Jak zorganizować kącik do przewijania?
To już drugi post z serii #Wyprawka i dzisiaj opowiem Wam o tym jak wygodnie zorganizować kącik do przewijania Maluszka.
Ten post napisałam w 2015 roku, gdy po raz pierwszy zostałam Mamą,
koniecznie zobacz mój kącik do przewijania z 2018 roku,
gdy zostałam Mamą po raz drugi.
Pamiętam, jak już na kilka tygodni przed porodem szalałam z organizacją kącika do przewijania. Wojtek był nieco sceptyczny i nie rozumiał po co ja tam już wszystko tak szykuję, ale jak wróciliśmy z Nowym Rodkiem ze szpitala, a ja położyłam Dziecko na przewijaku i dosłownie wszystko miałam pod ręką był wniebowzięty! A ja usłyszałam te słowa, na które przez tyle miesięcy czekałam: miałaś rację! Super to wszystko wymyśliłaś!
Co powinno znaleźć się w naszym kąciku do przewijania i co pomogło mi świetnie się zorganizować?
1. Przewijak
Może być to ceratka, którą położysz na swoim łóżku, albo nakładka na łóżeczko czy też osobny mebel, na który my się zdecydowaliśmy. Dla mnie ważne było to, aby miejsce do przewijania było zawsze gotowe. Miałam dużo miejsca do dyspozycji więc wybrałam osobny mebel, który dodatkowo służy mi jako regał, ale moim koleżankom równie dobrze sprawdzają się przewijaki w postaci nakładki na łóżeczko. Szczególnie w początkowym okresie bardzo przydatne były jednorazowe podkładki do przewijania, które kładłam na pokrowcu, dzięki temu nie musiałam go zmieniać czasami kilka razy dziennie.
2. Chusteczki nawilżane Szklana butelka z wodą + waciki
Jeśli trochę mnie czytacie to wiecie, że jestem przeciwniczką chemii w naszych kosmetykach (w jedzeniu zresztą też), a co dopiero w kosmetykach dziecięcych. Składy ogromnej większości nawilżanych chusteczek dla dzieci są fatalne, bardzo niezdrowe i szkodliwe. Czy wiecie, że w wielu chusteczkach nawilżanych są składniki, które interpretowane są przez nasz organizm jako damskie hormony płciowe? Co szczególnie w przypadku ciągłego stosowania ich przy chłopcach może mieć negatywne skutki. Dlatego moją dewizą jest: im mniej chemii tym lepiej. Uwierzcie, że woda w szklanej butelce a’la po śmietanie + waciki sprawdzą się idealnie, będzie zdrowo i bardziej ekologicznie, a może i ekonomicznie, choć waciki też swoje kosztują. Do buteleczki zawsze możecie nalać ciepłej wody, co szczególnie w przypadku noworodków pozwoli uniknąć przykrego uczucia zimnych mokrych chusteczek na skórze. My na mokre chusteczki pozwalamy sobie tylko poza domem chyba, że w domu muszę coś szybko wytrzeć i akurat mam je pod ręką. Zawsze jednak staram się czytać składy chusteczkowych chemideł, które przynoszę do domu. Jeśli zastanawiasz się jakie chusteczki są najbardziej bezpieczne dla dzieci, poczytaj o ich składach tutaj i tutaj. Jeśli już decydujemy się ich używać, jak wszystko warto robić to z głową. A skoro można wybrać źle i całkiem dobrze, warto wybrać najlepiej.
3. Pieluszki
Jednorazowe czy wielorazowe, ważne, aby mieć do nich bezpośredni dostęp.
4. Organizer
Warto zaopatrzyć się w jakiś organizer np. zawieszany na łóżeczku czy przewijaku, świetnie sprawdzi się także koszyk czy karton, który postawimy koło łóżka, na którym będziemy dziecko przewijać. Grunt, to mieć wszystko pod ręką.
5. Ubranka
Idealnie, jeśli szafka czy komoda, a może półka z ubrankami znajdują się w bezpośredniej bliskości kącika do przewijania. Jeśli okaże się, ze oprócz pieluszki musisz przebrać także ubranka, sięgniesz po nie bez odchodzenia od przewijaka.
6. Kosmetyki
Tutaj także sprawdza się dewiza: im mniej tym lepiej. Od urodzenia profilaktycznie używaliśmy przez kilka tygodni maści pod pieluszkę np. Bepanten Baby Extra lub maści z czystej lanoliny. Ważne, aby miała dobry skład – dobrze, aby nie zawierała na przykład parafiny czy olei mineralnych, które działają na skórę jak folia spożywcza… Oczywiście, wiele z nas używało czy używa parafiny i powie, że nic się nie działo, że jest ona przecież szeroko polecana na porodówkach i w szkołach rodzenia i pewnie większości dzieciom nic od niej nie jest, ale warto wiedzieć, że może powodować na przykład trądzik niemowlęcy… Później maści używaliśmy tylko na podrażnienia czy odparzenia – do dziś nie stosujemy jej prewencyjnie, aby skóra mogła sama się o siebie zatroszczyć.
