Maltańczyk – pies, który zmienił nasze życie

maltańczyk pies

Maltańczyk – czyli jak pies niespodziewanie pojawił się w naszym życiu? Nie ukrywam, że przez ostatnie bardzo intensywne zawodowo i rodzinnie lata nie wyobrażałam sobie psa w naszym życiu. Mimo że bardzo dbam o work-life balance, to i tak mam wrażenie, że zbyt często spina się on bardzo cieniutkimi niteczkami. Dzieci są małe i wymagające, oboje z Wojtkiem mamy nienormowane godziny pracy, często wyjeżdżamy… nie widziałam w naszym życiu miejsca na psa. Do czasu.

 

 

Kiedy 3 lata temu zostałam mamą Maksia, zbiegło się w czasie, że moja siostra Ania została psią mamy maltańczyka Molly.  Uczyłam się życia z dwójką dzieci, które początkowo tak mnie przerastało, że przez kilka miesięcy nie byłam nawet w stanie wyjść z dwójką dzieci z domu. Gdyby miał być z nami jeszcze pies, to by był kosmos – czułam, że zdecydowanie by mnie to przerosło…

 

 

Mimo więc częstych wzajemnych odwiedzin starałam się nie zakochiwać w psie mojej siostry. Po pierwsze dlatego, że wówczas zakochiwałam się w moim synku, po drugie nie chciałam robić sobie nadziei na żadnego zwierzaka, gdy widziałam, że w naszym życiu nie ma na niego miejsca, a po trzecie wiedziałam, że jeden z moich Synków ma alergię na koty.

 

Z tych powodów na początku troszkę się z tym pieskiem „próbowałam”, czy moje dzieci nagle nie zaczną się przez jego obecność dusić albo nie będą miały ciągłego kataru. Molly jest jednak w naszym życiu już od 3 lat, więc wszelkiego rodzaju rodzinne uroczystości, wyjazdy, święta czy po prostu weekendowe wyjazdy odbywają się także z Molcią, na szczęście nie pojawiły się żadne reakcje alergiczne… a chłopcy temat alergii już jakiś czas temu pożegnali.

 

Tak jak wspomniałam, ze względu na alergię siłą rzeczy nasze dzieci nie wychowywały się ze zwierzętami – przez pierwsze lata życia Mikusia nie odwiedzaliśmy znajomych, którzy mają koty, ponieważ mogło skończyć się to wizytą na SORze… Nawet wizyta znajomego, który ma kota, skutkowała tygodniowym katarem – dla rodziców takiego maluszka to zbyt dużo. Moje dzieci początkowo nie były więc Molcią zachwycone, wręcz nawet się jej troszkę bały – nic dziwnego. Gdy Molcia ich polizała, nie było to dla nich żadne fajne uczucie, nie było to radością, więc tematu posiadania pieska po prostu u nas w domu nie było.

 

Do czasu.

 

3 tygodnie temu zadzwoniła do mnie siostra z prośbą…

 

„Słuchaj Aga, my wyjeżdżamy na urlop, na który nie można zabrać pieska. Może zajęlibyście się Molcią przez 5 dni, 4 noce. Mogłoby to być dla Was fajną przygodą”.

 

Z jednej strony byłam podekscytowana, a z drugiej… troszkę przerażona. W końcu zdecydowałam, że weźmiemy pieska na próbę. Mieli wyjechać dopiero za tydzień, więc powiedziała Ani, że przyjedziemy po Molcię w sobotę i zostanie u nas do niedzieli, na jedną noc, żebyśmy mogli sprawdzić, czy damy radę.

 

Ania odpowiedziała, że myślała, że zrobi mi przyjemność, że od razu się zgodzę, bez wahania, że się ucieszę, że bez tych wszystkich obowiązków wynikających z posiadania psa, przez te kilka dni będziemy mogli poczuć się, jak byśmy pieska naprawdę mieli…

 

Dodała jednak, że jeśli mam wątpliwości, nie ma tematu – piesek zamieszka u jej przyjaciółki, która bardzo na niego czeka.

 

Przemyślałam to i musiałam przyznać jej rację: mało kto ma możliwość sprawdzenia, jak się żyje z psem, bez potrzeby kupowania psa, z pieskiem już odchowanym – marzenie! Odpowiedziałam jej więc, już bez wahania, że chętnie się Molcią zaopiekujemy na te 5 dni (w nadziei, że damy radę) 🙂

 

Poszłam do Wojtka z uśmiechem na ustach i powiedziałam, że na 5 dni będziemy mieli w domu pieska. Wojtek trochę kręcił nosem, że to weekend, że nigdzie nie pojedziemy, ale przekonałam go słowami Ani, że to wyjątkowa okazja dla naszej rodziny.

