Pokój dziecięcy w klimacie safari i w duchu Montessori – odsłona #1

pokój dwulatka - jak urządzić pokój dziecka

Jak urządziliśmy pokój dziecięcy w klimacie safari? Kto nam pomagał? Jakie produkty wybraliśmy? Zapraszam Cię do świata Maksia – pokoju dwulatka, naszego młodszego Synka.

 

Pewnego letniego popołudnia w naszym domu mieliśmy przyjemność gościć przesympatyczną architekt wnętrz Ewelinę Gawlik, właścicielkę unikalnego Centrum Wyprawkowego – Muppetshop. To z Eweliną kompletowałam naszą wyprawkę dla Maksia, bazując na jej rekomendacjach – w jej sklepie znajdziecie jedynie wyselekcjonowane, najlepsze w swoim rodzaju produkty dla dzieci, które są nie tylko funkcjonalne, ale także piękne i stylowe. Po ponad dwóch latach ich użytkowania mogę z pewnością powiedzieć, że ufam rekomendacjom Eweliny.

 

Dla Eweliny aranżacja dziecięcych i rodzinnych przestrzeni to prawdziwa pasja, dlatego tym razem to ją poprosiłam o pomoc w urządzeniu pokoiku dla Maksia. Ewelina zabrała też ze sobą wspaniałą fotografkę Lidię z portalu Ładne Bebe. Wspólnie wyczarowaliśmy w pokoju naszego Maksia najprawdziwsze safari i spędziłyśmy wspaniały dzień, objadając się francuskimi ciastami z czekoladą i kanapeczkami z tapenadą oliwkową i salami! Dodam, że nikt nie był w ciąży 😉

 

Jak urządzić pokój dziecka? Nasz pokój od niemowlaka do dwulatka

 

Przy aranżowaniu pokoju dla Maksia było mi dużo łatwiej, bo byłam już doświadczoną Mamą, dobrze znałam nasze potrzeby, a dodatkowa, nieoceniona pomoc Eweliny sprawiły, że mieszka nam się w nim idealnie.

 

Przez pierwszy rok Maksiu miał swoje funkcjonalne przestrzenie w naszej sypialni – sama zobacz nasz kącik do karmienia piersią, kącik do przewijania i pielęgnacji oraz kącik do spania niemowlaka – ale mniej więcej w okolicach 1,5 roku, kiedy skończyłam karmić piersią, zaczęłam już myśleć o tym, aby zrobić dla niego osobny pokój – pokój dwulatka.

 

Zawsze marzyłam o pokoiku dla dziecka w kolorach ton w ton, ale myślałam o białych mebelkach. Ewelina zaproponowała mi jednak piękną, solidną, ponadczasową szarą kolekcję mebli dziecięcych Newport II Grey od Kidsmill – zakochałam się i wiedziałam, że kolor ścian będzie również szary.

 

Sama już od dawna marzyłam o pluszowych głowach na ścianie i drewnianym kółku z imieniem Dziecka – tak klimat safari zdominował temat pokoiku.

 

pokoik dla chłopca - pokój dwulatka

 

Chciałam, aby w pokoju dziecięcym znalazły się roślinki, ale z drugiej strony miałam z tyłu głowy, że jest to niebezpieczne, bo dziecko może przewrócić na siebie ciężką doniczkę, zjeść ziemię, albo w najlepszym wypadku… rozsypać ją i zrobić duuużo bałaganu 😉 Wiszące doniczki, ulokowane poza zasięgiem sprytnych rączek, okazały się idealnym rozwiązaniem i dodatkowo pięknie przyozdobiły wnętrze.

 

 

Ponieważ w pokoju Maksia są również duże okna, postanowiłam, że do wnętrza w stonowanych kolorach doskonale dopasują się również zasłony ton w ton.

 

pokoik dla dziecka - aranżacja pokoju dziecka

pokoik dla chłopca - jak urządzić pokój dziecka

 

Przyświecała nam idea, aby przestrzeń była bezpieczna i odpowiednia dla dziecka w wieku roku czy dwóch lat, ale też by był to pokój utrzymany w duchu zasad pedagogiki Montessori, o której pisałam tutaj, a dodatkowo stworzony w taki przemyślany sposób, aby mebelki dziecięce nie musiały być wymieniane co kilka lat, tylko starczyły Maksiowi spokojnie do czasu studiów.

