Zabawki sensoryczne

zabawki sensoryczne

Zabawki sensoryczne to niezwykłe wsparcie dla naszych Maluchów w odkrywaniu świata i pobudzaniu zmysłów. Te nasze są również w duchu Montessori.

 

Zmysły mają ogromne znaczenie w rozwoju niemowląt i małych dzieci. Maluszki poznają otaczający je świąt, są wszystkiego ciekawe, wszystkiego muszą spróbować – posmakować, dotknąć, powąchać, oglądać z każdej strony. Zabawki sensoryczne to takie, które kształtują umiejętność odbierania, rozumienia i reagowania na bodźce docierające z otoczenia. Zabawki sensoryczne aktywizują także mózg dziecka.

 

Pokazywałam Wam już nasze ulubione zabawki wspierające rozwój niemowlaka. Praktycznie wszystkie są z nami do dziś – choć zabawa z nimi wygląda już nieco inaczej – stojak Baby Gym Maksiu zaadoptował jako pchacz i wykorzystuje go do nauki chodzenia! A sznury koralików o różnych kształtach i fakturach wciąż nie przestają go interesować.

Baby Gym od Little Leaf zabawka sensoryczna Baby Gym zabawka sensoryczna montessori

 

 

Dlaczego to takie ważne, aby odpowiednio dobierać dzieciom zabawki?

 

Zabawki sensoryczne, prócz wspomagania rozwoju sensorycznego niemowląt, pełnią również funkcję profilaktyczną – dzięki nim możemy w porę zareagować, gdy widzimy, że nasz Maluch nieprawidłowo odbiera świat – źle słyszy czy błędnie odbiera kolory.

 

Czym się różnią zabawki sensoryczne od innych? By rozwijać wzrok, stawiają na proste, kontrastowe kolory i ćwiczą spostrzegawczość. Słuch stymulują te wszystkie wydające dźwięki, ale uwaga: nie atakujące z każdej strony głośne melodyjki, ale chroboty, szelesty, brzdęki itd., dlatego najlepszy będzie tamburyn, bębenek czy dzwonki. Dziecko, by poznać dźwięki, musi je samo wytwarzać, a nie przyciskiem uruchamiać melodię z zabawki.

 

Zmysł dotyku wspomagają wszelkie zabawki z wypustkami, wgłębieniami, miękkie, szorstkie, gładkie, śliskie, matowe i chropowate, a smak? Każde, w końcu Maluch wszystkiego musi posmakować 😉

 

Zabawki sensoryczne ćwiczą również równowagę dziecka. Gdy Maluch próbuje stawiać swoje pierwsze kroki, jest to niezwykle ważne.

 

Wiecie już, że w wychowaniu dzieci w dużej mierze inspirują nas metody Marii Montessori. Poszukaliśmy zatem przede wszystkim takich zabawek, które nie będą bezowocnie zajmować czasu naszego dziecka, wręcz przeciwnie – pod pretekstem zabawy posłużą za doskonałą pomoc naukową – rozwijającą umysł i pokazującą świat.

 

A co jest w nich najlepszego? Że wiele z nich to zabawki dla dzieci w różnym wieku – sprawdzają się doskonale nie tylko dla naszego rocznego Maksymiliana, ale świetnie bawi się nimi również trzyipółletni Mikołaj, dzięki czemu chłopcy pięknie bawią się wspólnie!

 

Jakie zabawki sensoryczne możemy Wam polecić?

 

Puzzle sensoryczne

zabawki sensoryczne drewniana układanka sensoryczna JANOD zoopuzzle sensoryczne drewniane zwierzątka Janod

 

Nasz typ to Zwierzątka w ZOO – fantastyczna zabawka stymulująca mózg i rozwijająca zmysł dotyku naszego dziecka. Każde okienko ze zwierzątkiem wyścielone jest kontrastującym z twardym drewnem milusim materiałem, dodatkowo w kolorze zwierzątka. Czyż to nie proste i genialne jednocześnie?

