Najlepsze zabawki edukacyjne dla dwulatka

najlepsze zabawki edukacyjne dla dwulatka

Choć klocki i puzzle, auta i traktory niewątpliwie mają wartość edukacyjną – dziś przedstawiamy 5 ulubionych zabawek typowo edukacyjnych naszego dwulatka.

1. Drewniane puzzle Alfabet od HAPE

Dzięki nim Mikołaj nauczył się tego, że przedmioty są trójwymiarowe, niesymetryczne, mają lustrzane odbicia i włożenie ich na właściwe miejsce nie jest take proste, jak w przypadku zwykłych płaskich, drewnianych puzzli z uchwytem. A co najlepsze – dzięki tym puzzlom Mikołaj, ku zdziwieniu całej rodziny i przedszkola, w wieku 2 lat i 2 miesięcy opanował cały alfabet! Nauczenie się go otworzyło nam źródło nieskończonej ilości zabaw w literki – na spacerach bawimy się w szukanie literek (Mikuś sam wymyśla te zabawy), odczytujemy wspólnie tablice rejestracyjne, piszemy, rysujemy – literkowym zabawom nie ma końca! Znajomość alfabetu bardzo też pomaga nam w nauce mówienia.

Uzupełnieniem tej zabawy jest piękny, duży plakat z Alfabetem w pokoju Mikołaja. Pozwala mu utrwalać zdobytą wiedzę – Miki sam podchodzi do plakatu i z dumą prezentuje po kolei każdą literkę wszystkim zainteresowanym.

Powiem Wam więcej – gdyby nie te puzzle to założę się, że Miki by tego alfabetu jeszcze kilka lat nie znał, bo ja bym nie wpadła na to, aby go w tym wieku literek uczyć. A tak przy zabawie wyszła nam nauka, zupełnie naturalnie i “bezboleśnie”. Polecam ogromnie, bo to oznacza, że ta zabawka edukacyjna całkowicie spełniła swoją rolę – bawi i uczy, zupełnie przy okazji.

Do kupienia w cenie około 46 zł, tutaj

2. Piramida od Djeco

To fajna, kontaktowa zabawa na dywanie dla całej rodziny. Oprócz rozwoju umiejętności motorycznych i koordynacji ruchowej dziecka, uczy rozpoznawania zwierzątek, a w późniejszym okresie także liczenia – każda ściana pudełka to innego rodzaju obrazki. A gdy układanka ta kiedyś znudzi się naszemu Maluchowi, pudełka idealnie nadadzą się do przechowywania mniejszych zabawek i innych szpargałów.

Do kupienia w cenie około 65 zł, różne modele tutaj, nasz wzór tutaj

3. Słucham i uczę się mówić
To seria zeszytów i płyt CD, które mają za zadanie pomoc w nauce mówienia. Zakupiliśmy pierwszy zestaw “Sylaby i rzeczowniki 1″ i bardzo wszystkim nam się spodobał. Myślałam, że Mikołaj będzie miał ogromne trudności w skupieniu się na”nauce”, ale nic bardziej mylnego – myślę, że szalenie podoba mu się słuchanie, mówienie i to, że uwaga całej rodziny podczas tych ćwiczeń skupiona jest tylko na nim. Gdy pierwszy raz przerabialiśmy te ćwiczenia, chciałam skończyć po kilku minutach i stronach w myśl mojej ulubionej zasady wobec dzieci: niedosyt jest lepszy niż przesyt, ale gdzie tam, Mikołaj nie pozwolił mi skończyć, a gdy przerzuciliśmy ostatnią kartkę, sam zaczął ćwiczyć naukę mówienia od nowa.

Do kupienia w cenie około 20 zł, tutaj

4. Płyty i playlisty z muzyką

Te dla dorosłych, ale i te dla Dzieci. O tym, jak można pomóc dziecku w rozwoju muzycznym, przygotuję osobny post, ale piosenki dla dzieci, takie z pokazywaniem, nauką alfabetu czy rożnych czynności, są dla nas ogromną przyjemnością. Mikołaj bardzo szybko nauczył się sam obsługi sprzętu grającego u nas w domu i widać, że słuchanie i śpiewanie sprawia mu ogromną radość. Piosenek słuchamy po polsku i po angielsku. Mikołaj dużo szybciej zaczął powtarzać całe melodie niż pojedyncze słowa. A oto nasze ulubione playlisty:

5. Puzzle cyferki i liczby od HAPE

Po nauce alfabetu zabraliśmy się za naukę liczenia. Wykorzystaliśmy ponownie drewniane puzzle, które świetnie sprawdziły się przy nauce mówienia i choć obawiałam się, że ta dobrze znana zabawka będzie wydawała się Dziecku nudna, nic z tych rzeczy. Fascynacja jest ogromna, a odnaleziona i prawidłowo umieszczona i wypowiedziana cyferka jest ogromną radością dla całej rodziny, ale przede wszystkim dla Mikołaja.

Do kupienia za około 40 zł, tutaj

A do tego oczywiście cała masa książeczek. Ulubionym książeczkom naszego Dwulatka poświęcimy osobny post.

Daj znać jak podobają Ci się nasze edukacyjne propozycje i koniecznie napisz mi o Waszych edukacyjnych ulubieńcach, bo mamy chrapkę na kolejne pozycje.

Jeśli post Ci się spodobał, kliknij “Lubię to” lub “Udostępnij” i podziel się nim z innymi:

 • Agnieszka

  Świetne propozycje! 🙂 Dziś zamawiam wszystko! 😀

 • MArti

  Teraz w Lidlu są te drewniane cyferki i literki i jeszcze parę innych, fajnych układanek- za niecałe 25zł.

  • Tak! Na facebooku Dziewczyny chwaliły się kto co upolował 🙂 My kupiliśmy układankę do nauki części ciała 🙂

 • Coś napewno z Twoich propozycji wybierzemy! Akurat wybieramy się do Polski na małe wakacje więc za jedym zamachem zrobimy zakupy 🙂 Czytałam też sporo pozytywnych opinii o CzuCzu. Polecacie? Coś godnego polecenia dla dwulatków właśnie?

  • Bardzo się cieszę, że przyda 🙂 Za nami właśnie fascynacja puzzlami i bardzo wiele układanek mieliśmy właśnie z Czuczu. Ładne wzory, przystępne ceny i dobra jakość. Musimy teraz poszukać bardziej zaawansowanych pozycji, bo wszystkie typu puzzle już się Mikusiowi znudziły. Jeśli znajdziesz coś fajnego to też koniecznie daj znać 🙂

 • Agnieszka Wodzyńska

  Fajne te zabawki. Myślę, że skoro Mikuś opanował tak szybko alfabet i lubi literki to dobrze jest pójść za ciosem i wprowadzić w Waszym domu bity do nauki globalnego czytania. 🙂

  • Dziękuję – nie mam pojęcia o bitach do nauki czytania, ale czuję, że muszę zgłębić temat 🙂

 • drewniane zabawki są bezkonkurencyjne:)

 • Właśnie, a gdzie się podziała popularność prostych drewnianych klocków? Aż się człowiek dziwi, jeśli sobie przypomni, jak mogą pobudzić do kreatywnego myślenia zwykłe drewniane prostopadłościany …w dużej ilości…:). Pozdrawiam / Karola z BET