Dlaczego moje dziecko mnie nie wkurza?

Dlaczego moje dziecko mnie nie wkurza

Jest święte? Oczywiście, że nie. Jest jak każde dziecko. Więc dlaczego?

Cieszę się, że w chwili przyjścia na świat Mikołaja już to wiedziałam. Wiedziałam, że za nasze emocje nie odpowiada nikt trzeci, tylko my sami.

 

Ile razy w życiu powiedzieliście: „Autobus mi uciekł!” A ile razy było tak, że to nie autobus nam uciekł, tylko to my za późno wyszliśmy z domu? A autobus odjechał zgodnie z rozkładem jazdy, na naszych oczach. Jak łatwo jest wtedy przenieść odpowiedzialność za nasze spóźnienie, za złość, którą czujemy na czynnik zewnętrzny?! Co więcej, bardzo często nie zdajemy sobie nawet z tego sprawy! Taka jestem mądra, a gdy ostatnio jechałam do biura na rekrutację moja złość sięgała zenitu, gdy „uciekł mi autobus”. Miałam wtedy nogę w gipsie i poruszałam się o kulach, a kierowca zamknął drzwi dosłownie gdy byłam metr od nich. Jasne, mógł spojrzeć w lusterko, mógł chwilę poczekać. Ale nie poczekał. Wściekłam się. Oczywiście jak „autobus mi uciekł” czyli odjechał na moich oczach czułam taką złość, bezradność i frustrację, że zadzwoniłam do Wojtka wykrzykując „autobus mi uciekł! chyba skargę na niego napiszę!”. Oczywiście nigdy żadnej skargi nie napisałam. Już po chwili przypomniało mi się, że to ja mogłam wyjść chwilę wcześniej z domu, a nie na ostatnią chwilę jak wariatka biec o kulach z drewnianą nogą na autobus. Pozwoliłam sobie na jakże wygodny unik i obciążenie winą za własną złość, frustrację i niepowodzenie… kierowcy autobusu. Bo przecież tak łatwo było mi pomyśleć, że to przez niego się spóźniłam, zdarłam sobie skórę z  nogi i wyglądałam jak wariatka. Ale mnie wkurzył!

 

Chwila chwila, znów to robię… ale przecież to nie kierowca mnie wkurzył, prawda była taka, że to ja się wkurzyłam. Choć w pierwszej chwili tego nie zauważyłam, to tak na prawdę wkurzyłam się na to, że odkąd urodziłam Dziecko punktualność jest moją słabą stroną, a nie znoszę się do tego przyznawać, nawet (a może tym bardziej) sama przed sobą. Wkurzyłam się na to, że autobus odjechał mi sprzed nosa. Ale to ja się wkurzyłam! Choć nie miałam wpływu na to, kiedy kierowca zamknie drzwi od autobusu i wciśnie pedał gazu, to już to jak się wtedy czułam zależało tylko ode mnie! Szybko przypomniałam sobie tę mądrość i ułożyłam sobie w głowie, że spokojnie, autobus zamknął mi drzwi przed nosem, ale mogłam wyjść wcześniej, z domu, skoro już nie wyszłam nie będę teraz psuć sobie (i mężowi) reszty dnia, ani tym bardziej płakać samotna i kulawa na przystanku tylko zastanowię się jak sprawić, aby nie było kolejnych negatywnych tego konsekwencji (zadzwonię i uprzedzę o swoim spóźnieniu).

 

Co jeszcze pokazała mi ta sytuacja? Najbardziej nie odpowiadają nam takie zachowania innych, które pokazują nam… nasze słabości. Dlaczego aż tak się zezłościłam? Bo sytuacja przypomniała mi, że odkąd jestem Mamą miewam problem z organizacją czasu i punktualnością!

 

Kolejnego razu wybrałam się na ten sam autobus z Mikołajem. I tym razem na prawdę nam uciekł. Gdy na 5 minut przed odjazdem wychodziliśmy z domu, autobus przejechał nam przed nosem. Był za wcześnie. Sytuacja podobna – nie odjechałam nim, nie dojechałam na czas, ale tym razem to nie ja zawiniłam. Jak się czułam? Zwyczajnie. Ze spokojem zadzwoniłam do Wojtka i ustaliliśmy plan awaryjny, a my z Mikołajem zaliczyliśmy dodatkowy super spacer.

