Czy warto kupować ekologiczne warzywa i owoce?

Od jakiegoś czasu ekologiczne produkty przestały być dostępne wyłącznie na bazarkach, gdyż markety coraz częściej proponują nam „zamienniki” dla niektórych produktów, zwłaszcza warzyw czy owoców, w postaci produktów bio. I bardzo dobrze! Ale… czy rzeczywiście warto kupować wszystkie produkty oznaczone „BIO”?

 

Sezon na świeże owoce i warzywa w pełni! Ale z pewnością wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele owoców i warzyw – które przecież powinniśmy jeść każdego dnia i to w sporej ilości – jest skażonych pestycydami, których nie usunie nawet mycie czy obranie…

 

Duża ilość spożywanych wraz z warzywami i owocami pestycydów może spowodować problemy z zajściem w ciążę i utrzymaniem jej u kobiet oraz problemy z płodnością u mężczyzn. Jest to tylko jeden z powodów, dla których powinniśmy unikać produktów skażonych pestycydami.

 

EWG (Enviromental Working Group), amerykańska organizacja pozarządowa, co roku pobiera ponad 35000 próbek warzyw i owoców i publikuje listę najbardziej skażonych spośród tych produktów.  Na podstawie tych badań określa listę owoców i warzyw wolnych od zanieczyszczeń, tzw. „czystą piętnastkę” (Clean Fifteen) oraz te najbardziej skażone – „parszywą dwunastkę” (Dirty Dozen).

 

A jak to się ma do polskich warzyw i owoców?

 

Wynik silnego skażenia danych grup warzyw i owoców wynika przede wszystkim z podatności konkretnych warzyw i owoców na kumulację zanieczyszczeń, co pozwala nam na przypuszczenie, że wynik tych badań w Polsce byłby bardzo podobny.

 

Oto jak wygląda lista na rok 2018:

 

Parszywa dwunastka

Do najbardziej skażonych pestycydami i chemią produktów należą (w porządku malejącym):

 

  1. truskawki
  2. szpinak
  3. nekatrynki
  4. jabłka
  5. winogrona
  6. brzoskwinie
  7. czereśnie
  8. gruszki
  9. pomidory
  10. seler
  11. ziemniaki
  12. słodka papryka

 

Niestety pojedyncza próbka truskawek wykazała obecność aż 20 różnych pestycydów! Natomiast badane próbki szpinaku zawierały średnio 1,8 razy więcej pestycydów niż inne.

 

Mam też złą informację dla tych, którzy lubią ostre papryczki – EWG dodało je jako produkt dodatkowy do listy (Dirty Dozen Plus), ponieważ choć nie zawierają aż tak wysokiego stężenia pestycydów, to te w nich zawarte są owadobójczymi substancjami, które są toksyczne dla ludzkiego układu nerwowego. W próbkach ostrej papryki wykryto trzy wysoce toksyczne pestycydy: acefat, chloropiryfos i oksaminę. Niektóre z próbek miały ich znaczną ilość. EWG zaleca, aby miłośnicy ostrej papryki sięgali po produkty ekologiczne, a jeśli nie możemy takich znaleźć – nie jedzmy ich surowych, a ugotujmy – po ugotowaniu jedzenia poziom pestycydów się zmniejsza.

Jeśli macie taką możliwość, wszystkie wymienione wyżej składniki warto kupować w wersji eko, a jeśli nie możemy sobie na to pozwolić, warto oczyścić te owoce domowymi sposobami, o których powiem Wam za chwilę.

 

Ekologiczne warzywa i owoce, kupowane w sklepach ze zdrową żywnością czy lokalnych bazarkach (które zwykle są otwarte tylko raz czy dwa w tygodniu), rzeczywiście są drogie, dlatego najlepszym trikiem jest kupowanie ekologicznych warzyw i owoców w lokalnym ekologicznym gospodarstwie (niektóre oferują także dostawy do domu), ja właśnie testuję takie dostawy w swoim regionie.