7. Kosz na zużyte pieluszki, waciki, kosmetyki…
O wyborze naszego kosza możesz przeczytać tutaj.
BEZPIECZEŃSTWO
Dlaczego tak ważna jest dobra organizacja miejsca do przewijania? Pamiętaj, że nigdy ale to przenigdy nie wolno zostawiać Dziecka samego na przewijaku, dlatego wszystko cokolwiek może być potrzebne musi być w zasięgu Twojej ręki. My wyrobiliśmy sobie taki nawyk, że podczas przewijania Dziecka na przewijaku przez cały czas dotykamy jedną ręką Dziecka, przecież wyjęcie pieluszki czy ubranka jedną ręką nie stanowi najmniejszego problemu. Reguła ta dotyczy także tych dzieci, które się jeszcze nie przewracają… nigdy nie wiemy, kiedy Dziecko postanowi się obrócić po raz pierwszy.
Jak wygląda organizacja przewijania u nas?
Komodę z ubrankami ustawiliśmy w bezpośredniej bliskości przewijaka. Na komodzie trzymamy butelkę z wodą oraz waciki oraz maść, a w organizerze zawieszonym na przewijaku są pieluszki (a kiedyś mieszkały tam także jałowe waciki czy sól fizjologiczna). Zaraz obok przewijaka stoi kosz na zużyte pieluszki i zwykły kosz na śmieci. Wszystko w zasięgu ręki.
Na zdjęciach:
przewijak IKEA Gulliver > klik
pojemnik na wodę: wazon IKEA Ensidig > klik
waciki: Cleanic Kindii > klik
organizer na przewijak: H&M Home
maść pośladkowa: na receptę, możliwie najprostszy skład, bez parafiny
kosz na pieluszki: Tommee Tippee Sangenic Plus > klik
kosz na śmieci: Ikea Strapats > klik
Dajcie znać, czy podoba Ci się nowa seria postów z serii #wyprawka i o jakich sprawdzonych rozwiązaniach chcielibyście jeszcze przeczytać.
Zobacz nasze pozostałe posty o tym jak urządzić pokój dziecięcy:
1. Pomysł na projekt dziecięcego pokoju czyli jak i od czego zacząć > klik
2. Zygzak, gwiazdka i sowa czyli żółto-szary pokój dla dziecka > klik
3. Żółto-szary pokój dla dziecka krok po kroku czyli spis wszystkich produktów z linkami do sklepów i projektów DIY > klik
4. Jak uszyć zasłony? DIY czyli zrób to sam > klik
5. Girlanda w gwiazdki do pokoju dziecka – DIY > klik
6. Jak zorganizować pierwsze miejsce do spania dla Dziecka? > klik
7. Jak zorganizować kącik do karmienia piersią? > klik
8. Jak zorganizować kącik do przewijania? > klik
9. Rożek, kocyk, śpiworek, otulacz, a może kołdra i poduszka? > klik
10. Jak wybrać fotel do karmienia? > klik
11. Kosz na zużyte pieluszki – test i recenzja > klik
Aneta
Ja swój kącik urządziłam w łazience i miałam wszystko pd ręką. Nie chciałam zabierać miejsca w pokoju. Sprawdził się u nas znakomicie
Natalia
wiele KOBIET Wybiera waciki i wode, a 99% wacikow w sklepach jest tez slabej jakosci, te ekologicne kosztuja drozej niz waterwipes, a jak kupimy wacik+woda, to znow mamy wode z kranu czyli w wiekszosci przypadkow niewiadomo co, bo moze byc z baktriami…wg mnie duzo lepsze sa waterwipes…
Aga
Mogłabyś zdradzić gdzie kupiłaś matę na przewijak. Bo też kupiłam tego gulivera, a teraz szukam maty o pasujących wymiarach.
Agata
dołączam się do pytania 🙂
Magdalena
Post ciekawy, a kącik godny pozazdroszczenia, mam jedno ale: euceryna to parafina, skąd więc to zdanie o tym, że maść jej nie zawiera?
Agnieszka
Rzeczywiście tak napisałam! Dziękuję – chodziło mi o lanolinę, już poprawiam!
mk
parafina szeroko polecana na porodowkach? pierwsze slysze… bzdura
Agnieszka
Mam mnóstwo koleżanek, które wyszły z zaleceniem, że „parafinka” naturalna i zdrowa, stosować na wszystko.
Agnieszka Wróbel
Witam,mam pytanie, gdzie pani kupowała matę do przewijania i jakue ma ona wymiary? Ten przewijak ma dość dużą powierzchnię, bo 82 na 54 cm,a większość tych mat ma długość 70 cm.Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.
