Pokój dziecięcy w klimacie safari i w duchu Montessori – odsłona #1

pokój dwulatka - jak urządzić pokój dziecka

Jak urządziliśmy pokój dziecięcy w klimacie safari? Kto nam pomagał? Jakie produkty wybraliśmy? Zapraszam Cię do świata Maksia – pokoju dwulatka, naszego młodszego Synka.

 

Pewnego letniego popołudnia w naszym domu mieliśmy przyjemność gościć przesympatyczną architekt wnętrz Ewelinę Gawlik, właścicielkę unikalnego Centrum Wyprawkowego – Muppetshop. To z Eweliną kompletowałam naszą wyprawkę dla Maksia, bazując na jej rekomendacjach – w jej sklepie znajdziecie jedynie wyselekcjonowane, najlepsze w swoim rodzaju produkty dla dzieci, które są nie tylko funkcjonalne, ale także piękne i stylowe. Po ponad dwóch latach ich użytkowania mogę z pewnością powiedzieć, że ufam rekomendacjom Eweliny.

 

Dla Eweliny aranżacja dziecięcych i rodzinnych przestrzeni to prawdziwa pasja, dlatego tym razem to ją poprosiłam o pomoc w urządzeniu pokoiku dla Maksia. Ewelina zabrała też ze sobą wspaniałą fotografkę Lidię z portalu Ładne Bebe. Wspólnie wyczarowaliśmy w pokoju naszego Maksia najprawdziwsze safari i spędziłyśmy wspaniały dzień, objadając się francuskimi ciastami z czekoladą i kanapeczkami z tapenadą oliwkową i salami! Dodam, że nikt nie był w ciąży 😉

 

Jak urządzić pokój dziecka? Nasz pokój od niemowlaka do dwulatka

 

Przy aranżowaniu pokoju dla Maksia było mi dużo łatwiej, bo byłam już doświadczoną Mamą, dobrze znałam nasze potrzeby, a dodatkowa, nieoceniona pomoc Eweliny sprawiły, że mieszka nam się w nim idealnie.

 

Przez pierwszy rok Maksiu miał swoje funkcjonalne przestrzenie w naszej sypialni – sama zobacz nasz kącik do karmienia piersią, kącik do przewijania i pielęgnacji oraz kącik do spania niemowlaka – ale mniej więcej w okolicach 1,5 roku, kiedy skończyłam karmić piersią, zaczęłam już myśleć o tym, aby zrobić dla niego osobny pokój – pokój dwulatka.

 

Zawsze marzyłam o pokoiku dla dziecka w kolorach ton w ton, ale myślałam o białych mebelkach. Ewelina zaproponowała mi jednak piękną, solidną, ponadczasową szarą kolekcję mebli dziecięcych Newport II Grey od Kidsmill – zakochałam się i wiedziałam, że kolor ścian będzie również szary.

 

Sama już od dawna marzyłam o pluszowych głowach na ścianie i drewnianym kółku z imieniem Dziecka – tak klimat safari zdominował temat pokoiku.

 

pokoik dla chłopca - pokój dwulatka

 

Chciałam, aby w pokoju dziecięcym znalazły się roślinki, ale z drugiej strony miałam z tyłu głowy, że jest to niebezpieczne, bo dziecko może przewrócić na siebie ciężką doniczkę, zjeść ziemię, albo w najlepszym wypadku… rozsypać ją i zrobić duuużo bałaganu 😉 Wiszące doniczki, ulokowane poza zasięgiem sprytnych rączek, okazały się idealnym rozwiązaniem i dodatkowo pięknie przyozdobiły wnętrze.

 

 

Ponieważ w pokoju Maksia są również duże okna, postanowiłam, że do wnętrza w stonowanych kolorach doskonale dopasują się również zasłony ton w ton.

 

pokoik dla dziecka - aranżacja pokoju dziecka

pokoik dla chłopca - jak urządzić pokój dziecka

 

Przyświecała nam idea, aby przestrzeń była bezpieczna i odpowiednia dla dziecka w wieku roku czy dwóch lat, ale też by był to pokój utrzymany w duchu zasad pedagogiki Montessori, o której pisałam tutaj, a dodatkowo stworzony w taki przemyślany sposób, aby mebelki dziecięce nie musiały być wymieniane co kilka lat, tylko starczyły Maksiowi spokojnie do czasu studiów.