 

Zaczęliśmy więc przygotowywać się z dziećmi na przyjęcie Molci do naszego domu. Postanowiliśmy przyuczyć dzieci, że piesek to nie tylko wielka radość, ale też obowiązek, więc mieliśmy frajdę przy kupowaniu miseczek, smakołyków czy zabawki. Jako rodzice, którzy kiedyś przygotowywali się na nadejście dzieci, wiemy, że już same takie przygotowania są radością. Chcieliśmy, żeby i nasi synkowie czuli tę radość oczekiwania na przyjęcie w naszym domu nowego członka rodziny – choćby tylko tymczasowego.

 

Pojechałam po Molcię do Ani, a gdy przywiozłam ją do domu, byłam bardzo zaskoczona. Nasze dzieci, które podczas wszelkich spotkań z Molcią u mojej siostry nie były zbyt wylewne, teraz, na swoim, bezpiecznym terenie, totalnie się na tego pieska otworzyły.

 

Od pierwszego dnia było tulenie, dbanie, karmienie, chodzenie za pieskiem i częstowanie go smakołykami, głaskanie, wyznawanie uczuć, chodzenie na spacery- łącznie z wyrywaniem sobie nawzajem smyczy… Wieczorem chłopcy oczywiście zaprosili pieska do łóżka, by jeszcze przed snem go poprzytulać – nie zamierzałam im tego zakazać.

 

Nawet w najśmielszych snach nie spodziewaliśmy się, że tak zareagują, że tak bardzo się na pieska otworzą. Niesamowite jest też to, jak mój Mąż otworzył się na psiaka, widząc, jak zachowują się w stosunku do niego nasze dzieci. Wieczorem pozwalał jej wchodzić sobie na kolana, głaskał, bawił się jej łapkami…

 

To wszystko rzeczywiście stało się dla nas piękną przygodą i zdałam sobie sprawę, że jesteśmy w bardzo komfortowej sytuacji. Pracujemy przecież kilometr od domu, idziemy do pracy piękną aleją wśród drzew, a gdy pada, podjeżdżamy samochodem. Pracujemy u siebie, więc nie ma też problemu, żebym do pracy chodziła z psem. W związku z tym przez cały pobyt Molci u nas chodziłam z nią do pracy. Wspaniałe było też podejście wszystkich pracowników do pieska, którzy chętnie go głaskali i dawali się polizać.

 

Byłam spokojna, tłumaczyłam sobie, że to pewnie ten pierwszy dzień, nie nie nastawiałam się, że będzie tak przez całe 5 dni – nic bardziej mylnego. Stosunek Maksia i Mikusia do Molci wciąż pozostawał taki sam i był niczym innym jak obustronnym zachwytem i bezinteresowną miłością.

 

Ja też nie pozostałam obojętna na uroki Molly – zauważyłam, że daje mi ona ogromną radość, pokazała mi też niesamowitą rzecz: umiejętność odciągania mojej uwagi. W mojej głowie pojawiło się takie miejsce dla Molci, że nawet w trudniejszych momentach, momentach stresowych w pracy, po prostu patrzyłam na tego pieska, który sobie spokojnie leżał u moich stóp lub przeciwnie – wskakiwał mi na kolana – i od razu się wyciszałam. Był takim amortyzatorem złych myśli i stresów – pomagało już samo to, że odrywałam się od pracy i wychodziłam z pieskiem na zewnątrz.

 

Pisząc o wychodzeniu z psem, muszę też dodać, że to, co zawsze kojarzyło mi się z nieprzyjemnym obowiązkiem, czyli wychodzeniem codziennie rano i wieczorem, stało się przyjemnością.

 

No, może jednak wciąż muszę przyzwyczaić się do wychodzenia rano ;-), ale za to te wieczory… o 21:30 można wyjść samemu lub umówić się z sąsiadką, z kimś, kto też ma pieska, żeby psiaki się ze sobą pobawiły… W 90% te wyjścia były bez telefonu – tylko pies i ja. Zdałam sobie sprawę, ze ten pies wymusza we mnie takie rzeczy, które bardzo lubię, ale które musiałam zawsze sobie mocno zaplanować w moim uporządkowanym życiu – medytacja, spacer – a teraz zdałam sobie sprawę, że pies planuje mi taką medytację w ruchu sam. I jestem z tego powodu przeszczęśliwa.

