy ma się 3 lata, jak nauka to tylko przez zabawę. Uwielbiane przez Mikołajka zabawy manualne, takie jak rysowanie, malowanie, wyklejanie, naklejanie, kolorowanie czy lepienie sprawiły, że w jego pokoiku pojawiło się biurko. Początkowo rozważaliśmy niski stolik i krzesełka, jednak z uwagi na to, że dziecko w tym wieku bardzo szybko rośnie i zmieniają się jego wymagania odnośnie wysokości blatu takiego stolika, zdecydowaliśmy się na zakup biurka, które posłuży nam na dłużej. Wybraliśmy więc biurko z regulowaną wysokością blatu, które będzie odpowiednie zarówno dla naszego trzylatka, jak i dla pierwszoklasisty. Nasze biurko ma wbudowane trzy różne wysokości i w tej chwili korzystamy z niego na najniższej pozycji.

 

pokój dziecięcy krzesełko regulowana wysokość

Do biureczka dobraliśmy krzesełko i wybraliśmy takie o stałej wysokości, które choć idealne do wysokości biurka, niestety nie zapewnia wygodnego wsparcia dla stóp Maluszka, które jest konieczne dla zapewnienia wygodnej i prawidłowej pozycji podczas siedzenia. Natomiast bardzo łatwo jest temu zaradzić, dostawiając Maluszkowi podnóżek, na którym wygodnie może oprzeć swoje stópki.

 

pokój dziecięcy krzesełko eamespokój dziecięcy biurkopodnóżek do biurka dla dziecka biurko dziecięce pokój dla dziecka biurko do pokoju dziecięcego

 

Gdzie najlepiej ustawić biurko?

 

Aby zapewnić maksymalny komfort prac przy biurku czy takiego Maluszka, czy osoby dorosłej, powinniśmy zadbać o jak najlepszy dostęp do naturalnego światła. Także kierunek padania promieni słonecznych nie jest tu bez znaczenia – światło powinno padać na powierzchnię roboczą biurka od strony przeciwnej niż ręka wiodąca. W naszym odczuciu, przynajmniej na ten moment, u Mikołaja wiodącą ręką jest ręka prawa, dlatego biureczko ustawiliśmy pod oknem tak, aby słońce doświetlało je z lewej strony.

 

Nad biurkiem powiesiliśmy półeczkę, na której trzymamy ulubione książeczki, a całość pełni także funkcję dekoracyjną. Obok biurka zawisł plakat do nauki alfabetu – Mikołaj uwielbia do niego podchodzić, pokazywać i nazywać wszystkie literki, dlatego powiesiliśmy go na odpowiedniej dla neigo wysokości. Gdy przez jakiś czas plakat wisiał nad biurkiem, Mikołaj zupełnie się nim nie interesował. Pod biurkiem, na specjalnych półeczkach przechowujemy wszelkie akcesoria do zabaw manualnych: farbki, kredki, pisaki czy stempelki.

 

biurko dla dziecka pokój dziecięcy wysokość biurka dla dziecka pierwsze biurko dla dzieckapierwsze biurko dla dziecka

 

Jakie oświetlenie do biurka wybrać?

 

Choć cieszą nas pierwsze dni wiosny i długie wieczory, musimy pamiętać o tym, że zimą ciemno robi się bardzo szybko i nawet o godzinie 15:00, a w pochmurne dni praktycznie od samego rana, wykonując różne czynności przy biurku, jesteśmy zmuszeni wspomagać się światłem sztucznym.

 

Najgorszym rozwiązaniem jest świetlówka energooszczędna, która migając, powoduje zmęczenie naszych oczu. Także żarówka tradycyjna nie sprawdzi nam się najlepiej, gdyż nie zapewnia jednolitego światła, rzucając różne cienie. To dlatego zdecydowaliśmy się na wymianę naszej lampki biurkowej na taką, w której zamontowaliśmy żarówkę ze światłem LED-owym, które zapewnia światło stałe i jednolite, nie powodując zmęczenia oczu migotaniem i zapewniając najlepszy komfort pracy, oferując jednakowe doświetlenie całej powierzchni, na którą pada. Wybraliśmy żarówkę LED-ową Toshiba – klasyczną bańkę o mocy 8,5 W, odpowiadającą mocy 60 W w żarówce tradycyjnej.