 

Pokój Montessori – mebelki dziecięce do pokoiku dla chłopca

 

Zasady Montessori mówią, że wszystko powinno być dostosowane do wzrostu i wieku dziecka. To, co znajduje się powyżej, powinno być puste, tak aby Maluch miał swobodny i bezpieczny dostęp do każdej przestrzeni w swoim pokoju i mógł brać rzeczy i odkładać je na miejsce, gdy tylko ma to ochotę. Wspiera to jego rozwój, kreatywność i samodzielność. Ja natomiast wiem, że dzieci bardzo szybko rosną, dlatego wybrałam takie mebelki dziecięce, które będą idealne również wtedy, gdy Maksiu podrośnie, a nawet dorośnie.

 

Łóżeczko dziecięce

Po pierwsze łóżeczko. Nie zdecydowałam się na materac leżący na podłodze, choć idealny w teorii, w naszym domu i przy naszym trybie życia uznałam, że się nie sprawdzi. Na piętrze mamy 3 sypialnie – Mikusia, Maksia i naszą, i śpimy przy otwartych drzwiach, aby mieć zawsze dostęp do świeżego powietrza niekoniecznie przez okno otwarte w pokoju dziecięcym, ale na przykład na strychu. Na piętrze znajdują się u nas 2 biegi schodów nieźle „za-kręconych” – jeden w górę, drugi w dół. Są na nich zamontowane bramki, ale pamiętajmy, że jesteśmy tylko ludźmi i można o zamknięciu zapomnieć, szczególnie jak jest się starszym Bratem, a ma się jednak dopiero 4 lata. Także nocne wędrówki po całym piętrze, gdzie jest i łazienka, i pokój dorosłych, nie wydawały mi się najbezpieczniejsze.

 

Dlatego było dla mnie oczywiste, że ze względów bezpieczeństwa wybierzemy łóżeczko. Ale już nie takie małe jak dla Mikusia, czyli 120×60 – Mikuś je uwielbiał, ale szybko przestał się w nim mieścić i… w wieku 2 i pół roku sam wyprowadził się z niego do pokoju gościnnego! – tym samym wymusił na nas zakup nowego mebla ;-). Tym razem postawiłam na łóżeczko 140 x 70 cm. Koniecznie z funkcją tapczanu! Można zdemontować jeden bok, zamontować listwę i zyskać uroczy, wygodny tapczanik, gdy nasze Dziecko jest już gotowe na samodzielne eksplorowanie świata.

 

Wiedziałam też, że pusta przestrzeń pod łóżeczkiem to trudno dostępna (także dla odkurzacza) kraina, w której w środku nocy najbardziej lubi lądować smoczek, więc tym razem od progu mówiłam, że łóżeczko musi mieć szuflady. Wróciliśmy tu do zasad Montessori i przeznaczyliśmy je na przechowywanie zabawek – Dziecko ma do nich swobodny dostęp. Spokojnie mogłabym też ułożyć tam też zapas pieluszek, pościeli czy ręczników. I nie muszę pod nim odkurzać!

 

jak urządzić pokój dziecka - mebelki dziecięce

pokoik dla chłopca - pokoik dla dziecka

 

 

Strefa odpoczynku…

 

Natomiast z uwagi na to, że Maksio nie może samodzielnie wejść do łóżeczka, zaaranżowałyśmy mu osobą strefę wypoczynku, do której ma swobodny dostęp  kiedy tylko chce może położyć się i odpocząć. Serio, robi to! Nuci wtedy kołysanki i wstaje po 5 minutach jak nowo narodzony.

 

Początkowo była to milusia mata… na zdjęciu z edukacyjnym stojakiem na czas zabawy…

 

 

 

wymienna na milusiego hipcia.