 

Jak to się ma do naszych Dzieci?

 

Wiele lat i ciężkiej pracy nad sobą zajęło mi zrozumienie, że żaden inny człowiek nie może odpowiadać za to jak się czujemy. Gdy mówię do męża „wkurzasz mnie” kłamię w żywe oczy. Bo to ja się wkurzam! On jest wolnym człowiekiem i może zachowywać się jak mu się podoba (oczywiście w granicach prawa i dobrze by było w granicach zasad współżycia społecznego również) ale to jak ja się będę z tym czuła zależy już tylko i wyłącznie ode mnie.

 

I ta sama zasada odnosi się także – a nawet tym bardziej – do Dzieci. Dzieci są małymi istotkami, które zachowują się tak, a nie inaczej. Nie bez powodu gdy dorosły człowiek obleje się zupą powiemy „oblałeś się jak dziecko” bo dzieci są małe i się oblewają! Są małe więc płaczą, krzyczą, ulewają, płaczą, krzyczą, psują, oblewają, chorują, psocą, czy nawet biją i kradną. Bo są dziećmi więc zachowują się jak dzieci, a nie jak mali dorośli. Takie dziecięce zachowania to ogromna pokusa, aby powiedzieć, ze nas wkurzają! Ale jak już pisałam, to jak reagujemy na zachowania innych osób w tym naszych dzieci zależy tylko od nas samych.

 

Prawda jest więc bezlitosna. To nie mąż nas wkurza, ani tym bardziej nie dziecko. To my wkurzamy się, gdyż nie potrafimy poradzić sobie z własnymi emocjami, które wywołują w nas inne osoby lub okoliczności, na które nie mamy wpływu!

 

Zrozumienie tej kwestii bardzo ułatwiło mi stosunki z mężem, z dzieckiem, ale także ze znajomymi czy z Czytelnikami. Nie mamy wpływu na innych, na to co powiedzą, co pomyślą, jak się zachowają (przynajmniej niewielki). Nie mamy też wpływu na czynniki zewnętrzne takie jak pogoda czy korek na mieście. Ale mamy wpływ na to, jak się w związku z nimi czujemy! A co więcej mamy nad tym władzę. Nie musisz chodzić wkurzona, jeśli Twoje dziecko wylało na Ciebie całą zupę, nie musisz obwiniać męża, że cały dzień chodziłaś wściekła, bo zajął łazienkę przed Tobą. Skoro Twoje uczucia zależą tylko od Ciebie, to tylko Ty masz nad nimi władzę.

 

To nie dziecko nas wkurza. Pamiętajmy o tym, gdy kolejny raz będziemy chcieli to powiedzieć, lub pomyśleć. Lepiej zastanówmy się, jaką bolesną prawdę o nas w tej chwili obnaża. Może nasz brak cierpliwości? To, że nie czujemy się przez to tacy perfekcyjni jak byśmy chcieli? A może coś zupełnie innego?

Jeśli uważasz ten post za wartościowy, kliknij proszę w przycisk „Udostępnij”.

12 komentarzy
Zostaw komentarz:

  • Andżelika
    Odpowiedz
    04.12.2015

    Bardzo mądry post. To prawda, tylko my sami jesteśmy odpowiedzialni za nasze emocje, choć baaardzo często o tym zapominamy. I aby mieć na nasze emocje wpływ trzeba się nauczyć nimi „zarządzać”. Bardzo łatwo jest zrzucić odpowiedzialność za nasze niepowodzenie na kogoś innego….

  • Kamila Słomka
    Odpowiedz
    04.12.2015

    Bardzo dobry tekst, trafiony w samo sedno. Kurcze, a człowiek obwinia wszystko wkoło tylko nie siebie

  • martyna
    Odpowiedz
    18.10.2015

    Mój mąż powinien to przeczytać 🙂 może by zrozumiał dlaczego ciągle się Go „czepiam” jeżeli chodzi o dzieci i Jego odzywki..