 

oświetlenie w pokoju dzieckaświatło w pokoju dziecięcymoświetlenie w pokoju dziecięcym oświetlenie biurka w pokoju dziecięcym oświetlenie biurka w pokoju dla dziecka jakie światło wybrać do biurka

 

Strefa zabawy

W wieku przedszkolnym nie ma mowy o nauce bez zabawy, dlatego w pokoju dziecięcym strefę zabawy ulokowaliśmy zaraz obok biurka i plakatu z alfabetem, wciąż blisko okna. W poprzedniej odsłonie pokoiku ta strefa znajdowała się w przeciwległym do okna rogu pokoju i było nam tam zdecydowanie zbyt mroczno i ciemno.

 

Znalazły się tu dwa regały – wiszący i stojący – z koszami na zabawki. Mikołaj na ten moment ma swobodny dostęp do wszystkich pojemników i zabawek w dolnym regale, a korzystając z tego, że nie sięga jeszcze do górnych pojemników, trzymamy tam zabawki i pomoce edukacyjne, którymi zawsze bawimy się razem (szczególnie te bardzo brudzące).

 

pokój dziecięcy blog parentingowy wystrój pokoju dla dziecka meble do pokoju dla dziecka

 

Aby nasz pokój dziecięcy jeszcze lepiej stymulował do zabawy i nauki, zdecydowaliśmy się na dość odważny krok i jedną całą ścianę pomalowaliśmy farbą tablicową i to w kolorze… czarnym! Przyznam Wam się, że jest to świetna zabawa dla całej rodziny, a także fantastyczne tło do zdjęć.

 

pokój dziecięcy wystrój pokój dla dziecka czarna ściana tablicowa farba farba tablicowa w pokoju dla dzieci pokój dziecięcy blog parentingowy pokój przedszkolaka

 

Na tej ścianie znalazło się też miejsce na odwieszanie plecaka, który Mikołaj nosi do przedszkola. Codzienne wspólne pakowanie go do przedszkola i odwieszanie na miejsce świetnie uczy samodzielności.

 

farba tablicowa w pokoju dziecięcym strefy w pokoju dziecka

wydzielone strefy w pokoju dziecięcymmeble do pokoju przedszkolaka pokój dziecięcy blog parentingowy jak wydzielić funkcjonalne strefy w pokoju dziecięcym pokój przedszkolaka strefy

 

Z uwagi na częste budowanie skomplikowanych konstrukcji z klocków czy torów kolejowych, zrezygnowaliśmy z miękkiego i puszystego dywanu, który znacie z poprzedniej odsłony pokoiku.

 

W pokoiku postanowiliśmy stymulować także aktywność ruchową – w tym celu na środku pokoju zawiesiliśmy huśtawkę.

 

hamak do pokoju dziecięcego hamak dla dzieci hamak dla dzieci hamak pokój dziecięcy fotel wiszący dla dziecka hamak dla dzieci

 

 

Jak oświetlić strefę do zabawy?

 

Strefę do zabawy oświetla nam przede wszystkim światło górne – tutaj również postawiliśmy na oświetlenie LED-owe, montując żarówkę LED-ową Toshiba o mocy 15 W, odpowiadającą mocy aż 100 W żarówki tradycyjnej! Nie tylko fantastycznie oświetla cały pokój, ale podczas wieczornej aktywności przy biurku stanowi idealne uzupełnienie światła w lampce biurkowej.

 

oświetlenie nocne do pokoju dla dzieckaświatło w pokoju dziecięcym

 

Strefa do spania

 

To łóżeczko jest z nami od początku, lecz w nieco innej odsłonie – zdemontowaliśmy jeden bok i w jego miejsce zamocowaliśmy barierkę, która nie pozwala Mikołajkowi spaść z łóżeczka podczas snu. Obok ustawiliśmy komodę na ubranka, gdzie codziennie wieczorem ubieramy się w piżamkę, a co rano wybieramy wspólnie strój do przedszkola.
strefa do spania dla dziecka

 

Jak oświetlić strefę do spania?