 

 

 

Komoda dziecięca

Nasza komoda składa się z dwóch elementów i pełni dwie funkcje – jest oczywiście przede wszystkim komodą, ale po nałożeniu na nią specjalnej nakładki, staje się ogromnym przewijakiem, idealnym do pielęgnacji Dziecka.

 

Moje Dzieci zawsze miały wydzieloną strefę do przewijania i u nas się to super sprawdza. Jeśli tylko przewijałam ich w innym miejscu, chłopcy traktowali to jako zabawę i uciekali zalewając się śmiechem. Chociaż dzisiaj Maksiu już sam ćwiczy ubieranie się, to jednak gdy konieczna jest zmiana pieluszki, zawsze wracamy tam – ta stacja do zmiany pieluszki ma coś magicznego w sobie.

 

Aby Dziecku było wygodnie, Ewelina proponuje piankową matę do przewijania Shnuggle – została wykonana z pianki, która jest delikatna i ciepła w dotyku, a dodatkowo wyprofilowana – jest wyższa pod główką i niższa pod nóżkami, możesz z niej korzystać nie tylko na przewijaku, ale wszędzie gdzie tylko zechcesz, na przykład w łazience na pralce – albo nawet zabrać na wakacje.

 

W szufladach umieściłam zapas pieluszek i ubranek –  nic co znajduje się w komodzie nie stwarza niebezpieczeństwa dla dziecka – poza zawałem Mamy na widok wyrzuconych upranych i uprasowanych ciuszków. Maksio już dziś uwielbia wybierać, co na siebie włoży. Gdy mamy więcej czasu, zamiast ubierać go na przewijaku, uczymy się samodzielności, siadamy na dywanie i Maksio wybiera, co na siebie założy i z moją niewielką pomocą ubiera. Mamuniowa duma.

 

Zawsze staram się pamiętać, że choć trwa to 10 razy dłużej, to najlepsza lekcja samodzielności i rozwoju motorycznego i pewnie jeszcze miliona innych rzeczy, jaką mogę dać mojemu Dziecku. I śmiesznie wspólnie spędzony razem czas to dodatkowy bonus. Wtedy zwykle dołącza do nas Mikołaj z majtkami na głowie – to teraz popisowy żart naszego 4 i pół latka 😉

 

Gdy za jakiś czas zdejmę nakładkę z komody, stanie się ona płytsza i będę mogła znaleźć dla niej inne miejsce, na przykład postawić obok szafy. Dzięki temu zyskam też kiedyś przestrzeń na wstawienie dorosłego łóżka i biurka pod oknem, gdy będę urządzała pokoik dla…. szkolniaka?

 

pokój dwulatka - mebelki dziecięce

pokój montessori - pokój dwulatka

pokoik dla dziecka - pokój dwulatka

 

Uwielbiam rozwiązania, które mogą nam towarzyszyć przez wiele lat i rosnąć razem z dzieckiem, dlatego już teraz… zdecydowałam się na szafę do kompletu.

 

 

Funkcjonalna szafa na wiele lat

 

W dolnych szufladach przechowuję kocyki, pościelki, nosidło ergonomiczne, pieluszki muślinowe – wszystko, co wyjęte samodzielnie przez Maksia nie przysporzy mi zbyt wiele sprzątania 😉

 

 

 

Natomiast górna część szafy to już strefa rodziców – znajdują się tu rzeczy, do których Maksio nie ma dostępu – na przykład termometr czy inhalator, ale także na bieżąco odkładam tu ubranka, z których Maksio wyrósł i jak dopiero uzbiera się więcej sztuk, wynoszę na strych, ale także ubranka, z których wyrósł Mikuś – czekają na młodszego Brata. Tak naprawdę w wieku 2 lat Maksiowi wystarczyłoby tylko łóżeczko i komoda z przewijakiem, ale dobranie szafy do kompletu za kilka lat mogłoby być kłopotliwe, więc stanęła ona tu już teraz. W środku ma zarówno półki, jak i drążek do zawieszenia ubrań, z pewnością powieszę w nim strój pierwszoklasisty, ale może także także dla maturzysty?