Dorota
Pani Agnieszko mam pytanie do żółtej nakładki na przewijak. Czy jest to taka dmuchana podkladka do pielęgnacji z ikei? http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/50251798/ bo chciałam to kupić, jak jedyne dostępne pokrycie tego z ikei http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/50253981/ jest po prostu paskudne….
Czy sama Pani coś takiego uszyła z tego samego materiału co zasłonę? Czy kupiła Pani takie pokrycie gdzieś gotowe.. Obawiam się ze nie dam rady sama uszyc… a np. na allegro takie pokrycia są na inny wymiar niż ta dmuchana podkładka. Będę wdzięczna za podpowiedź w tym temacie.
Anna Motyl
Skąd są pudełka i pojemniki ? Bardzo mi się podobają 🙂
Agnieszka
żółte pudełko to Ikea, pudełko w motylki to prezent, akcesoria w gwiazdki to H&M Home, pojemnik na wodę to wazonik z z Ikei 🙂
Anna Motyl
Dziękuję za błyskawiczną odpowiedź 🙂
agataagacior
Świetny wpis! Dzięki za inspiracje:D Załączam moje „królestwo pieluchy” 😀
Agnieszka
Ale ślicznie u Was 🙂 Świetnie to wszystko wymyśliłaś – i to przechowywanie wanienki!
Kamila
Gdzie Pani kupiła przewijak? 🙂
Agnieszka
W Ikei 🙂
Joanna
bardzo podoba mi się twoje podejście, w duszy mi gra podobnie, bardzo fajne rady, przejrzyście i na temat:) Pozdrawiam Joanna
Agnieszka
Taki cudowny komentarz, a ja dopiero widzę 🙂 dziękuję :*
nowaMama
Bardzo ładna strona, gratuluję 🙂 wszystko wygląda na super bezpieczne dla malucha i wygodne dla mamy. Nie jestem pewna co do tych wacików z wodą. Ja używam kindii, ale jednak chusteczek nawilżanych a nie wacików, tych polecanych dla noworodków, New Baby care. Na razie dobrze się sprawdzają. Skład sprawdziłam na stronie producenta 😉 Jeśli chodzi o wodę, trzeba ją przegotować, ostudzić i tak jak najczęściej, bo taka woda to też pożywka dla bakterii…chyba nie jestem na tyle zdeterminowana 😉
pozdrawiam, Nowamama
Agnieszka
Dziękuję 🙂 Ja nie używam przegotowanej, tak samo jak kąpię maluszka a wodzie z kranu nie widzę potrzeby, aby i tę wodę przygotowywać inaczej. Więc leję cieplutką z kranu, a wymiana takiej wody to kilka sekund. A o tych chusteczkach Kindy możesz przeczytać tutaj: http://www.srokao.pl/2015/06/analiza-chusteczki-nawilzane.html – ja w kwestii kosmetyków zawsze podpieram się tą stroną i dlatego używam zwykle chusteczek Tami czy Tesco, a z tych Kindii wybrałabym wersję Skin Balance.
majaK
Ja pamiętam, że swojemu pierwszemu dziecku do każdej codziennej kąpieli przegotowywałam wodę, do napełnienia wanienki potrzeba było kliku garnków, a potem to wszystko wystudzić i „już”, kąpiel gotowa, ha ha 😉 A Kindii Skin Balance rzeczywiście dobre, zawierają olejek migdałowy, który nawilża.
Agnieszka
Ale numer! Haha już widzę domową powszechną mobilizację na godzinę przed kąpielą 😉
Ania Legenza
U nas będzie przewijak na łóżeczku, nie wiem czy damy radę zmieścić nawet dodatkowy mebel na ubranka, póki co mam wydzielone miejsce w dużej szafie 😉 Na pewno taki organizer się przyda, szkoda że nie jest już dostępny na stronie H&M, bo mam fazę na gwiazdki 😉
Seria wyprawkowa bardzo mi się podoba, a co do sprawdzonych rozwiązań to mi by się przydał wpis z serii ile czego na początek. Ubranek (wiadomo, moja bolączka ostatnich dni), ale też pampersów, wacików, itp.
Agnieszka
Zawsze możesz schować po kilka sztuk ubranek pod przewijakiem – przez pierwsze miesiące ta część łóżeczka nie będzie do niczego innego potrzebna. W H&M ta gwiezdna seria wraca co jakiś czas, jak będę odwiedzać sklep to rzucę okiem czy nie mają stacjonarnie bo ostatnio widziałam znów gwiazdki. A ile czego na początek… zależy jak często chcesz prać hihi ale myślę, że uda mi się coś przygotować 🙂
Ania Legenza
Byłoby cudnie 🙂