 

 

Piłki Rubbabu

 

Wiecie dobrze, że małe dzieci uwielbiają piłki i piłeczki – bawić się nimi, rzucać, gonić, turlać, gryźć… i tu z pomocą przychodzi nam Rubbabu z serią swoich kauczukowych piłeczek, w 100% naturalnych i antybakteryjnych. To nasze odkrycie! Występują w kilku kolorach i wariantach – z wypustkami w kształcie literek (pomocne w przyszłości przy nauce alfabetu – można pytać o poszukanie konkretnej literki) lub z wgłębieniami. Rozwijają motorykę Malucha, jego zmysł dotyku i… smaku trochę też – na szczęście dzięki materiałowi, z którego są wytworzone, nie wywołują alergii. W tej kauczukowej serii dostępne są również kształty zwierzątek!

 

 

Kręgle Rubbabu

 

Kolejny świetny pomysł od Rubbabu to zestaw kręgli. Ale nie takich zwyczajnych, wykonanych z plastiku, jakie często z pewnością widzieliście w sklepach, a może nawet same macie w domach. Te, podobnie jak piłki, wykonane są z kauczuku, zatem dużo bardziej bezpieczne niż te plastikowe – z pewnością wilgoć nie dostanie się do środka, więc można być spokojnym o roztocza czy pleśń. Te kręgle to rozwój dla zmysłów małego dziecka i świetna zabawa dla starszego. Polecamy!

 

Tablica z zamkami

drewniana tablica z zamkami Melissa Doug Zwierzątka zabawki sensoryczne tablica sensoryczna zabawki sensoryczne tablica z zamkami

 

Moje wybawienie, gdy z Maksiem czekam np. w kolejce do lekarza. Tablice sensoryczne z pewnością są Wam dobrze znane – można je zrobić samemu, a można skorzystać z gotowych rozwiązań. Nasza propozycja to drewniana tablica z zamkami od firmy Melissa & Doug – pokazywałam ją Wam w poście o zabawach na kanapie. Coś wspaniałego! Po pierwsze: zamki – Wasze dzieci z pewnością również lubią zamykać i otwierać szafki czy szuflady, a tu mają to pod ręką. Po drugie – za drzwiczkami poukrywane są zwierzątka! Co więcej, te zwierzątka wydają dźwięki, więc dziecko może już się nauczyć, „jak robi kotek” 😉 Czy może być lepiej? Tak! Te poukrywane za drzwiami zwierzątka to też nauka liczenia. Fantastyczna zabawka i zajęcie na długi czas.

 

 

Zestaw kolorowych misek

 

Nasza propozycja to miski od niemieckiej firmy Grimm’s, która specjalizuje się wykonywaniu zabawek z drewna. Zabawka bardzo prosta, acz w innym wydaniu – nie wszechobecny plastik, a drewno, więc już bezpieczniejsze tworzywo dla takiego malca. Sortowanie, układanie to przecież doskonała zabawa! Z kolorowych misek można ułożyć wysoką wieżę, powkładać jedna w drugą od największej do najmniejszej lub pobawić się, że są kuchennymi naczyniami i zaserwować Mamie kolację 😉

 

 

Zabawka kreatywna

Nasz faworyt to – jak my je nazywamy – przylepce, czyli kreatywna zabawka Oogi, dwa ludki, które na głowie, nogach i rękach mają przyssawki. Zabawka niezwykle kreatywna, gdyż silikonowe przylepce można rozciągać i przylepiać nie tylko do siebie wzajemnie, tworząc plątaninę rąk i nóg, ale także do mebli, podłogi, okien, wanny… Obaj nasi chłopcy mają z nich niezwykłą frajdę!

 

 

Bębenek

 

Odkąd jest w naszym domu, już jestem pewna, że nasi Synkowie to urodzeni perkusiści! Bębenek rozwija przede wszystkim motorykę Maksia (trzymanie pałek w małych rączkach i uderzanie o bębenek to nie lada wyzwanie!) i zmysł słuchu – jak wspomniałam na początku, zabawka nie wydaje dźwięków sama z siebie, wytwarza ją dziecko. Samo jest dyrygentem w swojej orkiestrze. Bębenek daje dzieciom mnóstwo radości! A gra na dwa bębenki i garnek to jest dopiero zabawa!