 

Pokoik dla chłopca – dekoracje i zabawki do pokoju dziecięcego rodem z sawanny

 

Ewelina dobrała nam genialny dywan z zebrą, dużego pluszowego hipcia, który jest bardzo wygodny i przyjemny w dotyku (już zdarzyło mi się na nim zasnąć, śpiewając kołysanki…), bujany fotel…. ach, które dziecko tego nie uwielbia? Drewniane zabawki, przepiękne liczydło i wyjątkowe pluszaki – dzikie zwierzęta z sawanny. Wszystkie zabawki są wykonane z przyjemnych, a przede wszystkim naturalnych materiałów, z dbałością o wszystkie szczegóły. Mają różne kolory, kształty i faktury – raj dla dzieci.

 

pokój dwulatka - mebelki dziecięce

akcesoria do pokoju dziecięcego - pokoik dla dziecka

jak urządzić pokój dziecka

 

Wśród dodatków króluje kocyk, idealny podczas wspólnego czytania…

 

pokój montessori - mebelki dziecięcepokoik dla chłopca

 

ręczniki – wszystkie uszyte z bawełny, pieluszki muślinowe, a nawet ubranka z bawełny organicznej.

 

pokoik dla dziecka

aranżacja pokoju dziecka - pokój dwulatka

pokoik dla chłopca

 

Lustro jest świetną pomocą w rozwoju dziecka, więc nawiązując do klimatu safari, zleciłam zaprojektowanie na zamówienie lustra w kształcie żyrafy, wykonane z nietłukącego się materiału. Dzięki temu, że jest bezpieczne, spokojnie mogło znaleźć się tak nisko, a Maksiu bez obaw może go dotykać i się w nim przeglądać. Kiedy wybrałam najważniejsze dla mnie rzeczy, stery oddałam Ewelinie.

 

pokój dwulatka - zasady montessori

 

 

Nasza wspólna aranżacja pokoju dziecka

 

Nasza wspólna praca przyniosła przepiękne efekty. Kiedy zastanawiałam się, jak urządzić pokój dziecka, dokładnie wiedziałam już, jakiej funkcjonalności potrzebuję i jakie chcę mebelki – komoda, szafa, łóżko z szufladkami. Wiedziałam, że chcę, aby był to pokój utrzymany w duchu Montessori, ale jednak taki, który będzie też dobry na później. Ewelina doskonale to wszystko połączyła oraz dobrała kolorowe detale, które dodatkowo urozmaiciły pokój. Tak oto nad polskim morzem, w sercu Gdyni, powstało wnętrze w stonowanych kolorach, przypominające klimatem najprawdziwsze safari.

 

jak urządzić pokój dziecka - pokój dwulatka

pokoik dla chłopca - aranżacja pokoju dziecka

 

 

W poście wystąpili:

 

Mebelki:

fotel bujany – Quax – Muppetshop

łóżeczko – Kidsmill Newport II – Muppetshop

komoda – Kidsmill Newport II – Muppetshop

nadkładka na komodę – przewijak – Kidsmill Newport II – Muppetshop

piankowa mata do przewijania – Shnuggle – Muppetshop

szafa – Kidsmill Newport II – Muppetshop

miętowe krzesełko – Les Gambettes – Muppetshop

 

Tekstylia:

otulacze, pieluszki i ubranka z bawełny hydrofilowej – Lodger – Muppetshop

ubranka z bawełny organicznej – Dear Eco – Muppetshop

ręcznik z kapturkiem – Liewood – Muppetshop

kocyk w kaktusy – Quax – Muppetshop

puszysta mata z kaktusem – Quax – Muppetshop

worek do przechowywania safari – Ferm Living – Muppetshop

worek do przechowywania safari – tygrys – Ferm Living – Muppetshop

Dekoracje:

dywanik z zebrą – Muppetshop

okrągłą poduszka lew – Ferm Living – Muppetshop

wisząca doniczka – Ravelo

drewniane obrazki – łódka, żyrafa – Timbergram – Muppetshop

lustro żyrafa na indywidualne zamówieni – Dekosign

głowa żyrafy na ścianę- H&M Home

głowa nosorożca na ścianę – H&M Home

Napis na ścianę w kółku Maksiu – Corten Design

Zabawki

Stojak edukacyjny – Little Leaf – Muppetshop

Zestaw Arka Noego – Maileg – Muppetshop

Drewniane autko na sznureczku – Liewood – Muppetshop

Liczydło – Liewood – Muppetshop

Pluszowy hipopotam – Quax – Muppetshop

Pluszowy struś – Quax – Muppetshop

Drewniana układanka Safari – Ferm Living – Muppetshop

Puzzle Safari – Ferm Living – Muppetshop

Kauczukowe gryzaki – Oli & Carol – Muppetshop

 