 

Nad łóżeczkiem powiesiliśmy lampkę w kształcie chmurki, która idealnie pasuje do naszej ulubionej pościeli. Standardowo producent wyposażył chmurkę w biały kabel,  który wymieniliśmy na czarny, aby „zniknął” na tablicowej ścianie. W chmurce zainstalowaliśmy żarówkę – świeczkę LED-ową Toshiba o mocy 5,5 W i gwincie E14 (to ten mniejszy gwint niż zwykły oznaczany jako E27), odpowiadającą tradycyjnej żarówce o mocy 40 W. Dzięki temu mamy światło idealne do wieczornego czytania przed snem – na tyle intensywne, że czytając przez kwadrans, nie czuję zmęczenia oczu, a na tyle delikatne, aby wprowadzić Mikusia w senny nastrój.

 

żarówka do lampki nocnej dla dziecka lampka nocna dla dziecka łóżko dziecięce strefa do spania dla dziecka strefa do spania w pokoju dzieckapokój dziecięcy łóżko lampka nocna

 

Dlaczego wybraliśmy światło LED-owe?

Wybierając oświetlenie do domu, możemy zdecydować się na: żarówkę tradycyjną, żarówkę halogenową, świetlówkę energooszczędną lub żarówkę LED-ową.

 

Żarówki LED-owe mają przewagę nad żarówkami tradycyjnymi, żarówkami halogenowymi lub świetlówkami energooszczędnymi i to nie tylko dlatego, że zapewniają komfortowe dla oczu światło stałe (bez migotania jak świetlówki energooszczędne) i jednostajne (nie rzuca cieni jak żarówki tradycyjne).

 

Co jeszcze je wyróżnia?

 

1. Oszczędność energii

Policzmy, ile kosztuje świecenie żarówki

 

Koszt świecenia żarówki 75 W (zakładając 0,6 zł za kWh) wyniósłby rocznie: 0,6 zł * 1.155 kh * 75 W = 52 zł

Koszt świecenia żarówki LED-owej przy założeniu odpowiednika 75 W to tylko ok. 9 zł.

 

Świecenie żarówką LED-ową jest więc 6 razy tańsze! przy zachowaniu podobnego poziomu strumienia świetlnego (wyrażonego w tzw. lumenach).

 

Alternatywne świetlówki energooszczędne nie są tak bardzo oszczędne jak LED-y, gdyż są jedynie 3 razy tańsze w użytkowaniu, a także oprócz nieprzyjemnego migotania występuje w nich tzw. efekt rozgrzania. Przez pierwsze kilka (-naście) sekund pobierają więcej energii niż przy normalnej pracy. Przez ten czas światło, jakie emitują, nie świeci także w pełni mocy zadeklarowanej na opakowaniu. Z uwagi na ten fakt świetlówki energooszczędne nie nadają się do pomieszczeń, w których często włącza się i wyłącza światło, jak hol czy piwnica. Dodatkowo częste włączanie i wyłączanie skraca ich żywotność.

 

2. Żywotność

Policzmy, ile czasu świeci żarówka

 

Załóżmy, że latem potrzebujemy włączać światło o 19:00, a wyłączać o 21:00 (2 godziny pracy), natomiast zimą potrzebujemy włączać światło już o 16:00 (5 godzin pracy). Załóżmy, że w domu jesteśmy 330 dni w roku – tak, tak, czasem trzeba zrobić w pracy nadgodziny, wyjechać na urlop lub na Święta do Mamy ;).

Żarówka świeci więc: 165 dni x 2 godziny + 165 dni * 5 godzin = 1155 godzin rocznie

Żarówki LED od Toshiba mają żywotność około 15 000 godzin, zwykłe żarówki około 1 000 godzin. Jak widać, decydując się na żarówkę LED-ową, możemy liczyć na minimum 13 lat jej pracy! W tym czasie zwykłą żarówkę należałoby już wymienić 10-12 razy!

 

3. Bezpieczeństwo

Żarówka LED-owa jest plastikowa, a więc nie potłucze się jak inne żarówki, zapewniając tym samym bezpieczeństwo przy użytkowaniu, nie tylko przez dzieci.

 

Więcej plusów wynikających z zastosowania w domu oświetlenia LED-owego możecie zobaczyć tutaj:

Żarówki LED-owe idealne do Waszych potrzeb możecie dobrać tutaj.