 

Odkryłam też, że nawet mały deszczyk mi nie przeszkadza (o ile później nie mam nagrań lub spotkania ;-)) i ten deszcz… sprawia mi ogromną frajdę, trochę lubię moknąć! Zaczęłam zwracać uwagę na to, że czasem przyjemnie jest zmoknąć, szczególnie jeśli to deszcz po upalnym dniu.

 

W końcu doszliśmy do takiego rytmu dnia, że poranne wyjście z Molcią odbywało się podczas zaprowadzania dzieci do przedszkola, a wieczorne to czas na wyciszający spacer dla mnie, a jeśli jestem z dziećmi sama – wciąż mieliśmy do dyspozycji nasz niewielki ogródek, gdzie piesek mógł sobie pochodzić lub pobawić się z chłopcami, podczas gdy ja mogłam posprzątać w domu.

 

Codziennie po pracy zaczęliśmy chodzić obowiązkowo na dalekie spacery z psem. I to szczęście, jakiego doznaliśmy podczas tych długich spacerów, było niezwykle budujące dla całej naszej rodziny. Wiadomo, powinniśmy chodzić na długie spacery także bez psa, ale nie ukrywajmy, że częściej masa rzeczy, które trzeba zrobić w domu i w pracy przegrywa z długim spacerem. Dzięki jednak obecności Molci znaleźliśmy na to czas, bo musieliśmy – bez dyskusji. I okazało się, że się da. Te spacery były dla nas wspaniałym przeżyciem. I każdego dnia jak odbieraliśmy chłopców z przedszkola już nas witali pytanie – to co, będzie spacer?

 

Zdałam sobie sprawę, że ten piesek był jak jakiś… brakujący element naszej rodziny. Coś, czego ja się totalnie nie spodziewałam. Do tego stopnia, że gdy w niedzielę moja siostra przyjechała odebrać pieska, to… popłakałam się za nim. Czułam pustkę – uzmysłowiłam sobie, że to właśnie tego brakowało w naszym życiu. Gdy kilka dni później Ania potrzebowała pomocy przy Molci, bo miała inne obowiązki, od razu zaoferowałam swoją pomoc i wzięliśmy pieska na kolejny tydzień.

 

I znów był to niezwykły czas i zdaliśmy sobie sprawę, że… czas poszukać dla nas pieska.

 

Mam nadzieję, że mamy wszystkie warunki do tego, żeby móc mieć pieska. I po tym czasie spędzonym z Molcią sądzę, że tak jest. Nawet gdy wychodzimy do biura, wyjeżdżamy na weekend, a nasze dzieci muszą zostać w domu, to zawsze mają opiekę. Już więc rozmawialiśmy z moją mamą, z naszą nianią, moją siostrą czy przyjaciółką i każdy z nich zaoferował się do pomocy, gdy będzie taka potrzeba.

 

Sądzę, że gdyby nie to, że wszyscy widzieli, jak opiekowaliśmy się Molcią i jak dużo radości nam to sprawiło, pewnie słysząc o pomyśle posiadania psa, uznaliby to za jakąś fanaberię, na którą na pewno nie będziemy mieć czasu, zabawkę, która nam się za chwilę znudzi. Moja mama nigdy nie była fanką psów i zawsze mówiła, że to obowiązek, który sobie wezmę na głowę, że nie mamy na to czasu – gdy moja siostra kupowała psa, było to samo. Gdy jednak zobaczyła, ile radości sprawia mi obecność Molci w domu, sama powiedziała, że chyba powinnam mieć psa, bo tak dobrze na mnie, na nas wpływa – wprost nie byłam w stanie w to uwierzyć.

 

Byłam zaskoczona, jak bardzo obecność Molci w naszym życiu zmieniła mi w głowie, jak bardzo otworzyła mojego zdystansowanego do zwierzaków Męża i moje nieprzyzwyczajone do piesków dzieci.

 

I tutaj świetnie działa ten cytat, że „Co myślisz – to tworzysz, co tworzysz – tym się stajesz”. Gdy myślisz, że jesteś szczęśliwa i jesteś za to wdzięczna, to to tworzysz – widzisz więcej rzeczy, za które możesz być wdzięczna i to sprawia, że jesteś szczęśliwsza. A tworząc wdzięczność – stajesz się tą wdzięcznością.

 

Decyzja o piesku była czymś, co wypłynęło ze mnie… i spotkało się z akceptacją całej rodziny, często jeszcze zanim im o naszych planach powiedziałam. W życiu od lat doceniam moją intuicję i dość mocno jej ufam.