 

Pokój Montessori – mebelki dziecięce do pokoiku dla chłopca

 

Zasady Montessori mówią, że wszystko powinno być dostosowane do wzrostu i wieku dziecka. To, co znajduje się powyżej, powinno być puste, tak aby Maluch miał swobodny i bezpieczny dostęp do każdej przestrzeni w swoim pokoju i mógł brać rzeczy i odkładać je na miejsce, gdy tylko ma to ochotę. Wspiera to jego rozwój, kreatywność i samodzielność. Ja natomiast wiem, że dzieci bardzo szybko rosną, dlatego wybrałam takie mebelki dziecięce, które będą idealne również wtedy, gdy Maksiu podrośnie, a nawet dorośnie.

 

Łóżeczko dziecięce

Po pierwsze łóżeczko. Nie zdecydowałam się na materac leżący na podłodze, choć idealny w teorii, w naszym domu i przy naszym trybie życia uznałam, że się nie sprawdzi. Na piętrze mamy 3 sypialnie – Mikusia, Maksia i naszą, i śpimy przy otwartych drzwiach, aby mieć zawsze dostęp do świeżego powietrza niekoniecznie przez okno otwarte w pokoju dziecięcym, ale na przykład na strychu. Na piętrze znajdują się u nas 2 biegi schodów nieźle „za-kręconych” – jeden w górę, drugi w dół. Są na nich zamontowane bramki, ale pamiętajmy, że jesteśmy tylko ludźmi i można o zamknięciu zapomnieć, szczególnie jak jest się starszym Bratem, a ma się jednak dopiero 4 lata. Także nocne wędrówki po całym piętrze, gdzie jest i łazienka, i pokój dorosłych, nie wydawały mi się najbezpieczniejsze.

 

Dlatego było dla mnie oczywiste, że ze względów bezpieczeństwa wybierzemy łóżeczko. Ale już nie takie małe jak dla Mikusia, czyli 120×60 – Mikuś je uwielbiał, ale szybko przestał się w nim mieścić i… w wieku 2 i pół roku sam wyprowadził się z niego do pokoju gościnnego! – tym samym wymusił na nas zakup nowego mebla ;-). Tym razem postawiłam na łóżeczko 140 x 70 cm. Koniecznie z funkcją tapczanu! Można zdemontować jeden bok, zamontować listwę i zyskać uroczy, wygodny tapczanik, gdy nasze Dziecko jest już gotowe na samodzielne eksplorowanie świata.

 

Wiedziałam też, że pusta przestrzeń pod łóżeczkiem to trudno dostępna (także dla odkurzacza) kraina, w której w środku nocy najbardziej lubi lądować smoczek, więc tym razem od progu mówiłam, że łóżeczko musi mieć szuflady. Wróciliśmy tu do zasad Montessori i przeznaczyliśmy je na przechowywanie zabawek – Dziecko ma do nich swobodny dostęp. Spokojnie mogłabym też ułożyć tam też zapas pieluszek, pościeli czy ręczników. I nie muszę pod nim odkurzać!

 

jak urządzić pokój dziecka - mebelki dziecięce

pokoik dla chłopca - pokoik dla dziecka

 

 

Strefa odpoczynku…

 

Natomiast z uwagi na to, że Maksio nie może samodzielnie wejść do łóżeczka, zaaranżowałyśmy mu osobą strefę wypoczynku, do której ma swobodny dostęp  kiedy tylko chce może położyć się i odpocząć. Serio, robi to! Nuci wtedy kołysanki i wstaje po 5 minutach jak nowo narodzony.

 

Początkowo była to milusia mata… na zdjęciu z edukacyjnym stojakiem na czas zabawy…

 

 

 

wymienna na milusiego hipcia.

 

 

 

Komoda dziecięca

Nasza komoda składa się z dwóch elementów i pełni dwie funkcje – jest oczywiście przede wszystkim komodą, ale po nałożeniu na nią specjalnej nakładki, staje się ogromnym przewijakiem, idealnym do pielęgnacji Dziecka.