 

PS A tak to wszystko się czasami kończy 😉

strefa spania pokój dziecka łóżeczko pokój dziecięcy strefy w pokoju dziecięcym łóżko dla dziecka
Jeśli Ci się u nas spodobało, będzie mi bardzo miło, jeśli polubisz lub udostępnisz:

46 komentarzy
Zostaw komentarz:

 • 28.06.2019

  Jestem zachwyona pokojem Twojego syna. Chyba nie jeden chłopczyk marzy o tak pięknym wnętrzu.

 • 02.06.2019

  Pani Agnieszko świetnie urządzony pokój naprawdę 🙂 Tez mam podobny gust… Nasza Pola jak podrośnie to też bym chciała jej coś takiego urządzić.

 • 22.05.2019

  Urządzając pokój, musimy zastanowić się nie tylko o meblach, lecz i o strefie zabaw. Najlepsze połączenie to zabawa + rozwój fizyczny.

 • Aneta
  Odpowiedz
  30.08.2018

  Hej. Bardzo podoba mi się aranżacja pokoju.Czy mogłabyś tez pokazać szafę i jej układ od środka? Aktualnie jestem na etapie przerabiania pokoju synka na pokój dla dwóch chłopaków i chciałabym zrobic to jak najbardziej funkcjonalnie

 • Kasia
  Odpowiedz
  27.08.2018

  Dzień dobry, skąd są szuflady na przechowywanie zabawek syna. Chodzi mi o te koło biurka.

 • Ada
  Odpowiedz
  13.02.2018

  Pani Agnieszo, czy te krzesełko to wymiar jak dla dorosłych? Nie ukrywam, że pokoj stał się dla nas inspiracją do pokoju naszego syna. Zakupiliśmy eames w wersji dziecięcej i niestety , pomimo pozycji najniższej biurka, krzesełko jest za małe. Proszę o informacje jakie krzesełko u Was?

  • 05.03.2018

   Dzień dobry, u nas także dziecięce, a może Wasz Maluszek jest jeszcze za mały? Za chwilę podrośnie i będzie idealne? Niestety to krzesełko nie ma regulowanej wysokości, takie byłoby idealne. My specjalnie na okres przejściowy kupiliśmy takie niziutkie krzesełko w Ikei.

  • Ada
   21.03.2018

   Jeszcze jedno pytanko, lampka na biurku 🙂 Co to za lampka , gdzie można ją dostać ?

 • 15.01.2018

  Świetny blog i jednocześnie artykuł na temat aranżacji pokoju dla dziecka. Związku z tym mam pytanie, jak obecnie sprawuje się łóżko dla takiego maluszka? Pozdrawiam ;).

  • 05.03.2018

   Bardzo dziękuję! Mikołaj ma już 3,5 roku i szukamy rozwiązania dla starszego chłopca, bo to o wymiarach 120×60 jest już dla niego niezbyt wygodne – wnioskuję to po tym, że woli spać w pokoju gościnnym 🙂 Żałuję, że gdy je kupowałam nie było go w wymiarze 140×70, na pewno posłużyłoby dłużej 🙂

 • Marek
  Odpowiedz
  14.01.2018

  Gdzie taką lampkę biurkową można kupić?

  • Marek
   14.01.2018

   oczywiście chodzi mi o tą co młody wkręca żarówkę 😉

  • 05.03.2018

   Ta lampka ma chyba ze 20 lat i pamięta jeszcze moje biurko 🙂 niestety nie pomogę 🙂

 • Magdalena Wieniawska
  Odpowiedz
  10.09.2017

  a czy moge wiedziec gdzie mozna dostac taką mega kolorowankę, krórą Mikołaj ma na zdjęciach na podłodze?:) te kredki stozkowe teżw ikea?

  • 10.09.2017

   Kolorowanka podłogowa to Fisher-Price, a kredki Crayon

 • 11.07.2017

  Bardzo podoba mi się pomysł z farbą tablicową! Sama o tym myślałam ale bałam się, że czarna ściana za bardzo przyciemni pokój. Widząc efekt u Ciebie chyba się jednak zdecyduje 🙂

 • 05.07.2017

  Piękny pokoik 🙂 My jesteśmy w trakcie urządzania dla naszej trójki…ufff

 • Ada
  Odpowiedz
  28.06.2017

  Skąd krzesełko do biurka ? 🙂

  • 05.07.2017

   Znalezione na Allegro.

