Jak skutecznie wyrobić nawyk?

Wiele mówi się o zmianie nawyków, o dobrych nawykach. Ale jak je wprowadzić i dlaczego sposób wcielenia ich w nasze życie ma aż takie znaczenie?

 

Czy wiesz, że gdy jakaś czynność staje się nawykiem, zaczynasz robić ją automatycznie? Gdy uda Ci się wcielić w życie raz wyrobiony nawyk, zaczynasz robić go nieświadomie, powoli, stopniowo, staje się on częścią Twojego życia – jak mruganie. Nie musisz nawet o nim myśleć – taki nawyk to naprawdę duże ułatwienie. Dzięki temu, że robisz go automatycznie, nie musisz walczyć ze sobą ani się zmuszać do niego – po prostu działasz i już. Chcesz przestać walczyć z samą sobą? Wyrób sobie nawyk – stanie się on częścią Twojej codzienności 🙂

 

Czym właściwie są nawyki? I jak działają?

 

Nawyk to po prostu regularnie powtarzana czynność, którą robimy nieświadomie. Nasz zapracowany umysł chce być leniuszkiem, więc stara się zminimalizować wysiłek. Jak? Mentalną energię przeznaczaną na powtarzanie zachowania zaczyna stopniowo robić automatycznie. Świetne, prawda?

 

Powiem Ci jeszcze ciekawostkę – wiesz, że nawykiem może być myśl lub emocja? Dzięki temu, że możesz starać się codziennie robić jakąś pozytywną rzecz, możesz zmienić swoje życie, może stać się szczęśliwsze i pełniejsze 🙂

 

Jak długo wyrabia się nawyk?

 

No cóż, niej od razu Rzym zbudowano. Ale nie jest też to jakiś bardzo długi czas. Nawyk możesz wyrobić od 18 do 254 dni – średnio 66 dni. Oczywiście dużo zależy od Twojego zaangażowania. Uznaje się, że najtrudniejsze uznaje się pierwszych 5 dni – sama wiesz, jak trudno zmusić się do ćwiczeń pierwsze kilka, kilkanaście dni, a później… nie możesz bez nich żyć :-). To jest właśnie nawyk!

 

 

Jak skutecznie wyrobić nawyk? 5 podstawowych zasad

1. Stopniowo, tylko jeden nawyk na raz

Istotne jest, żeby cała nasza uwaga skupiała się na jednej nowej czynności, którą chcesz wprowadzić do swojego życia. Starając się wyrobić tylko jeden nawyk, możesz poświęcić mu więcej uwagi, możesz się bardziej zaangażować. Dzięki temu nie zniechęcisz się tak łatwo.

 

2. Wprowadzaj nawyk będąc na fali motywacji

O fali opowiadam również na moim Kursie Wedding Planner – falę widzę jako sinusoidę. Łatwiej jest wprowadzić nowy nawyk, gdy jesteś na fali motywacji. Do wprowadzeniu nawyku musisz mieć dobrą strategię, bo nie zawsze będzie Ci się chciało, nie zawsze będziesz na fali, gdy jest „u góry”. Wiesz, co będziesz mogła uznać za sukces? Wtedy, gdy niezależnie, czy będzie to dzień trzeci, piąty czy trzydziesty wprowadzania nawyku, nadal będziesz zmotywowana, będziesz wykonywać tę czynność bez narzekania. W końcu uda Ci się działać z tym dobrym nawykiem niezależnie od tego, czy będziesz zmotywowana czy nie – będziesz już działać na automacie 🙂

 

3. Zacznij od małego nawyku

Wyjaśnię na przykładzie: Pomyśl, o ile łatwiej byłoby zacząć od jazdy na rowerku stacjonarnym 10 minut dziennie niż od razu godzinę? Jeśli jednak wyrobisz sobie nawyk, by codziennie usiąść na chwilę na tym rowerku i stopniowo wydłużyć czas pedałowania, jesteś na dobrej drodze do wprowadzenia dobrego nawyku!

 

Dlaczego to wystarczy? Ponieważ w wyrabianiu nawyku ważna jest jego powtarzalność, a nie czas trwania. Jak już wyrobisz nawyk, że codziennie będziesz wsiadała na ten rower, stopniowo będziesz zwiększać czas aż do 30-40 minut czy dłużej. I nawet nie zauważysz kiedy 🙂

 

Zasada jest bardzo prosta: nowy nawyk ma być początkowo łatwy, a motywacja duża – istnieje spora szansa, że będzie Ci się chciało robić jakąś niewielką czynność, gdy będziesz miała fajne cele, do których będziesz mogła się zbliżać.

 

4. Bodziec – nawyk towarzyszący

Istnieje łatwy sposób, by nie zapomnieć o wyrabianiu nowego nawyku. Znajdź sobie „kotwicę”, czynność, którą już nieświadomie wykonujesz codziennie, a pod którą podepniesz nowy nawyk.

 

Na przykład? Jeśli rano codziennie robisz kilka skłonów – nowy nawyk dodatkowo kilku przysiadów osadź pod nawyk już posiadany. Wykonaj skłony + przysiady. Jeśli wykonasz jeden nawyk po drugim, prawdopodobnie o nim nie zapomnisz, zwłaszcza, jeśli jest jeszcze słabo wykształcony.

 

5. Nagroda!

Wyrabianie nawyku to czasem ciężka praca – zasłużyłaś na prezent! Doceń samą siebie, Twoją motywację i upór – na przykład po serii ćwiczeń z pewnością zasłużyłaś na relaksującą kąpiel czy co innego lubisz 🙂

 

 

Prawda, że to ciekawe? A Ty? Jaki nawyk chciałabyś u siebie wyrobić?

 

3 komentarze
Zostaw komentarz:

  • 14.04.2020

    Polecam książkę „Siła Nawyku” – bardzo merytorycznie i obrazowo przedstawione jest jak te nawyki działają, jak je zmieniać i jak je utrwalać 🙂 Wpis jest świetnym telegraficznym skrótem, więc jak najbardziej wysoko oceniam:)

    • Agnieszka Kudela
      15.04.2020

      Dziękuję :*

  • 06.04.2020

    Pierwszy punkt jest najważniejszy. Ważne, aby to był tylko jeden nawyk jednocześnie!