 

Moje Dzieci zawsze miały wydzieloną strefę do przewijania i u nas się to super sprawdza. Jeśli tylko przewijałam ich w innym miejscu, chłopcy traktowali to jako zabawę i uciekali zalewając się śmiechem. Chociaż dzisiaj Maksiu już sam ćwiczy ubieranie się, to jednak gdy konieczna jest zmiana pieluszki, zawsze wracamy tam – ta stacja do zmiany pieluszki ma coś magicznego w sobie.

 

Aby Dziecku było wygodnie, Ewelina proponuje piankową matę do przewijania Shnuggle – została wykonana z pianki, która jest delikatna i ciepła w dotyku, a dodatkowo wyprofilowana – jest wyższa pod główką i niższa pod nóżkami, możesz z niej korzystać nie tylko na przewijaku, ale wszędzie gdzie tylko zechcesz, na przykład w łazience na pralce – albo nawet zabrać na wakacje.

 

W szufladach umieściłam zapas pieluszek i ubranek –  nic co znajduje się w komodzie nie stwarza niebezpieczeństwa dla dziecka – poza zawałem Mamy na widok wyrzuconych upranych i uprasowanych ciuszków. Maksio już dziś uwielbia wybierać, co na siebie włoży. Gdy mamy więcej czasu, zamiast ubierać go na przewijaku, uczymy się samodzielności, siadamy na dywanie i Maksio wybiera, co na siebie założy i z moją niewielką pomocą ubiera. Mamuniowa duma.

 

Zawsze staram się pamiętać, że choć trwa to 10 razy dłużej, to najlepsza lekcja samodzielności i rozwoju motorycznego i pewnie jeszcze miliona innych rzeczy, jaką mogę dać mojemu Dziecku. I śmiesznie wspólnie spędzony razem czas to dodatkowy bonus. Wtedy zwykle dołącza do nas Mikołaj z majtkami na głowie – to teraz popisowy żart naszego 4 i pół latka 😉

 

Gdy za jakiś czas zdejmę nakładkę z komody, stanie się ona płytsza i będę mogła znaleźć dla niej inne miejsce, na przykład postawić obok szafy. Dzięki temu zyskam też kiedyś przestrzeń na wstawienie dorosłego łóżka i biurka pod oknem, gdy będę urządzała pokoik dla…. szkolniaka?

 

pokój dwulatka - mebelki dziecięce

pokój montessori - pokój dwulatka

pokoik dla dziecka - pokój dwulatka

 

Uwielbiam rozwiązania, które mogą nam towarzyszyć przez wiele lat i rosnąć razem z dzieckiem, dlatego już teraz… zdecydowałam się na szafę do kompletu.

 

 

Funkcjonalna szafa na wiele lat

 

W dolnych szufladach przechowuję kocyki, pościelki, nosidło ergonomiczne, pieluszki muślinowe – wszystko, co wyjęte samodzielnie przez Maksia nie przysporzy mi zbyt wiele sprzątania 😉

 

 

 

Natomiast górna część szafy to już strefa rodziców – znajdują się tu rzeczy, do których Maksio nie ma dostępu – na przykład termometr czy inhalator, ale także na bieżąco odkładam tu ubranka, z których Maksio wyrósł i jak dopiero uzbiera się więcej sztuk, wynoszę na strych, ale także ubranka, z których wyrósł Mikuś – czekają na młodszego Brata. Tak naprawdę w wieku 2 lat Maksiowi wystarczyłoby tylko łóżeczko i komoda z przewijakiem, ale dobranie szafy do kompletu za kilka lat mogłoby być kłopotliwe, więc stanęła ona tu już teraz. W środku ma zarówno półki, jak i drążek do zawieszenia ubrań, z pewnością powieszę w nim strój pierwszoklasisty, ale może także także dla maturzysty?

 

Pokoik dla chłopca – dekoracje i zabawki do pokoju dziecięcego rodem z sawanny

 

Ewelina dobrała nam genialny dywan z zebrą, dużego pluszowego hipcia, który jest bardzo wygodny i przyjemny w dotyku (już zdarzyło mi się na nim zasnąć, śpiewając kołysanki…), bujany fotel…. ach, które dziecko tego nie uwielbia? Drewniane zabawki, przepiękne liczydło i wyjątkowe pluszaki – dzikie zwierzęta z sawanny. Wszystkie zabawki są wykonane z przyjemnych, a przede wszystkim naturalnych materiałów, z dbałością o wszystkie szczegóły. Mają różne kolory, kształty i faktury – raj dla dzieci.