  • Dominika
   25.09.2018

   Dla mnie pokoik marzenie. Oczywiście przebudzil moja wyobraźnię. Czy mogę prosić o namiary na krzesełko? Jak szukać na allegro? Jaka ma wysokość? Synek ma niecałe 2 latka i 87cm więc chyba będzie za duże dla niego jeszcze ?

 • Aldona
  Odpowiedz
  11.06.2017

  Witam chciałam zapytac gdzie kupila Pani plakat z alfabetem ;-)? pozdrawiam Aldona

 • Joanna Walaszek
  Odpowiedz
  06.06.2017

  Uroczy pokój,bardzo mi sie podoba. Mam dwullatka i planuję mu zmianę pokoju.gdzie zostało zakupione łóżeczko?

  • 06.06.2017

   Dziękuję Asiu. Jeśli chodzi o łóżeczko to na zdjęciu widzisz łóżeczko dziecięce 120×60 ze zdjętym bokiem, Co prawda są w wersji 140×70, ale nie obawiasz się, że Dwulatek za szybko i z takiego wyrośnie? Ja już powoli myślę o większym…

  • Joanna Walaszek
   06.06.2017

   Pytam,bo to po części z myślą o drugim,ponieważ synek od początku nie polubił łóżeczka dziecięcego,tak wiec go nie ma.

  • 06.06.2017

   ah rozumiem, no ja właśnie też rozważam przeniesienie łóżeczka do pokoju kolejnego Maluszka, a tu wstawienie większego 🙂 łóżeczko to model Moon od Pinio

  • Joanna Walaszek
   06.06.2017

   Dziękuję bardzo 🙂

 • Aleksandra Maciejewska
  Odpowiedz
  05.06.2017

  Świetny pokoik!! 🙂 a czy huśtawka też z ikei??

  • 06.06.2017

   Dziękuję Olu, tak, z Ikei 🙂

  • Aleksandra Maciejewska
   19.06.2017

   Zainspirowana pokojem Mikołaja zaczęłam szukać poszczególnych elementów do nas 😉 nie mogę jednak namierzyć tej huśtawki, o którą pytałam. Czy ona była już dawno kupiona, ewentualnie mogłabym poprosić o nazwę tego modelu?? Bo nie wychodzi mi to z głowy 😉

 • 05.06.2017

  Pokoik jest cudny! Kącik z biurkiem podoba mi się najbardziej. 😀

 • Wioletta Noszczyk
  Odpowiedz
  05.06.2017

  Witam gdzie moge zakupic takie biurko?

  • 05.06.2017

   W Ikei 🙂

  • Justyna Tylak
   11.09.2017

   Choruje na to biurko. Czy po czasie użytkowania nadal jesteście zadowoleni? 🙂

  • 11.09.2017

   Niestety tak 😉

 • Aneta Kwolek
  Odpowiedz
  04.06.2017

  Czy fotel bujany jest funkcjonalny? odpowiedni równiez np do karmienia? Pokoik swetny!

  • 04.06.2017

   Ten fotel bujany jest piękny 😉 i fajny do bujania się z dzieckiem, jeśli kołysanie je uspokaja, a my nie mamy już siły nosić. Niestety zupełnie nie sprawdzi się w mojej ocenie do karmienia. Niestety nie oferuje ani super wsparcia dla pleców, ani dla głowy, ani nie jest bezpieczny na wypadek przyśnięcia zmęczonej Mamy… O tym jak wybrać fotel do karmienia pisałam tutaj: https://agnieszkakudela.pl/fotel-do-karmienia/ a to pokazuję mój fotel na filmiku: http://bit.ly/fotel-do-karmienia – nie wyobrażam większego wsparcia i co więcej, wykorzystałam go maksymalnie 🙂

 • Lidia
  Odpowiedz
  04.06.2017

  Czyżby była siostra. Na regale jest ozdoba z takim napisem

  • 04.06.2017

   jeszcze nikomu nie mówimy 🙂
   rożne napisy są z sesji brzuszkowej 🙂

 • Olga
  Odpowiedz
  04.06.2017

  Piękny pokoik Wam wyszedł! Ja planuję zmiany u moich dziewczynek, ale mam za dużo pomysłów a za mało miejsca 😉

  • 04.06.2017

   Dziękujemy 🙂 A z pomysłami to chyba zawsze tak jest, że bez względu na ilość miejsca pomysłów zawsze jest więcej 😉