 

Tak naprawdę najlepsze rzeczy zrobiłam pod wpływem silnych emocji powiązanych z podpowiedzią mojej intuicji – i nie emocji nieprzyjemnych, trudnych, pełnych złości i żalu, ale emocji tych przyjemnych – z pewnością napiszę o tym osobny post, bo być może i Ciebie zainspiruję do takiej podróży wgłąb siebie.

 

Stworzyliśmy listę cech, które powinien posiadać pies, żeby idealnie pasował do naszej rodziny, o czym przygotuję osobny post. Mam nadzieję, że będziesz mi towarzyszyć w tej podróży – sama jestem ciekawa, czy będziemy mieli nowego członka rodziny na czterech łapach, czy jednak nie.

 

Może masz jakieś wskazówki dla mnie, co kierowało Tobą przy wyborze psa? Albo dlaczego nie zdecydowałaś się na psa? A może jak długo minęło u Ciebie od podjęcia decyzji do wzięcia psa? Koniecznie daj mi znać.

 

Daj mi też znać, czy wcześniej miałaś okazję spróbować – tak jak my – jak się żyje z psem? Czy może przyjęłaś psa pod swój dom i jednak żałowałaś tej decyzji?

 

Będę wdzięczna jeśli mi pomożesz i opowiesz, jak jest u Was – czy macie dzieci, jak sobie radzicie w trudnych chwilach i dlaczego zapadła u Was taka decyzja, a nie inna.

 

Jaka jest Twoja historia?

 

Ściskam

Agnieszka

29 komentarzy
Zostaw komentarz:

  • Tylda
    Odpowiedz
    22.07.2021

    Od maleńkiego dziecka bardzo chciałam mieć pieska. Rodzice już prawie się zgodzili, ale wtedy wszystko skomplikował ich rozwód, a więc nawet sobie odpuściłam. Ostatnio poznałam pewną osóbkę, która ma maltańczyka. Zakochałam się w tej rasie. Teraz mam 13 lat i staram się namówić tatę na pieska. W minionym tygodniu obaliłam jego wszelkie wątpliwości. To, że byśmy nie wychodzili, że mieszkamy w bloku, że to drogie. Został tylko jeden problem. Gdy my (ja i młodszy brat) jesteśmy u naszej mamy, to wtedy tata musiałby się nim zajmować. Do naszej najbliżej mieszkającej osoby z rodziny jedzie się około godzinę, a prawie wszyscy znajomi taty mają jakieś zwierzęta. Gdyby udało się mi wymyśleć jakieś rozwiązanie, może już dziś szukalibyśmy odpowiedniego maltańczyka.

  • Joanna
    Odpowiedz
    24.05.2021

    Uwielbiam Pani posty, akurat myślę intensywnie nad wprowadzeniem Maltańczyka do mojej rodziny… chyba nie mam już wątpliwości 😀

  • Arkadiusz Stachura
    Odpowiedz
    04.03.2021

    Szkoda, że nie ma więcej zdjęć, śliczny piesek!

  • 10.02.2021

    Ostatnio zaczęłam praktykować medytacje przez swoje duże problemy z snem. Mogę stwierdzić, że bardzo mi pomaga. Ostatnio coraz lepiej śpię.

  • 03.02.2021

    jaka piękna szczęśliwa rodzinka <3

  • 03.02.2021

    Rewelacyjny post! Maltańczyki to przesłodkie psiaki.
    Przy okazji polecam portal stworzony specjalnie dla miłośników zwierząt. Psi i koci rodzice mogą znaleźć na portalu Opiekunów, którzy z wielkim sercem zajmą się ich czworonożnymi przyjaciółmi. Opiekunowie oferują usługi takie jak: spacer z psem, opieka dzienna, psi hotel, a dla psiarzy, którzy również mają koty mamy usługę szybkie karmienie, czyli opieka nad kotem. http://www.pethomer.com Wyprowadzanie psów hotel dla psów

  • 14.12.2020

    U nas też marzy się taki piesek, ale jednak trochę kosztuje.Mamy mieszańca też z małych piesków i jest ok, ale kiedyś też chce maltańczyka.

  • 23.11.2020

    Właściwie jak sięgam pamięcią od zawsze u nas w domu były zwierzęta .Zazwyczaj były to psiaki .Mieliśmy kiedyś ogromny problem z Kaukazem , bo po przebadaniu okazało się że był wentrem .Masa pieniędzy i wizyt u weterynarza ,

  • Dana
    Odpowiedz
    20.10.2020

    Ja długo zastanawiałam się nad zakupem yorka. Rozważałam wszystkie za i przeciw. W końcu moja rodzina powiększyła się o psiego przyjaciela, który skradł mi serce. Uwielbiam kupować dla niego ubranka, zwłaszcza kurteczki. Traktuję Fionę, bo tak się nazywa piesek, jak prawdziwego członka rodziny.