 

 

Jeż układanka

 

Drewniane układanki, które nie tylko wykonane są z naturalnego tworzywa, ale również uczą dziecko kolorów, liczb i rozwijają motorykę, powinny znaleźć się w każdym domu. My postawiliśmy na układankę Jeża, która służy zarówno do nauki sortowania kolorów i uczy cyfr – w sam raz dla Mikołaja, jak i po prostu do ustawiania kolców w dziurki – dla Maksia – każdy z nich bawi się nią na swój sposób.

 

 

Układanka sensoryczna

 

Znacie z pewnością popularną plastikową kulę – sorter do klocków o różnych kształtach. Ale jeśli zmienimy plastik na bezpieczny materiał, jakim jest drewno i dodatkowo dodamy kolejny element stymulujący zmysły, otrzymamy… Układankę sensoryczną Kształty i dźwięki! To doskonała zabawka dla Maluszków – kolorowe klocki o różnych geometrycznych kształtach dopasowuje się do odpowiednich pól na podkładce, a klocki wyposażone są w malutki dzwoneczek, bezpieczne lusterko, skrzypiące pokrętło, kalejdoskop, klakson oraz grzechotkę. Każdy klocek nie jest zwykłym klockiem, a stanowi samodzielną zabawkę sensoryczną! Ta układanka rozwija zatem u dziecka nie tylko dopasowywanie kolorów i kształtów (tu ważna jest także spostrzegawczość i koncentracja Malucha) jak zwyczajny sorter, ale również wrażliwość słuchową – wszystko z wykorzystaniem bezpiecznych materiałów. To nie tylko Maksia ulubieniec ale i mój!

 

 

Bezpieczne lustro w kształcie żyrafy

 

 

O tym, jak doskonałą zabawką idealnie wpisującą się w filozofię Marii Montessori jest lustro, pisałam Wam już w poście o zabawkach wspierających rozwój niemowląt. Jestem pewna, że już dawno same zauważyłyście, jak wielką radość daje dziecku spoglądanie na siebie w lustrze, strojenie min albo po prostu uderzanie małą rączką (albo trzymanym w tej rączce przedmiotem) w odbicie. A żeby takie uderzanie było bezpieczne, lustro musi być wykonane z nietłukącego materiału. My zamówiliśmy do pokoju Maksia piękne lustro w kształcie głowy żyrafy. Dzięki takiemu rozwiązaniu jestem pewna, że nasz Synek może spędzać czas sam w swoim pokoju, który jest dla niego bezpieczną przestrzenią i nie skaleczy się stłuczonym lustrem. Lustro zostało wykonane dla nas na specjalne zamówienie w kształcie żyrafy – tak, aby pasowało do motywu przewodniego Maksinkowego pokoiku.

 

 

Te wymienione to tylko niektóre z naszych zabawek, ale to też te ulubione, które nie tylko stymulują rozwój małego Maksia, ale też pozwalają chłopcom na wspólną i bezpieczną zabawę, na której przecież również bardzo nam zależy.

 

 

A jakie zabawki to strzał w 10 Twojego Dziecka? A może masz ochotę wypróbować coś z naszej listy?

19 komentarzy
Zostaw komentarz:

 • Aga
  Odpowiedz
  24.04.2020

  Zabawki sensoryczne są świetne, moje chłopaki są zachwycone kostką z CocoBird. Bardzo dobrze wykonana zabawka, ale co najważniejsze, wzbudza ogromną ciekawość moich maluszków.

 • 10.04.2020

  Świetny artykuł, który znacząco uczy rodziców na co zwracać uwagę przy wyborze zabawek, które rozwijają małe pociechy. Absolutnie jako producent tablic manipulacyjnych podpisujemy się pod treścią w 100%. Bardzo dobry blog.

 • 23.03.2020

  Nie należy kupować zabawki przez odpowiedniego przemyślenia jej zakupu. Zabawki edukacyjne są bardzo dobrym pomysłem. Jeżeli chodzi o mnie, to tylko takie zabawki warto kupować. Pozdrawiam serdecznie.