    • 19.10.2015

      No pewnie, podsuń mu pod nos 😉

  • Olga
    Odpowiedz
    18.10.2015

    Po części oczywiście można sie zgodzić z tym co napisałaś..ale nie można wszystkiego odrazu zaszufladkować. Kiedy za każdym razem miałabym brać winę na siebie to popadałabym w niezłe kompleksy, a inni zaczeliby wchodzić mi na głowę. Poza tym nieraz trzeba dosadnie wyrazić swoje uczucia, aby nie kisić tego w sobie. Absurdalna sytuacja-maż notorycznie rozrzuca brudne skarpety-zwracasz mu uwagę ,a jemu to nieprzeszkadza-to zaczynasz robic to za niego skoro nie dociera czy uważasz ,że to Twoja wina ,że Cię to wkurza-a przecież to nic złego i przestajesz sie denerwować?
    Ważne jest to ,aby panować nad sobą i nie sprawiać przykrości innym, ale wkurzanie sie to chyba normalna rzecz i nie uwłacza nikomu w zdrowych ilościach.

  • 01.10.2015

    Dałaś mi do myślenia i to bardzo 🙂 Nazwałaś to czego sama bałam się nazwać. Bardzo Ci dziękuje za ten tekst.

  • Żaneta
    Odpowiedz
    26.09.2015

    Ten teks był mi dzisiaj niesamowicie potrzebny. Daje mi naprawdę dużo do myślenia. Za miesiąc ma przyjść na świat moje pierwsze dziecko. Do tego od miesiąca mam w domu dwa szczeniaki, przy których tracę dużo nerwów. Przez kolejną pobudkę za wcześnie (są jak małe dzieci i do nich też trzeba często wstawać) potwornie się zdenerwowałam i zaczęłam mieć wątpliwości co do tego, czy nadaję się na matkę… Walczę ze sobą i swoimi emocjami. Bardzo nie mogę się Maleństwa doczekać, ale w takich chwilach, gdy emocje biorą górę, jest mi ciężko. Ten tekst kazał mi się nad sobą zastanowić, za co bardzo dziękuję…

    • 30.09.2015

      Nawet nie wiesz jak się cieszę 🙂
      A wątpliwości takie jak Ty ma każda matka! To nic złego. Zobaczysz, wstawanie do Dziecka to absolutnie co innego, ja do dziś jak mam wstać do pracy jestem nieprzytomna, ale jak usłyszę płacz Maluszka – pełna gotowość, jakoś tak już jest 😉

  • 25.09.2015

    Czasem złość jest objawem bezradności w danej sytuacji. Gdy Junior płacze, a ja nie mogę znaleźć przyczyny. Gdy mąż wpada do domu tylko po to żeby powiedzieć, że właściwie to on już wychodzi.
    W moim wypadku właśnie ta bezradność budzi złe emocje. I za nim znajdę rozwiązanie danego problemu , o ile je w ogóle znajdę, to wylewam tony jadu – wkurzam się strasznie!

    • 19.10.2015

      Najważniejsze, że znasz mechanizm jak to działa i możesz zapobiegać negatywnym emocjom dużo wcześniej, zanim jest ich tak wiele, że się „wylewają”… Powodzenia kochana!

  • 25.09.2015

    Nie możemy zmienić innych, ale możemy zmienić siebie i swoje nastawienie. Wbiłam to sobie do głowy i kiedy ktoś „mnie wkurza”, to sobie o tym przypominam i od razu mi lepiej. Poza tym ja generalnie nie lubię narzekać, bo mam wrażenie, że narzekanie mnie stopuje w różnych działania. Przez to wiele osób myśli, że wszystko mi tak łatwo przychodzi, co mnie strasznie wkurza 😉

    • 19.10.2015

      Haha dobre! Ale taka prawda, w niektórych środowiskach narzekanie jest niejako obowiązkiem, taka licytacja kto ma gorzej, kto ma mniej, kto musiał zapłacić więcej… grunt to nie dać się w to wkręcić, a inni i tak będą myśleć co chcą, nie mamy na to wpływu. Sama muszę to sobie ciągle powtarzać, bo normalnie zapominam! Ciekawe czemu dołujące myśli przypominają nam się same, a te poprawiające humor trzeba siłami przywoływać?