 

A jak Tobie podoba się pokój dwulatka w klimacie Safari? 🙂

 

 

Maksiowi bardzo <3

33 komentarze
Zostaw komentarz:

 • Eliza
  Odpowiedz
  20.04.2021

  Cześć
  To jest mój pokój marzeń dla synka który przyjdzie na świat na przełomie sierpnia/września
  Agnieszko czy znasz kogoś w trojmiescie kto mógłby pomoc urządzić pokoik?

 • 08.02.2021

  Wyjątkowy klimat, każdy pokój w domu jest zachowany w podobnym stylu i chyba tutaj tkwi klucz do sukcesu.

 • Edyta
  Odpowiedz
  25.11.2020

  Pięknie! Jedna kwestia mnie jeszcze zastanawia – jakie jest oświetlenie w tym pokoju? Niestety na zdjęciach brak ujęć z sufitem 🙂

  • 27.11.2020

   Dziękuję – na suficie jest biała lampa typu plafon na 4 żarówki 🙂

  • Edyta
   07.12.2020

   Dziękuję za odpowiedź 🙂 Czy jest on po prostu okrągły, czy ma kształt chmurki?

  • Agnieszka Kudela
   08.12.2020

   Zwykły, okrągły 🙂

 • 14.10.2020

  Stylowo i ze smakiem, super! Bardzo się cieszę, że odchodzi się od tej różowo-niebieskiej kolorystyki w pokojach dla dzieci 🙂

  • Agnieszka Kudela
   15.10.2020

   Oj tak, zależało mi na tym, by było pięknie, dziecięco, ale naturalnie i nie stereotypowo. Dziękujemy!

 • Monika
  Odpowiedz
  05.04.2020

  Bardzo fajne kolory i dodatki! Hipcio jest świetny! Wciąż zastanawiam się czy pokój dla dziecka urządzić w stylu safari czy leśnym i szukam różnych inspiracji dlatego trafiłam do Ciebie!
  To co osobiście mnie razi to motyw głów zwierząt i dywan… niewątpliwie kojarzy się z kłusownictwem!

  • Agnieszka Kudela
   06.04.2020

   Dziękuję za miłe słowa 🙂 Co do głów i dywanu w pokoiku: Polowanie na zwierzęta jest legalne i jest faktem – niestety. Często natykamy się na tego typu „dekoracje” z dziećmi całkiem niespodziewanie, na przykład wchodząc na obiad do kaszubskiej restauracji. I nasze dzieci wiedzą, że polowania czy kłusownictwo istnieją i że są złe. Uczymy naszych synów, że zwierzątka, dekoracje ze zwierzętami, są super, jeśli nie ucierpiało przy tym żadne prawdziwe zwierzę. Z tego powodu nie mamy na podłodze prawdziwej owczej skóry, a dywan z nadrukiem zebry (ona nawet nie wygląda jak żywa, a jak postać z kreskówki), a głowa na ścianie jest pluszowa.

 • Sandra
  Odpowiedz
  23.11.2019

  A mnie zainteresowal piekny szary odcien zaslon. Sama takich szukam. Czy mozna wiedziec skad? 🙂

 • Ewelina
  Odpowiedz
  03.11.2019

  Piękny pokoik i na pewno będzie świetną inspiracją dla mnie. Już zaczynam szukać podobnych odpowiedników w przystępnych cenach bo koszt tego pokoiku jest jednak duuużo za wysoki.

  • Sandra
   23.11.2019

   A mnie zaintersowal piekny szary odcien zaslon. Sama takich szukam. Czy mozna wiedziec skad? 🙂

  • 26.11.2019

   oczywiście – to Ikea 🙂

 • 25.09.2019

  Piękny delikatny pokój dla dziecka. Najbardziej podoba mi się półka na książki, wygląda świetnie na tle jasnych odcieni. Super Gratulacje! 🙂

  • 25.09.2019

   Bardzo się cieszę i dziękuję 🙂

 • 25.09.2019

  Przepiękny pokój! Nawet nie wiem co jest najładniejsze! Fotel na biegunach jest cudowny i uroczy, ale mata z drewnianym stojakiem na zabawki też robi wrażenie. Świetny gust!

  • 25.09.2019

   bardzo się cieszymy i dziękujemy 🙂

 • 09.09.2019

  Pokój marzenie, a fotelik bujany i hipcio sztos! 🙂

 • Szyciownik
  Odpowiedz
  23.08.2019

  Cześć.
  Szare pokoje dziecięce są najładniejsze. Takie delikatne i stonowane.
  Nie mogę uwierzyć, że to już dwa lata minęły!
  Pozdrawiam
  Kasia

 • Marzena
  Odpowiedz
  23.08.2019

  Witam. Jakiego rozmiaru jest Hipopotam?

 • Ania
  Odpowiedz
  22.08.2019

  Agnieszko, a slonik na kolkach skad? jest sliczny:)

 • Rea
  Odpowiedz
  21.08.2019

  Ile m2 ma ten pokoik?

  • 04.11.2019

   jakieś 9m2

  • Asia
   15.09.2020

   Witam
   Pokoik zapiera dech w piersiach…..mam pytanie o farby jakiej firmy i jaki kolor bo właśnie muszę wybrać. A ten jest cudowny

 • Marzena
  Odpowiedz
  21.08.2019

  Witaj. Jakiego rozmiaru jest pluszak hippcio?

 • Asia
  Odpowiedz
  21.08.2019

  O matko, sama bym taki chciała <3 Uwielbiam takie gustowne, minimalistyczne wystroje – także w dziecięcych wnętrzach. A nie, jak za naszych czasów, wszystkie kolory tęczy na ścianie. No i ogromny plus za jakość – widać, że te wszystkie rzeczy są naprawdę świetnych marek, uważnie dobrane i po starannej selekcji <3

 • 21.08.2019

  Pokój jest super, mimo że dziecięcy, to zachowuje w sobie coś z elegancji 🙂

  • 04.11.2019

   czyli cel osiągnięty – cieszymy się 🙂

 • Bebetu
  Odpowiedz
  21.08.2019

  Hipcio rewelacja! Piękny pokoik.

 • Ksenia
  Odpowiedz
  20.08.2019

  Ładny pokoj, ale trochę smutny, brakuje jakiegos akcentu, czegoś co przełamie tę niekończąca się szarość. Mogłyby to być rośliny ale one widnieją w pokoju zaledwie symbolicznie. A przecież do safari jak nic pasują paprocie, które również można zawiesić pod sufitem i nie tylko dodadzą życia ale i tlenu. W filozofii Montesori ważnym aspektem jest kontakt z natura, a tu jej trochę brakuje-bawełna organiczna w ubrankach to za mało. Ale to tylko moje uwagi, rozumiem że Wam taki chłodny, bardzo stonowany styl odpowiada. Pozdrawiam

  • 20.08.2019

   Ten pokoik to baza do dalszej ewolucji pokoiku – każda nowa zabawka, pościel, książeczka będzie nowym akcentem kolorystycznym, może kiedyś dodamy delikatną tapetę – dlatego postawiliśmy na stonowane kolory na start bo dobrze wiemy, że z każdym rokiem tych barw będzie przybywać i przybywać 🙂 zabawek, koszyków, faktur, kształtów, jak to w dziecięcym świecie 🙂 budujemy teraz właśnie drewniany regał ze sznurkami na zabawki i książeczki – wszystko w swoim czasie 🙂

  • Marta
   02.03.2020

   Jaka farba została użyta do pomalowania pokoju (marka i nazw lub numer) ? Pokoik bardzo ładnie urządzony 😉