 • 10.02.2020

  Przylepce najlepsze! Dzieci je bardzo lubią, dorośli zresztą też 😉

 • Jessica
  Odpowiedz
  06.06.2019

  Moja bratanica jak miała około 7 miesięcy to świetnie bawiła się w baseniku z kulkami.
  Różnokolorowe piłeczki mega ją interesowały i na dłużej skupiała na nich uwagę. Później jak była starsza to wyrzucała wszystkie piłki na podłogę i miała przy tym frajdę. Kolorowe piłki podobno wspierają rozwój integracji sensorycznej, ale za bardzo się na tym nie znam.

 • 07.04.2019

  Oj tak, zabawki sensoryczne to najlepsze co możemy dać naszym pociechom – zdecydowanie!

 • 20.02.2019

  Te zabawki są świetne! Wolę stanowczo kupić coś takiego dziecku niż lalki czy samochodziki!

 • 27.01.2019

  Widać, że dzieci się świetnie bawią 🙂 Genialnie wszyscy wyglądacie na tych zdjęciach. Tablica z zamkami wygląda rewelacyjnie i widać po zdjęciu, że maluch jest nią w pełni zainteresowany. Jednak u moich dzieciaków królują zabawki edukacyjne, ale również mają masę innych zabawek. 😉

 • 15.11.2018

  Zbliżają się święta, więc pomysły na prezenty się przydadzą 🙂

 • 09.11.2018

  Świetne zabawki pamiętam że sama bawiłam się podobnymi kręglami jako dziecko z moim kuzynem

  • 20.11.2018

   Kręgle są ponadczasowe 🙂

 • 06.11.2018

  Cześć,
  Czy sprzątasz przed robieniem zdjęć? Jestem pełna podziwu jak u Ciebie jest czysto.
  Pozdrawiam,
  Kasia

  • 20.11.2018

   Oczywiście, że sprzątam, nie wiem czy przed robieniem zdjęć, mam wrażenie, że ciągle sprzątam, a ciągle jest bałagan – zdjęcia zwykle robię jak jest posprzątane, bo lubię porządek w kadrze 🙂 ale na InstaStory pokazałam wczoraj totalny bałagan po całym dniu z dwójką dzieci 🙂

 • Milena
  Odpowiedz
  06.11.2018

  Zabawki są świetne, ale… jak ja uwielbiam Wasze zdjęcia!!! <3 <3

  • Kasia
   09.12.2018

   Basen z piłeczkami u Nas się nie nudzi 🙂 Córka ma 15 mies.
   Też miałam takie obawy jak TY, ale nie potrzebnie. Do basenu mamy specjalny wór, aby to spakować.
   Córka ma piłeczki we wszystkich kolorach co też daje możliwość nauki kolorów poprzez zabawę.

  • 17.12.2018

   super wieści! my już chyba jednak nie mamy go gdzie postawić 0 na środku pokoiku zawisła huśtawka i obawiam się, że nie ma miejsca na basen…

 • Iwona
  Odpowiedz
  05.11.2018

  Fantastyczne zabawki!u mojego 11 miesięcznego synka sprawdza się basenik z piłeczkami firmy Meow, drewniany wielofunkcyjny sześcian motoryczny 7w1. Jutro mamy „dostawę” dużych klocków w których mój synek zakochał się podczas zabawy w hotelu. Bardzo też lubimy zabawę z edukacyjnym globusem Fisher Price.

  • 05.11.2018

   Dziękuję za Twoje polecenia! Bardzo kusi mnie ten basen z piłkami, ale czy to nie jest zabawka, która szybko się nudzi, a później już tylko graci? Wojtek z kolei boi się, że jak w domu będziemy mieli basen z kulkami, to ten w restauracji nie będzie już żadną atrakcją inie zjemy obiadu – może nam podpowiesz jak to jest? 🙂 Ten sześcian zapowiada się również fantastycznie – już widzę te ciekawskie małe paluszki 🙂

  • Iwona
   06.11.2018

   Basen przynajmniej u mojego synka jak na razie się nie nudzi – chyba najczęściej wybierana zabawka, zabierana nawet do dziadków (gdzie po włożeniu poduszki i wyrzuceniu kuleczek pełni funkcję miejsca na dzienną drzemkę). Faktycznie zauważyliśmy, że w innych miejscach kuleczki juz nie są takie atrakcyjne, ale w miejscach gdzie są do wyboru inne zabawki.