Działalność nierejestrowana, czyli biznes na próbę

Działalność nierejestrowana to jedna z form prowadzenia działalności gospodarczej. Czy wiesz, że możesz świadczyć usługi i pobierać za nie wynagrodzenie, a wcale nie musisz rejestrować się w CEIDG, mieć NIP-u i księgowej czyli zakładać działalności gospodarczej?

 

Nie każdy o tym wie, a to genialny sposób

 

Często polecam takie rozwiązanie przyszłym Wedding Plannerom, którzy chcą zacząć działać w branży ślubnej trochę na próbę, by sprawdzić, czy to coś dla nich. Oczywiście nie jest to rozwiązanie dla każdego, a jakie warunki trzeba spełnić i czego pilnować – o tym przeczytasz poniżej.

 

 

Działalność nierejestrowana to taka forma prowadzenia działalności, która nie wymaga posiadania NIP-u, REGON-u, w niektórych przypadkach kasy fiskalnej, a nawet konta bankowego czy księgowej. Taki przedsiębiorca nie musi płacić też ZUS-u, ale, jak każdy, musi płacić podatki, ponieważ jest to źródło dochodu.

 

U kogo sprawdzi się działalność nierejestrowana?

Nie jest ważny rodzaj prowadzenia działalności, jej zasięg terytorialny czy liczba klientów. Należy jednak zwrócić uwagę na kilka aspektów.

 

Działalność nierejestrowaną może założyć każdy początkujący przedsiębiorca, jeśli:

 • w ciągu ostatnich 60 miesięcy nie prowadził żadnej działalności,
 • przychód z działalności nierejestrowej nie przekracza 50% kwoty obecnego minimalnego wynagrodzenia miesięcznie (w 2021 roku jest to 50% z 3010 zł, czyli 1505 zł),
 • działa osobiście jako osoba fizyczna (nie może być to strona w spółce cywilnej),
 • wykonuje działalność niewymagającą uzyskania koncesji, pozwoleń itp. (czyli na przykład nie sprawdzi się, jeśli chcesz otworzyć bar).

 

 

Działalność gospodarcza – co to znaczy?

By legalnie uzyskiwać przychody, powinniśmy prowadzić działalność gospodarczą. Ale nie zawsze tak jest. Przecież pobierając wynagrodzenie na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenie czy umowy o dzieło, nie musisz mieć własnej firmy – nie jest to działalność gospodarcza.

 

Kiedy więc możemy nazwać nasze zarabianie działalnością gospodarczą? Musi ono musi posiadać następujące cechy:

 • musi mieć charakter zorganizowany,
 • musi mieć cel zarobkowy,
 • musisz działać we własnym imieniu,
 • Twoje działania muszą być ciągłe.

 

 

Jeśli więc chcesz działać na własny rachunek, ale nie chcesz jeszcze płacić ZUS-u i rejestrować się w CEIDG, bo nie wiesz, czy Twój biznes chwyci, działalność nierejestrowana jest dla Ciebie.

Musisz jednak mieć na uwadze, że nawet prowadząc działalność nierejestrowaną, podlegasz jako przedsiębiorca przepisom kodeksu cywilnego. Musisz więc respektować prawa konsumenckie, dotyczące np. zwrotu towaru czy reklamacji.

 

Co ważne, możesz pracować na umowę o pracę czy umowę zlecenie, a jednocześnie prowadzić działalność nierejestrowaną.

 

Co z rachunkami i podatkami?

To niestety przy prowadzeniu działalności gospodarczej, nawet nierejestrowanej, jest nieuniknione, ponieważ dochód uzyskiwany w Polsce podlega opodatkowaniu. Choć dzięki zwolnieniu z rejestrowania firmy tematy takie jak prowadzenie księgowości i opłacanie składek ZUS Cię nie dotyczą, to wciąż musisz opłacać podatek dochodowy.

 

Przy opodatkowaniu nie masz jednak możliwości wybrać, czy chcesz rozliczać się metodą liniową lub na podstawie ryczałtu – podatek z działalności nierejestrowanej jest odprowadzany wyłącznie w tzw. skali podatkowej 17 lub 32%. Co to oznacza w praktyce?

 

Oznacza to tyle, że z działalności nierejestrowej dochody musisz uwzględnić w zeznaniu rocznym (czyli wypełniając PIT) i opłacić podatek, jaki wyniknie z tego rozliczenia (jako niedopłata). Wpisujesz przychody uzyskane z działalności nierejestrowanej w polu „inne źródła„. Przy maksymalnym wykorzystaniu tej formy zarabiania (co miesiąc równo 1505 zł) musisz być gotowa na to, że będzie to podatek w wysokości do 2000 zł. Najlepiej już wcześniej się na to przygotować i odkładać co miesiąc potrzebne środki na ten cel.