 

pokój dwulatka - mebelki dziecięce

akcesoria do pokoju dziecięcego - pokoik dla dziecka

jak urządzić pokój dziecka

 

Wśród dodatków króluje kocyk, idealny podczas wspólnego czytania…

 

pokój montessori - mebelki dziecięcepokoik dla chłopca

 

ręczniki – wszystkie uszyte z bawełny, pieluszki muślinowe, a nawet ubranka z bawełny organicznej.

 

pokoik dla dziecka

aranżacja pokoju dziecka - pokój dwulatka

pokoik dla chłopca

 

Lustro jest świetną pomocą w rozwoju dziecka, więc nawiązując do klimatu safari, zleciłam zaprojektowanie na zamówienie lustra w kształcie żyrafy, wykonane z nietłukącego się materiału. Dzięki temu, że jest bezpieczne, spokojnie mogło znaleźć się tak nisko, a Maksiu bez obaw może go dotykać i się w nim przeglądać. Kiedy wybrałam najważniejsze dla mnie rzeczy, stery oddałam Ewelinie.

 

pokój dwulatka - zasady montessori

 

 

Nasza wspólna aranżacja pokoju dziecka

 

Nasza wspólna praca przyniosła przepiękne efekty. Kiedy zastanawiałam się, jak urządzić pokój dziecka, dokładnie wiedziałam już, jakiej funkcjonalności potrzebuję i jakie chcę mebelki – komoda, szafa, łóżko z szufladkami. Wiedziałam, że chcę, aby był to pokój utrzymany w duchu Montessori, ale jednak taki, który będzie też dobry na później. Ewelina doskonale to wszystko połączyła oraz dobrała kolorowe detale, które dodatkowo urozmaiciły pokój. Tak oto nad polskim morzem, w sercu Gdyni, powstało wnętrze w stonowanych kolorach, przypominające klimatem najprawdziwsze safari.

 

jak urządzić pokój dziecka - pokój dwulatka

pokoik dla chłopca - aranżacja pokoju dziecka

 

 

W poście wystąpili:

 

Mebelki:

fotel bujany – Quax – Muppetshop

łóżeczko – Kidsmill Newport II – Muppetshop

komoda – Kidsmill Newport II – Muppetshop

nadkładka na komodę – przewijak – Kidsmill Newport II – Muppetshop

piankowa mata do przewijania – Shnuggle – Muppetshop

szafa – Kidsmill Newport II – Muppetshop

miętowe krzesełko – Les Gambettes – Muppetshop

 

Tekstylia:

otulacze, pieluszki i ubranka z bawełny hydrofilowej – Lodger – Muppetshop

ubranka z bawełny organicznej – Dear Eco – Muppetshop

ręcznik z kapturkiem – Liewood – Muppetshop

kocyk w kaktusy – Quax – Muppetshop

puszysta mata z kaktusem – Quax – Muppetshop

worek do przechowywania safari – Ferm Living – Muppetshop

worek do przechowywania safari – tygrys – Ferm Living – Muppetshop

Dekoracje:

dywanik z zebrą – Muppetshop

okrągłą poduszka lew – Ferm Living – Muppetshop

wisząca doniczka – Ravelo

drewniane obrazki – łódka, żyrafa – Timbergram – Muppetshop

lustro żyrafa na indywidualne zamówieni – Dekosign

głowa żyrafy na ścianę- H&M Home

głowa nosorożca na ścianę – H&M Home

Napis na ścianę w kółku Maksiu – Corten Design

Zabawki

Stojak edukacyjny – Little Leaf – Muppetshop

Zestaw Arka Noego – Maileg – Muppetshop

Drewniane autko na sznureczku – Liewood – Muppetshop

Liczydło – Liewood – Muppetshop

Pluszowy hipopotam – Quax – Muppetshop

Pluszowy struś – Quax – Muppetshop

Drewniana układanka Safari – Ferm Living – Muppetshop

Puzzle Safari – Ferm Living – Muppetshop

Kauczukowe gryzaki – Oli & Carol – Muppetshop

 

 

A jak Tobie podoba się pokój dwulatka w klimacie Safari? 🙂

 

 

Maksiowi bardzo <3

Subscribe
Powiadom o
guest
33 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments