Wynajęłam mieszkanie! 2000 km od domu

blog parentingowy motywacja marzenia podróże

Czym jest dla mnie motywacja? Motywacja to energia. Jaka? Zawsze mówię, że motywację wyobrażam sobie jako falę na oceanie. Czuję, że nadpływa, ale niewiele o niej jeszcze wiem. Nie wiem ani jaka będzie wysoka, ani jaka długa. Nie wiem też, kiedy nadejdzie kolejna. Tylko ode mnie zależy, czy ją wykorzystam, czy będę żałować, że nawet nie spróbowałam, gdy już odpłynie. Dlatego zawsze mam pod ręką swoją deskę surfingową i jestem gotowa do działania.

 

Jeśli miałabym dać Ci moją najlepszą radę, którą dzielę się także z moimi Kursantami, przyszłymi Wedding Plannerami, to byłaby taka: zawsze wykorzystuj tę cenną energię, jaką jest motywacja. Gdy tylko czujesz, że fala nadpływa, rozejrzyj się dookoła, szybko podejmij decyzję, jak spożytkować tę energię, chwyć swoją deskę i spróbuj złapać falę. Nigdy nie wiesz, dokąd Cię zaprowadzi. Natomiast jeśli będziesz za długo zbierać się w sobie, ryzykujesz, że fala odpłynie, a z nią… Twoje marzenia.

 

Moje kilkunastoletnie doświadczenie biznesowe pokazuje, że najlepsze rzeczy udało mi się osiągnąć, gdy działałam na fali. O wiele lepsze, nawet gdy okazało się, że rzuciłam się na głęboką wodę, niż wtedy, gdy wszystko skrupulatnie zaplanowałam i zbadałam, ale fala już odpłynęła, a ja z perfekcyjnym planem czekałam na kolejną falę, która czasami w danym temacie nigdy już nie nadpłynęła.

 

Tak było na przykład z firmą ze ślubna poligrafią, którą 5 lat temu zakładałam ze wspólniczką. Zamiast działać, popełniać błędy i uczyć się na nich, chciałyśmy wszystko perfekcyjnie policzyć i zaplanować – i nie zrozum mnie źle, biznesplan czy w ogóle plan jest podstawą każdego działania, które ma zaprowadzić Cię do sukcesu, ale czasami warto rzucić się z deską na swoją falę i zrobić coś nie do końca doskonale, ale zrobić, niż przygotować się perfekcyjnie i nie zrobić nic, bo energia do działania odpłynęła.

 

Gdy nadpływa fala, a Ty jesteś jeszcze bardzo daleko od swoich marzeń, staraj się zrobić choć jeden, maleńki krok, który przybliży Cię do celu. Nie musi być ani milowy, ani kosztowny, ani poważny. Kochasz piec ciastka, marzysz o własnej kawiarni z pysznymi wypiekami, ale właśnie urodziłaś dziecko i nie masz żadnych funduszy na start? Nie siedź z założonymi rękami, zobacz, ile masz cudownych możliwości, aby zacząć działać w swoim wymarzonym kierunku.

 

Nie widzisz żadnych? Załóż kulinarny profil na Instagramie i rób zdjęcia swoim wypiekom, zamieszczaj je tam wraz z przepisami. Nie umiesz robić zdjęć? Nie masz odpowiedniego sprzętu? W internecie znajdziesz mnóstwo darmowych tutoriali na temat robienia zdjęć telefonem, a także świetnego oprogramowania z filtrami, które pomogą wyeksponować Twoje cuda. A może poznasz inne osoby pozytywnie zakręcone w tym samym temacie i kiedyś założycie tę wymarzoną kawiarnię razem? A zanim tam dojdziecie, będziecie piekły ciasta i torty na domowe przyjęcia dla przyjaciół, rodziny i ich znajomych?

 

Dlatego już tydzień po napisaniu posta o tym, że do spełniania marzeń także trzeba mieć odwagę, miałam zaplanowany miesięczny wyjazd za granicę z całą rodziną. Poczułam swoją motywację do poważnej zmiany w moim życiu, postanowiłam inaczej ulokować moje życiowe zasoby, takie jak czas i pieniądze, chwyciłam swoją deskę i wskoczyłam na swoją falę zmian.

 

Zgodnie z wprowadzaną do naszego życia filozofią work-life balance zdecydowałam się z mężem zaplanować kilka najbliższych lat naszego życia tak, aby co roku móc na miesiąc przeprowadzić się do innego zakątka na świecie, nie na typowe wakacje, ale tak, aby wmieszać się w lokalną społeczność i czerpać z jej historii, kultury i codziennych uroków – garściami.

 

Inspiracją był dla mnie mój wyjazd sprzed 14 lat na stypendium do Paryża, gdy miałam okazję zamieszkać z francuską rodziną w XVI dzielnicy Paryża, uczyć się i chłonąć życie od mojej osobistej Madame Chic. Wyjazd, który zmienił i w ogromnej mierze ukształtował mnie jako kobietę, mamę, żonę, panią domu i bizneswoman czy pracodawcę.

 

Paryż. Gdy wybierałam kierunek na pierwszy nasz wyjazd na 2018 rok, moje serce podpowiedziało mi naturalnie sprawdzone rozwiązanie – stary, dobry Paryż. Miasto w którym znam każdą dzielnicę, gdyż jeżdżąc codziennie do szkoły z jednego końca Paryża na drugi, codziennie wybierałam inną drogę, w ogromnej części pokonując ją pieszo, by chłonąć Paryż wszystkimi moimi zmysłami. Paryż, pomimo napiętej dziś sytuacji politycznej, kojarzy mi się z bezpieczeństwem, jest jak stary przyjaciel, przy którym czujesz się najlepiej. Wiedziałam, że dla nas z dwójką Dzieci Paryż będzie rozwiązaniem najłatwiejszym do zrealizowania. Szukając dla nas mieszkania w Paryżu, z łatwością byłam w stanie ocenić klasę i bezpieczeństwo dzielnicy, odległość od stacji metra i paryskich atrakcji, przypominałam sobie te wszystkie przepiękne zakątki i wspomnienia i wtedy doszłam do wniosku, że… przepraszam, ale to już było. Paryż, który zajmuje ogromną część mojego serca, jest dla mnie dziś idealną lokalizacją na długi weekend czy nawet tydzień, ale przeprowadzka tam na miesiąc byłaby dla mnie krokiem wstecz, a na pewno nie spełnieniem założenia mojego projektu, eksplorowania i poznawania tego, co dla mnie obce i nauki życia. Dlatego zdecydowaliśmy się wynająć mieszkanie…

 

 

w Rzymie. W wiecznym mieście, zwanym także stolicą świata, chrześcijaństwa i mody.

 

Jadę tam z całą rodziną: z Wojtkiem i z dziećmi. Chłopcy będą mieli wtedy – Mikołaj 3,5 roku, a Maksiu 9  miesięcy. Dodatkowo zabierzemy ze sobą naszą pracę, doceniamy to, że na tym etapie zostawiamy w naszej firmie osoby, które świetnie poradzą sobie z naszą nieobecnością, natomiast chcemy zaoferować zarówno im, jak i naszym Klientom możliwość kontaktu z nami i wsparcie w trudniejszych sytuacjach.

 

Co będziemy robić? Żyć. Będziemy urlopować się i pracować na zmianę.

 

Nasz wyjazd podzieliliśmy na 4 części: 1 tydzień – wakacje, 2 tydzień – praca, 3 tydzień – wakacje, 4 tydzień – praca.

Oczywiście praca będzie w ograniczonym wymiarze, gdyż dziećmi będziemy opiekować się na zmianę. To będzie niesamowite przedsięwzięcie logistyczne i duże wyzwanie dla nas jako przedsiębiorców i rodziców, a także małżonków, lubimy jednak wyzwania i z przyjemnością się ich podejmiemy.

 

Kiedy? Z uwagi na to, że w Rzymie panuje klimat subtropikalny, o charakterze śródziemnomorskim, zdecydowałam się na wyjazd w drugiej połowie kwietnia, aby zostać do drugiej połowy maja, gdy średnia wysokość temperatur wynosi około 20-24’C. Idealnie na codzienne życie z dwójką dzieci.

 

Gdzie? Zamieszkamy w samym centrum Rzymu, 600 m od najsłynniejszego rzymskiego targu na Placu Campo de’ Fiori, gdzie Rzymianie robią zakupy od ponad 150 lat! Gdzie pełno stoisk z dojrzałymi owocami, warzywami czy rybami, a także zbożami, kwiatami czy gotowymi sałatkami, nad prawdziwą włoską kawiarnią, obok bio pizzerii, na trzecim piętrze uroczej, włoskiej kamienicy, położonej przy wąskiej, klimatycznej uliczce. 500 m od Placu Navona, 15 minut pieszo od Watykanu, 20 minut pieszo od schodów hiszpańskich i najpiękniejszej rzymskiej fontanny di Trevi, która do dziś jest zasilana woda doprowadzoną akweduktem zbudowanym w 19 r. p.n.e.

 

Logistyka? Do Rzymu chcieliśmy jechać samochodem, ostatecznie zdecydowaliśmy się na samolot. W kolejnych postach będę chciała zaprosić Was do naszych przygotowań, pokażę Wam, jak ogarnąć taką rodzinną podróż samolotem, pokazać, co można zabrać dla dzieci na pokład samolotu w różnych liniach lotniczych, jak zorganizować transfery z lotniska dla 4-osobowej rodziny z bagażami, powiem Wam, jakie błędy popełniłam przy rezerwacji biletów, na co zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie, a z jakiego nie warto korzystać, a także jak wynająć mieszkanie tak daleko. Pokażę Wam, jak organizuję się z gotowaniem, pracą i opieką nad dziećmi w obcym kraju i mieście, opowiem o paszportach i dowodach osobistych dla najmłodszych oraz jak przygotować się do samego podróżowania i zwiedzania z dwójką tak małych dzieci.

 

To wszystko dzieje się u nas od miesiąca, a jeśli śledzicie mnie na Instargamie, wiecie, że niecały miesiąc temu spotkało nas nieszczęście i w dużej części zalało nam dom. Nasze plany i przygotowania zostały całkiem pokrzyżowane, tym bardziej każdy dzień pokazuje mi, jakim poważnym przedsięwzięciem jest ten wyjazd. Jestem jednak bardziej podekscytowana niż przestraszona, każdą wolną chwilę czytam przewodniki po Rzymie i już nawiązuję znajomości z Polakami tam mieszkającymi, a jadąc samochodem, uczę się włoskiego.

 

Jeśli macie w tym miejscu dla nas jakieś rady albo pytania, zapraszam do rozmowy w komentarzach. Byłaś już w Rzymie? A może w innej części Włoch? Co koniecznie powinniśmy zobaczyć?

 

Addio!

 

PS Jeśli chcesz być ze mną na bieżąco, najświeższe informacje znajdziesz zawsze na Instagramie i Facebooku.

15 komentarzy
Zostaw komentarz:

 • Klaudia
  Odpowiedz
  01.12.2019

  Przez jaką stronę wynajmowałaś mieszkanie na cały miesiąc? Polecasz to rozwiązanie? 🙂

 • 28.04.2018

  Byliśmy! Z tym, że na kilka dni a nie jak Wy na miesiąc. Ach jak było pięknie poczuć ten klimat 🙂 Mieszkanie wynajęliśmy niedaleko dworca, także do tych dobrodziejstw o których piszesz mieliśmy spory kawałek. Ale to nic, mieliśmy czas, spacerowaliśmy i podziwialiśmy. Powodzenia !

 • Magda Giczewska
  Odpowiedz
  25.04.2018

  Rzym to jedno z moich ukochanych miast – byłam, już trzy razy – jakby to zsumować to spędziłam tam pół miesiąca ale to za mało by zobaczyć wszystko. Chłoń każdą uliczkę i ciesz się z każdego spaceru bo to wieczne miasto ma w sobie tyle uroku, że na pewno nie zdołasz poznać bo całego – a ten niedosyt powoduje, że chce się tam wracać 😉
  Aby zakochać się w Rzymie potrzebny jest czas…zorganizowane wycieczki zwykle go nie mają tylko pędzą w pogoni za „najważniejszymi” zabytkami, ale czy aby na pewno to co najbardziej znane jest też najważniejsze?
  Za miesiąc myślę będziesz znała odpowiedź na to pytanie:)

  • Magda Giczewska
   25.04.2018

   Koniecznie pojedź do Asyżu 🙂
   Klimat tego miasteczka skradł moje serce 🙂

 • niesłychana.pl
  Odpowiedz
  03.04.2018

  Bardzo inspirujący wpis. Uwielbiam ludzi, którzy działają, są otwarci na świat i mają odwagę żyć! Pierwszy raz tutaj zaglądam, ale na pewno zostaję 🙂 Pozdrawiam gorąco i czekam na relacje z Rzymu 🙂

  • 03.04.2018

   ogromnie miło mi przeczytać Twoje słowa – dziś tak łatwo usłyszeć – a na co Wam to, a po co, czy dacie radę, mam wrażenie, że coraz rzadziej klepiemy się wzajemnie po plecach, tak jak Ty mnie 🙂 dziękuję 🙂

  • Milena Anna Godlewska
   27.04.2018

   Ja tak samo. Bardzo bardzo zainteresował mnie Twój blog <3

  • 27.04.2018

   dziękuję, bardzo 🙂

 • 29.03.2018

  Dziękuję Ci Aniu :*

 • 29.03.2018

  Bardzo dziękujemy! My od 8 lat byliśmy za granicą razem chyba tylko 3 razy, więc średnio raz na 2-3 lata czyli zupełnie niewiele, z czego ostatni raz 2 lata temu i to na wycieczce all inclusive – czeka nas więc prawdziwa przygoda 🙂

 • weronika_feel_at_home
  Odpowiedz
  29.03.2018

  Rzym… moje marzenie. Tym bardziej cieszę się, że wybrałaś ten kierunek 🙂 Kibicuję Wam, gratuluję i dziękuję, że publicznie piszesz i pokazujesz jak spełnia się marzenia. A Twoje porównanie motywacji do fali – genialne. Uświadomiło mi, że nie ma nic złego w ty, że motywacja spada, bądź jej brakuje. Ważne, żeby działać i w pełni wykorzystać kiedy się pojawi. I dodam jeszcze, że Twoje wpisy są właśnie taką motywacją 🙂 Nie wiem, jak to wszystko godzisz: praca, rozwój, dom, dzieci, planowanie wyjazdu i jeszcze nagły remont… Wszystkiego najlepszego dla Was i wspaniałych tygodni w wiecznym mieście. I czekam na relacje 🙂

  • 29.03.2018

   Droga Weroniko, bardzo dziękuję Ci za Twoje słowa, bardzo mi miło, że tak patrzysz na nas i nasze pomysły 🙂 I mnie nachodzi sporo wątpliwości, szczególnie jak 3 tygodnie zupełnie nieplanowanie zamiast poświęcać się realizacji zadań, poświęciłam na remont. Tym bardziej cieszę się w takich chwilach z tego, że „wtedy” wskoczyłam z deską na falę, gdy ta nadpłynęła, bo chwilami – dokładnie jak piszesz – motywacji brakuje – tak jak mi dzisiaj, gdy świąt nie udało się przygotować tak jak to sobie wymarzyłam, a przygotowania do wyjazdu leżą i czekają na chwilę wolnego czasu. Natomiast kupione bilety na samoloty i wynajęte mieszkanie pomagają mi ustalić priorytety tak, aby dążyć do realizacji celów także tych prywatnych – o to u mnie najtrudniej 🙂

 • 28.03.2018

  Piękny plan macie! :))) Trzymam kciuki, żeby to był wyjazd Waszego życia. I następne… 😉
  My aktualnie mieszkamy za granicą, ale jak wrócimy do PL to mamy podobne marzenie regularnych zmian miejsca do pracy (: Także pisz koniecznie i podrzucaj sprawdzone pomysły jak to ogarniacie!

  • 29.03.2018

   Kasiu, bardzo dziękuję Ci za tak miłe przyjęcie naszego pomysłu, dodaje nam sił i motywacji 🙂 jesteś dziś również i moją falą 🙂