 

 

Oczywiście musisz wystawiać rachunki – ale nie musisz mieć kasy fiskalnej. Możesz zaopatrzyć się w bloczek tzw. „dowód wpłaty”.

 

 

Taki rachunek musi zawierać: numer rachunku wraz z datą wystawienia, imiona i nazwiska lub nazwy sprzedawcy i nabywcy, nazwę usługi oraz kwotę do zapłaty.

 

 

Dzięki wystawianiu rachunków i sumiennemu pilnowaniu tego tematu, będziesz mogła trzymać pieczę nad swoimi finansami i odpowiednio wcześnie zorientować się, że zbliżasz się lub już przekroczyłaś limit przychodów.

 

 

Zanim jednak podejmiesz decyzję, aby prowadzić działalność nierejestrowaną, umów się na spotkanie z księgową, która dokładnie sprawdzi Twoje możliwości i czy nie podlegasz jakimś wykluczeniom.

 

 

A co jeśli przekroczę limit przychodów?

Cóż, wtedy sprawa jest prosta – musisz zarejestrować działalność. Masz 7 dni na rejestrację firmy w CEIDG, gdzie jako datę rozpoczęcia działalności przyjmujesz dzień przekroczenia limitu przychodu. Dlatego de facto decyzję o założeniu działalności gospodarczej musisz podjąć zanim wygenerujesz sprzedaż przekraczającą 1505 zł miesięcznie.

 

Warto mieć więc świadomość, że jeśli przekraczając przychód 1400 zł miesięcznie nie zarejestrujesz działalności gospodarczej, lub gdy nie uwzględnisz wszystkich przychodów wypełniając PIT roczny czy fałszując rachunki – złamiesz prawo.

 

Pamiętaj, że polskie prawo przewiduje ulgi na początku prowadzenia działalności i są to:

 • tzw. „ulga na start”, czyli brak składek ZUS przez pierwsze 6 miesięcy,
 • mały ZUS, czyli niższe składki przez kolejne 24 miesiące.

 

A wtedy nie pozostaje Ci nic innego jak cieszyć się swoją własną firmą i dbać o jej rozwój 🙂 Powodzenia!

 

12 komentarzy
Zostaw komentarz:

 • Paweł
  Odpowiedz
  26.05.2021

  Witam, a jak się to ma w przypadku np. strojenia sal na wesela. Ponieważ pewne rzeczy trzeba kupić, między innymi kwiaty na bukiety. Przykładowo zamawiający płaci 3000zł za wszystko, z czego dla mnie czysty zarobek to 1000zł (za samą usługę strojenia, odliczając to trzeba było kupić i za co po prostu klient zwraca). Czy w takiej sytuacji przychód jest liczony jako 3000zł ponieważ tyle pobieramy od zamawiającego czy 1000zł ponieważ w tej sytuacji tyle zarobiłem? Z góry dziękuję za info

  • 27.05.2021

   Pawle – Twój przychód to 3 000 zł.
   Możesz porozmawiać z księgową jak widzi sposób rozdzielenia tych usług – usługa dekoratorska 1000 zł, płatna na konto, a dodatkowo Klient przekaże Ci 2 000 zł na to, byś w jego imieniu zakupił kwiaty.

 • Michał
  Odpowiedz
  25.04.2021

  Dzień dobry,
  Mam takie pytanie w imieniu rodziców.
  Oboje moich rodziców są już emerytami. Chcą prowadzić niewielką sprzedaż na allegro. Każdy z nich osobno ze swojego konta na allegro.
  Nie chcą razem.
  Wiem, że w tym roku limit przychodu należnego na miesiąc wynosi 1400 zl w działalności nierejestrowanej.
  Czy każdy z nich osobno może sprzedać np po 1200 zł miesięcznie i w dalszym ciągu będzie to działalność nierejestrowana? Czy jest to w porządku?

  Z góry dziękuje za odpowiedź 🙂

  • Paweł
   06.02.2022

   ciekawe pytanie, szkoda ze pozostalo bez odpowiedzi

 • Paweł
  Odpowiedz
  26.02.2021

  Cieszę się, że trafiłem na ten wpis, bardzo dużo cennych i ważnych informacji 🙂

 • Laurka
  Odpowiedz
  25.02.2021

  Cudowny wpis, bardzo pomocny i do tego rozwiał wszystkie moje wątpliwości! Pozdrawiam cieplutko!

 • Asia
  Odpowiedz
  24.02.2021

  Agnieszka ty czytasz chyba w moich myślachwłaśnie podjęłam decyzję o wyjściu ze strefy komfortu i podjęciu wyzwania a tu taka piękna niespodzianka z działalnościa nierejestrowalna.

 • 17.02.2021

  Bardzo ciekawy wpis, lubię czytać Pani bloga, jest bardzo kreatywny. Pozdrawiam serdecznie 🙂