  • 21.09.2020

    Wydawać by się mogło, że pogodzenie domu, pracy, mnóstwa obowiązków i dbania o pieska jest niemalże niemożliwe. Ale na Waszym przykładzie widać, że chcieć to móc !:) Psiaki potrafią dać tyle radości… A i dzieci uczą się pewnej odpowiedzialności. Maltańczyki to wyjątkowo przyjacielskie pieski. Świetny wpis.

  • 19.09.2020

    Super , że się zdecydowaliście na nowego członka .Nauczy to dzieciaków , systematyczności . .Jest to ogromna odpowiedzialność ależ ile daje radości .,

  • Jagoda
    Odpowiedz
    18.09.2020

    Nie wyobrażam sobie domu bez czworonoga 😉

  • 17.09.2020

    Zwierzę,w domu to ogromna odpowiedzialność,to nowy członek rodziny,U nas są dwa yorki,które mają włosy i nie ma problemu z alergią.Decydując się na nowego członka braliśmy pod uwagę ten problem.

  • 04.09.2020

    Ja 12 lat temu wybrałam Beagle i tak sobie jest z nami do tej pory, ten pies jest kompletnie odjechany i ma swoją wizję świata która nazywa się zjem wszystko co napotkam na drodzę 🙂

  • 02.09.2020

    W moim domu odkąd tylko pamiętam zawsze mieliśmy psa i nie wyobrażam sobie żeby mogło być inaczej 😉
    Pozdrawiam

  • 27.08.2020

    Nie wyobrażam sobie dzieciństwa bez zwierzą, szczególnie bez psa 🙂

  • 24.08.2020

    Dom bez psa to nie dom.

  • 21.08.2020

    Psiak to wielka odpowiedzialność,dzieci uczą się obowiązku od małego.

  • 20.08.2020

    W dzieciństwie moim nie było a teraz nie wyobrażam sobie.

  • 19.08.2020

    Wychowywałam się w domu ze zwierzętami, zawsze były obok mnie, dlatego wiedziałam na co się piszę, gdy brałam psa pod swój dach, takie miałam ułatwienie na start 🙂 Fajnie, że macie u siebie takiego czworonożnego przyjaciela!

  • 18.08.2020

    Pies to nie zabawka a członek rodziny.Fajnie że tak z sercem do tego tematu podeszliście.

  • 17.08.2020

    U nas decyzja była natychmiastowa ,ale warunek był jeden.Mały i z włosami ,a padło na rasę york.

  • 15.08.2020

    Uroczy przyjaciel :))

  • 14.08.2020

    My nie mamy psa. Powód bardzo prosty: mieszkamy w bloku 4 piętrowym w mieście, dzieci przedszkole i szkoła czy treningi, a my do pracy, piesek ponad pół dnia byłby sam. 🙁

    • 14.08.2020

      oh tak rozumiem, gdy sama mieszkałam na 4 piętrze i pracowałam w biurowcu nawet nie brałam pieska pod uwagę. A w ogóle marzycie o zwierzaku, czy dobrze Wam tak jak jest?

    • Agata
      14.08.2020

      Ja miałam pieska przez całe dzieciństwo mimo, że pies mieszkający w domu na wsi, a nie na podwórku to rzadkość. U mnie od początku było jasne, że to mój przyjaciel i nie ma mowy żeby spał na dworze, na szczęście dla małej mnie, rodzice się zgodzili. Niestety po mojej wyprowadzce ( nie mogłam go zabrać bo nie odnalazł by się w warunkach miejskich) zaatakowały go psy i nie przeżył. 5 lat trwało zanim w ogóle przyjęłam do głowy tą stratę długo to blokowałam nie dawałam sobie nawet pozwolenia na płacz ból i złość z tego powodu. Teraz nadszedł czas w którym znowu jestem gotowa na psa i wiem jak bardzo pies pozytywnie na mnie wpływał ❤️ Robię wszystko, żeby moje życie dostosować do posiadania pieska za jakiś czas. Oby szybki

    • Tylda
      22.07.2021

      moja przyjaciółka ma tak samo, a mają pieska. Też 4 piętro, szkoła, praca do późna, a i tak mają Papilona