Jak się nie spóźniać? Operacja organizacja

jak się nie spóźniać

Punktualność nie jest niestety kompetencją, z którą się urodziłam. Szybko jednak wpadłam na to, że to umiejętność, którą ludzie chcący odnieść w życiu sukces po prostu muszą posiadać. Poznaj więc moje sprawdzone sposoby na walkę ze spóźnianiem, które przeszkadza w życiu zarówno spóźnialskim, jak i całemu ich otoczeniu.

Noś zegarek – na ręku

Sama uległam wrażeniu, że zegarki są wszędzie – w telefonie, w komputerze, na piekarniku, w samochodzie i coraz rzadziej zakładałam swój zegarek na rękę. Ile razy zagapiłam się przez to w miejscu, gdzie zegarka akurat nie mam? Przy porannym układaniu włosów w łazience czy porannym makijażu przy sekretarzyku? Chyba z milion. Dlatego jedną z pierwszych czynności jakie wykonuję po umyciu włosów jest założenie zegarka.

Nastaw budzik na różne pory w ciągu dnia

Osobiście aby zdążyć do pracy muszę wstać o 6:00, o 6:15 wyjść z łazienki, do 6:25 zjeść śniadanie, do 6:40 się pomalować, do 6:55 wysuszyć włosy u w końcu o 7:00 wyjść z domu. Na strategiczne godziny jak 6:45 i 7:00 nastawiam sobie budziki i dzięki nim wiem, że minęła strategiczna pora, gdy powinnam zakończyć jedną czynność a zacząć kolejną. Oczywiście nie nastawiam ich codziennie, korzystam z aplikacji Alarm Clock Xtreme, gdzie to raz ustawiłam sobie budziki na wszystkie dni robocze.

Nastaw budzik przed ważnym wyjściem

Nie rzadko zdarza mi się „zasiedzieć” czy „zapracować”, dlatego na 15 minut przed ważnym wyjściem, na które nie mogę się spóźnić – czy to na cotygodniowe zajęcia muzyczne z dzieckiem czy na wizytę u dentysty raz na rok. W zależności od charakteru wyjścia ustawiam budziki cykliczne lub jednorazowe.

Oblicz czas dojazdu

Aby jak najlepiej oszacować czas dojazdu w dane miejsce korzystam z różnych stron czy aplikacji takich jak Mapy Google jeśli jadę samochodem czy Jak dojadę gdy poruszam się środkami transportu miejskiego – dzięki nim mogę najlepiej oszacować czas przejazdu i pomnożyć go odpowiednio do pory dnia przez własny mnożnik – taki mój margines błędu na nieprzewidziane korki czy szukanie miejsca do parkowania. W przypadku Google Maps jeśli mam możliwość to sprawdzam czas przejazdu w podobnej porze w jakiej będę musiała gdzieś dojechać – aplikacja ta uwzględnia natężenie ruchu, które pokaże inny czas przejazdu o 10 rano, a inny o 16.

Stwórz listę codziennych niezbędników

Ten punkt do mojego życia wdrożyła moja Mama. Bardzo często spóźniałam się dlatego, że tak się spieszyłam, że zapomniałam połowy rzeczy, po które musiałam się wracać. Dlatego stworzyłam sobie w głowie dwie kontrolne listy rzeczy, które muszę mieć wychodząc z domu.

Prywatna lista:
1. zegarek
2. telefon
3. portfel
4. dowód rejestracyjny
5. klucze i kluczyki
łącznie 5 rzeczy, jak 5 palców – moja Mama jest mistrzem skojarzeń i zawsze tak uczy mnie zapamiętywać cyfry.

Służbowa lista:

1. zegarek
2. telefon
3. portfel
4. dowód rejestracyjny
5. klucze i kluczyki
6. laptop i ładowarka do laptopa
7. organizer
łącznie 7 rzeczy, jak szczęśliwa siódemka

A na koniec stwierdź, że aby zmienić swoje życie i walczyć ze złymi nałogami potrzebujesz nowy zegarek i idź na zakupy – tylko się nie spóźnij na autobus 😉

A jak jest u Was? Macie problem ze spóźnianiem się? Albo swoje sprawdzone sposoby jak poradzić sobie z dręczącym siebie i innych problemem spóźniania?

Czekam na Wasze komentarze.

Loading comments...