 

Czysta piętnastka

Wśród produktów zawierających najmniej pestycydów znalazły się:

 

  1. awokado
  2. słodka kukrydza
  3. ananasy
  4. kapusta
  5. cebula
  6. mrożony groszek
  7. papaja
  8. szparagi
  9. mango
  10. bakłażany
  11. melon miodowy
  12. kiwi
  13. kantalupa (odmiana melona)
  14. kalafior
  15. brokuły

 

Spośród badanych próbek do tych najczystszych należały awokado i słodka kukurydza – wykrywalne pestycydy wykazywał mniej niż 1 procent próbek. Żadna z próbek z powyższej listy nie wykazała więcej niż czterech pestycydów. Jedynie 5 % spośród wszystkich próbek warzyw Czystej Piętnastki wykazało dwa lub więcej pestycydów.

 

Tutaj możesz obejrzeć pełną listę badanych przez EWG warzyw i owoców.

 

Pokusiłam się o przejrzenie list z ubiegłych lat i tak naprawdę są one bardzo do siebie podobne, a produkty przede wszystkim zamieniają się kolejnością. Dzięki temu wiem, że ta lista jest na przestrzeni lat uniwersalna.

 

 

Jak prawidłowo oczyścić warzywa i owoce?

Sama woda nie wystarczy – z pewnością nie raz widziałaś aż błyszczące jabłka – jabłko prosto z drzewa tak nie wygląda…

 

By prawidłowo i na miarę naszych możliwości oczyścić warzywa i owoce, są dwa sposoby:

Po pierwsze, możesz kupić specjalny ekologiczny płyn do mycia – z naturalnych składników, taki, który nie pozostawia smaku ani zapachu na produktach i pozbawia je zarazków.

 

Po drugie, możesz poradzić sobie domowymi sposobami, wystarczy, że wykonasz trzy kroki:

 

Krok 1

Przygotuj kwaśny roztwór, który usunie bakterie takie jak E-coli, Listeria czy Salmonella. Np.:

  • pół szklanki octu jabłkowego + litr wody – namaczać 3 minuty

lub

  • 2-3 łyżki kwasku cytrynowego + litr wody – namaczać 3 minuty

Bakterie usunięte!

 

Krok 2

Pora usunąć pestycydy, tworząc środowisko zasadowe:

  • 2 łyżki sody oczyszczonej + litr wody – namaczać 30 minut (niektórzy zalecają nawet zostawienie na całą noc).

 

Uwaga! Możliwe, że na tym etapie zobaczysz, co „siedziało” na Twoich produktach na obiad – na powierzchni może unosić się tłusta warstwa lub woda może stać się mętna, a nawet zmienić kolor na… żółty.

 

Krok 3

Na koniec opłucz jeszcze produkty w czystej wodzie.

 

Gotowe! Wiadomo, przygotowując warzywa i owoce w ten sposób nie pozbędziemy się toksyn wewnątrz produktów, ale możemy pozbyć się tych zewnętrznych.

 

 

Reasumując, nie ma potrzeby, by kupować bio-awokado, ale warto sięgnąć po bio-truskawki czy bio-szpinak. W trosce o zdrowie swoje i naszych bliskich, my weryfikujemy jeszcze, która żywność była modyfikowana genetycznie i unikamy jej, czytając dobrze etykiety i sięgając po produkty oznaczone jako ekologiczne, wolne od GMO.

 

Warto pamiętać, że niezależnie od tego, jak czyste na pierwszy rzut oka wydają nam się kupione warzywa i owoce, mogą zawierać mnóstwo szkodliwych pestycydów i zarazków.

 

Chcesz być ze mną na bieżąco?

 

Dołącz do mnie na Instagramie i Facebooku – codzienna dawka pozytywnych fluidów gwarantowana!

 

Źródła:

– https://www.ewg.org/foodnews/summary.php

– https://www.ewg.org/foodnews/full-list.php

Brak komentarzy
Zostaw komentarz: